Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jan Szymański: działacz PZPR zasłużony dla Kołobrzegu

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwrócił się na piśmie do przewodniczącego Rady Miasta Kołobrzeg, aby rozważyć, czy nazwa nadmorskiego bulwaru nazwanego imieniem Jana Szymańskiego, może stać w sprzeczności z zapisami tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Sprawdzamy.

Jan Szymański urodził się 28 maja 1932 roku w Soroce, w województwie tarnopolskim (obecnie Ukraina), jako syn Emiliana i Honoraty. Nie znamy jego losów wojennych. Studiował w Szczecinie w Wyższej Szkole Morskiej, gdzie na Wydziale Nawigacyjnym uzyskał w 1952 roku wykształcenie wyższe. Według wyników kwerendy IPN, już w 1948 roku wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej, organizacji o charakterze masowym, ideologicznym, której celem była realizacja polityki partii wobec polskiej młodzieży w duchu komunistycznym. Działa w zarządzie struktur wojewódzkich w Szczecinie, a także w zarządzie głównym w Warszawie. W styczniu 1953 roku został rybakiem. Następnie był szyprem w gdyńskim przedsiębiorstwie połowów „Arka”. Od 1955 roku mieszkał i pracował w Ustce. Został zatrudniony w przedsiębiorstwie połowów „Korab”. Początkowo był tam rybakiem, a w latach 1956-1961 zastępcą dyrektora. Awans zapewne ułatwiło mu wstąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1953 roku. Wraz z awansem na stanowisko kierownicze, w latach 1957-1961 był członkiem Komitetu Powiatowego PZPR w Słupsku, a także członkiem Komitetu Zakładowego PZPR w przedsiębiorstwie „Korab”. W latach 1961-1963 pracował w Polsko-Gwinejskim Towarzystwie Rybackim w Konakry. Niewiele na ten temat wiadomo.

W 1963 roku powrócił do Polski i objął stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku, a następnie w 1968 roku został dyrektorem Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich „Barka” w Kołobrzegu. Był tu szefem Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu, mając wpływ na lokalne życie polityczne poprzez realizację celów partii m.in. w zakresie wyborczym, zachowując inicjatywę zgłaszania kandydatów w okresie wyborczym. W okresie kierowania „Barką”, dał się poznać jako dobry organizator, rozwijając to przedsiębiorstwo i będąc jednym z autorów jego sukcesu gospodarczego, który stał się swoistym symbolem odbudowy gospodarczej miasta w kontekście rybołówstwa. Jego pozycja polityczna była na tyle mocna, że w 1972 roku został wybrany posłem na Sejm PRL VI kadencji, uzyskując poparcie 290 299 wyborców (okręg nr 34 – Koszalin). Aktywnie działał na rzecz lokalnych inicjatyw w okresie zaawansowanego Gierka, a więc w czasach prosperity PRL. Jednym z jego sukcesów było utworzenie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, która powstała w styczniu 1976 roku na podstawie zarządzenia nr 8 Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej. Po zakończeniu kadencji posła w 1976 roku, został dyrektorem tego przedsiębiorstwa. Był również aktywnym członkiem plenum Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koszalinie, a także członkiem egzekutywy i plenum Komitetu Miejskiego PZPR w Kołobrzegu (od 13.06.1975 roku). Był również radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie.

Powyższe pokazuje, jak wysoko postawionym towarzyszem był Jan Szymański. Gdy w 1980 odchodził z funkcji dyrektora PŻB, miał 48 lat. Pokazuje to, że najlepsze lata swojej aktywności zawodowej, poświęcił na politykę i zarządzanie najważniejszym kołobrzeskimi przedsiębiorstwami. Największą firmą była właśnie Polska Żegluga Bałtycka i to w okresie organizacji oraz rozwoju tego przedsiębiorstwa w schyłkowej epoce Gierka. Prawdopodobnie to ten okres i jego trudności zaważyły na tym, że niektórych rzeczy nie udało się już zrealizować. Natomiast w Kołobrzegu powstała siedziba PŻB, w 1978 roku otwarto „Dom Marynarza”, a przede wszystkim rozbudowywano kołobrzeski port. Powstawały nowe obiekty, rosła liczba przeładunków, wzrastało zatrudnienie, realizowano zakładowe budownictwo mieszkaniowej (ul. Kupiecka). Zaplanowano także całkowitą przebudowę kołobrzeskiego portu o awanport, nowe nabrzeża oraz budowę obwodnicy Kołobrzegu prowadzącej do portu. Tych projektów nie udało się już zrealizować. Szymański został odwołany z funkcji dyrektora na fali odwilży i postulatów NSZZ „Solidarność” w 1980 roku.

Jan Szymański otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. Już w 1955 roku otrzymał Srebrny, a w 1970 roku Złoty Krzyż Zasługi. W 1966 roku został odznaczony Brązowym a w 1970 roku Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. W 1975 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 6 listopada 2001 roku, już pośmiertnie, został honorowym obywatelem Kołobrzegu. Zmarł 15 września 1998 roku. Został pochowany na kołobrzeskim cmentarzu. Z inicjatywy pracowników Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, jego imieniem nazwano bulwar pomiędzy molo a latarnią morską. W 2016 roku, z okazji 40 rocznicy powstania PŻB, odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę.

Nie budzi wątpliwości, że Jan Szymański działał w różnych organach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, że był posłem na Sejm PRL, a także pracował w okresie Polski ludowej na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach państwowych. W zasobie IPN nie zachowały się żadne informacje poświadczające, że współpracował ze służbami bezpieczeństwa PRL, albo działał przeciwko opozycji demokratycznej. Trudno więc w jakikolwiek sposób w życiorysie Jana Szymańskiego dopatrywać się znamion, o których mowa w ustawie dezubekizacyjnej. Upamiętnienie tej postaci z oddolnej inicjatywy społeczeństwa, wynika z jej niepodważalnych zasług na rzecz rozwoju Kołobrzegu.

Robert Dziemba


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama