Light rain

4°C

Kołobrzeg

27 lutego 2024    |    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
27 lutego 2024    
    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zginęli, ale pamięć o nich nie zginie

Fundacja Historia Kołobrzegu wspólnie z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu realizuje projekt związany ze stworzeniem miejsca pamięci w internecie, dotyczącego walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu gminy miasto Kołobrzeg.W ten sposób powstał portal 18marca.pl. Zawartość portalu jest regularnie tworzona i modyfikowana. Chcemy ukończyć ten projekt zimą 2025 roku. Podczas tworzenia contentu, korzystamy z dostępnej literatury przedmiotu, zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Archiwum Państwowego w Koszalinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Centralnego Archiwum Wojskowego, Wojskowego Instytutu Historycznego, a także wspomnień i innych danych znajdujących się w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.

Wielu uważa, że na temat walk o Kołobrzeg napisano już wszystko i więcej się nie da. Trudno z takim twierdzeniem się zgodzić. Pierwsza i jedyna monografia naukowa dotycząca walk o miasto w marcu 1945 roku powstała 60 lat temu. Dawno. Przez lata mamy dostęp do zupełnie innych danych. Część danych zaginęła, jak na przykład opisywana już przeze mnie kartoteka żołnierzy poległych w walkach o Kołobrzeg. Przystępujemy do jej odtwarzania. Mamy też już pierwsze sukcesy w tym zakresie, gdyż część danych udaje się pozyskiwać z innych źródeł. Będziemy zamieszczać jej na portalu 18marca.pl, ale także będziemy tworzyć fizyczną kartotekę w muzeum, aby w przyszłości miał do niej odstęp każdy zainteresowany tą tematyką badacz oraz poszukujący poległych na frontach II wojny światowej.

Pierwsze sukcesy już są. Z muzeum skontaktowała się osoba, która przekazała zdjęcia pochodzące z archiwum rodzinnego, wykonane 19 i 20 marca w Kołobrzegu, już po zakończeniu walk. Dzięki temu wzbogacają się zbiory muzealne. Przekazane do zbiorów ilustracje nie są znane i wszystko wskazuje na to, że do tej pory nie były publikowane.

Informacje dotyczące poległych żołnierzy czy zdjęcia z marca 1945 roku to jedna kwestia. Druga, to przyjrzenie się na nowo walkom o Kołobrzeg i opracowywanie poszczególnych kwestii oraz zainteresowanie tą tematyką mieszkańców. Wymaga to analizy dokumentów w archiwach i poszukiwania nowych informacji. Do tej pory wykonało to niewielu autorów. 80 rocznica walk o Kołobrzeg to dobra okazja, aby zebrać te informacje w jednym miejscu i udostępnić je bezpłatnie ogółowi społeczeństwa.

W zbiorach muzeum jest sporo materiałów, które do tej pory nie były publikowane. Dotyczące one różnych zagadnień związanych z walkami o Kołobrzeg czy też z późniejszymi obchodami kolejnych rocznice wyzwolenia, a następnie walk o Kołobrzeg. Sporo materiałów jest także w zbiorach prywatnych. Ich kompilacja i konsekwentne publikowanie, pozwoli na ukazanie wysiłku polskiego żołnierza, zmierzającego nad Bałtyk siłą woli i wielką daniną krwi, w nieco innym świetle, przede wszystkim bez propagandowego zacięcia poprzednich lat, ale w ujęciu krytycznym. Odchodzący do historii bohaterowie to także problem z kultywowaniem ich pamięci. Przez lata, w Kołobrzegu kombatanci nie pozwolili, aby pamięć o walkach o miasto była zapomniana. Zrobiono wiele w zakresie upamiętnienia, ale dziś wymaga to dalszych starań i prac, zwłaszcza w czasach, gdy tych ludzi już z nami nie ma. Oni już nie opowiedzą, jak walczyli przez 10 dni. Opowie to za nich historia, której częścią się stali.

Robert Dziemba
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego. Pierwsza ilustracja przedstawia tabliczkę z tymczasowego grobu żołnierskiego na terenie miasta. Druga ilustracja zawiera zdjęcie kobiety klęczącej przy grobie żołnierzy przeniesionych na Cmentarz Wojenny z latarni morskiej w 1963 roku.reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama