19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Największy szlak pielgrzymi w Europie obejmie również nasze miasto. Nadmorski odcinek będzie prowadził z litewskiej Kretingi do hiszpańskiej Compostelli.

Św. Jakub Starszy (Większy), to w okresie średniowiecza postać niezwykle popularna. Na Pomorzu Zachodnim, w lokowanych miasta, patronem budowanych kościołów, obok Matki Bożej czy św. Mikołaja, był najczęściej św. Jakub. Największy kościół na Pomorzu Zachodnim - Bazylika Archikatedralna w Szczecinie, jest właśnie pod wezwaniem św. Jakuba. A Compostella, w której pochowany był apostoł, cieszyła się statusem najbardziej popularnego miejsca pielgrzymek średniowiecznej Europy.

Obecnie, w wielu miejscach trwa odtwarzanie szlaków pielgrzymich. Podobnie jest w naszym województwie. Tu, w ramach projektu pt. "Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga św. Jakuba", powstanie zachodniopomorska jego część o długości 400 kilometrów. Szlak będzie prowadził na tym odcinku z Bukowa Pomorskiego przez Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Wolin do Świnoujścia, a z Kamienia Pomorskiego także do Szczecina. Na trasie będzie można zwiedzić przede wszystkich perły średniowiecznej architektury sakralnej, w tym 4 pomorskie katedry.

Rozmowy na temat rozwoju projektu nadal trwają. Zaangażował się w niego m.in. Urząd Marszałkowski w Szczecinie czy Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. Szlak ma zostać oznakowany, opisany w przewodnikach oraz w internecie. Ma być jednym z ważnych produktów turystycznych w naszym województwie. Symbolem szlaku będzie żółta muszla na niebieskim tle.

Z punktu widzenia współczesnych mieszkańców Kołobrzegu, postać św. Jakuba jest zapewne niemal nieznaną, związaną co najwyżej ze świętem kościelnym obchodzonym 25 lipca. Tymczasem, w naszym mieście zachowało się kilka niezwykle ciekawych reliktów średniowiecznego kultu. W Muzeum Oręża Polskiego na wystawie "Dzieje Kołobrzegu" można zobaczyć pielgrzymie znaki z Compostelli, pochodzące z wykopalisk archeologicznych na terenie średniowiecznego miasta. Dowodzą one tego, że i mieszkańcy miasta nad Parsętą również chętnie pielgrzymowali do Compostelli.

Kolejne zabytki znajdziemy w bazylice. Postać św. Jakuba (najłatwiej rozpoznać ją po atrybucie muszli pielgrzymiej) znajduje się na obrazie z 1492 pt. "Rycerz na cmentarzu", zwanym również popularnie kołobrzeskim tańcem śmierci, przedstawiającym średniowieczną legendę o piecie zmarłych nad żywymi. W niszy po prawej stronie znajduje się apostoł w stroju pielgrzyma i z pielgrzymią laską. Przed wojną w bazylice znajdowała się również nadnaturalnej wielkości figura św. Jakuba, być może pochodząca z monumentalnego ołtarza. Scenę pielgrzymki św. Jakuba znajdziemy również w predelli ołtarza głównego (pod tryptykiem "Ostatnia Wieczerza". Predella pochodzi z innego tryptyku, przedstawiającego właśnie św. Jakuba. Sam tryptyk przetrwał zniszczenia II wojny światowej, ale nie powrócił do bazyliki, Jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Kto wie, może w ramach Pomorskiej Drogi św. Jakuba ten zabytek powróci do Kołobrzegu. Św. Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, pielgrzymów, rybaków, robotników i żebraków.