Overcast Clouds

4°C

Kołobrzeg

22 kwietnia 2024    |    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
22 kwietnia 2024    
    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Odszedł biskup Tadeusz Werno, odprawił pierwszą mszę w bazylice

W nocy 20 grudnia 2022 roku odszedł do Domu Ojca biskup senior Tadeusz Werno. 

Biskup Tadeusz Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk bp. Michała Klepacza. Przez trzy kolejne lata pracował najpierw jako wikariusz w gorzowskiej para­fii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Potem posługiwał w zielonogórskiej parafii p.w. Św. Jadwigi Śląskiej oraz był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej. W 1971 roku został proboszczem parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie.

22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował ks. Werno pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara (obecnie na terenie Algierii). Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze, 25 maja 1974 roku, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Biskup odprawił pierwszą oficjalną mszę katolicką po wiekach protestantyzmu w dniu 13 czerwca 1974 roku w kołobrzeskiej konkatedrze w uroczystość Bożego Ciała.

Był trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci bp. Czesława Domina, po nominacji bp. Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji bp. Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego.

W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej, któremu szczególnie nie podobała się homilia podczas pasterki w stanie wojennym.

Był honorowym obywatelem miasta Świdwina i Słupska. Na wniosek władz koszalińskiej "Solidarności" prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. 22 września 2007 roku papież Benedykt XVI po osiągnięciu wieku emerytalnego przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
 
W ramach Episkopatu Polski był członkiem komisji: ds. Duszpasterstwa Rolników, ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, ds. Misji i ds. Rodzin. Współkonsekrował biskupów pomocniczych koszalińsko-kołobrzeskich: Krzysztofa Zadarkę i Krzysztofa Włodarczyka.

Uroczystości pogrzebowe Biskupa Seniora Tadeusza Werno:

Czwartek – 22 grudnia 2022 r.
18:15 wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu
Nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego
19:00 Msza św. żałobna

Piątek – 23 grudnia 2022 r.
11:00 wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie
Nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego
12:00 Msza św. pogrzebowa
Po Mszy św. dalsza część uroczystości pogrzebowych na koszalińskim cmentarzu komunalnym (ul. Gnieźnieńska 44, brama główna cmentarza)

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama