Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

O obyczajach i tradycjach wojskowych w Kołobrzegu [wideo]

Jak wyglądała służba wojskowa w Kołobrzegu w czasach 28 Pułku Zmechanizowanego? Dobrą okazją do wspominania tego okresu był 8 Zlot Zimnowojenny, który odbywał się w miniony weekend w Kołobrzegu (zobacz). Do miasta nad Parsętą przyjechali rezerwiści z tej jednostki, którzy służyli nawet 2 lata w ramach obowiązkowej służby wojskowej. Jak wspominają ten czas? Oczywiście bardzo dobrze.

W 1958 roku, na podstawie Rozkazu MON Nr 0010/Org. z dnia 02.10.1958 roku na bazie dowództwa 3. Brygady Obrony Wybrzeża, 15. Batalionu Obrony Wybrzeża 3. BOW, 54. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej 3. BOW oraz 18. Batalionu Szkolnego 3. BOW w składzie 8. DZ, powstał 82. Pułk Zmechanizowany 8. Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bartosza Głowackiego, jako JW 3644. Pułk stacjonował w koszarach przy obecnej ul. Jedności Narodowej, gdzie przed latami stacjonował Pomorski Regiment Piechoty Nr 54 von der Goltza. Pułk musiał zmierzyć się z koniecznością remontu obiektów koszarowych, które były w kiepskiej kondycji technicznej. W 1960 roku 82. Pułk Zmechanizowany otrzymał sztandar wojskowy. W tym 1967 roku na podstawie Rozkazu MON Nr 025/MON z dnia 30.09.1967 roku przemianowano 82. Pułk Zmechanizowany na 28. Pułk Zmechanizowany. Ponieważ na Ziemiach Północno-Zachodnich poszczególne jednostki miały problem ze swoją tradycją i nawiązaniem do historii, zapadła decyzja, że 28 PZ będzie nosił nazwę 28. Sudecki Pułk Zmechanizowany, zgodnie z rozkazem MON Nr 019/MON z dnia 04.10.1973 roku. Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 0111/Org. z dnia 15.09.1989 roku w terminie do dnia 31.12.1990 roku rozformowano 28. Sudecki Pułk Zmechanizowany. Jego wyposażenie zostało częściowo przekazane do 32 PZ w Kołobrzegu. 

Gdy w 2105 roku powstała decyzja o powstaniu GRH Kołobrzeg, rekonstruującej 28 Pułk Zmechanizowany, okazało się, że jest o wiele większe zapotrzebowanie dotyczące kultywowania tradycji tej jednostki wojskowej. Okazało się potem, że powstała zamknięta grupa na Facebooku, zrzeszająca byłych żołnierzy 28 PZ z całej Polski. Ze znanych żołnierzy tej jednostki, pełniących funkcje publiczne, jest chociażby Henryk Carewicz, Artur Wasiewski czy Mirosław Tessikowski.

Wiarusi przybyli do Kołobrzegu jeszcze przed zlotem. Miasto znają doskonale, choć przez lata wiele się zmieniło. W sobotę, na terenie zlotu funkcjonowało biurko podoficera dyżurnego. Tam można było zaopatrzyć się w proporczyki pułkowe. Stanowisko rekonstrukcyjne 28 PZ odwiedził gen. Waldemar Skrzypczak, który dowodził 32 PZ po przejęciu koszar od 28 PZ. Nie brakowało rozmów i wspomnień. Następnie, rezerwiści udali się SKOT-em na plac apelowy 28 PZ. To obecnie parking przy "Lidlu". Tam nie brakowało wspomnień i wzruszeń. Dziś ten teren wygląda zupełnie inaczej. Kiedyś koszary tętniły życiem. Były apele, przemarsze, ćwiczenia, wyjazdy alarmowe, zmiany warty, uroczystości. Nie brakowało także życia garnizonowego. A wewnątrz jednostki, szkoleni żołnierze służby zasadniczej jakość walczyli z codzienną nudą. Bywało, że opuszczali koszary bez przepustki, np. przeskakując przez płot. Było to ryzykowne, a jeszcze bardziej ryzykowny był powrót. Generalnie, jakoś się udawało, ale były także powody pechowe. Wiarusi już zapowiedzieli, że powrócą do Kołobrzegu za rok.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama