29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Czy latarnia stanie się pomnikiem polskich żołnierzy?

Muzeum Oręża Polskiego we współpracy z Fundacją Historia Kołobrzegu wnioskują do prezydent Anny Mieczkowskiej o przekształcenie latarni morskiej w pomnik żołnierzy poległych w walkach o Kołobrzeg. Pozwoli to na szybką zmianę dekoracji tego zabytku, bez oczekiwania na decyzje konserwatorskie.

Latarnia morska została zbudowana jako pomnik wielkiej wojny ojczyźnianej 1941-1945, jako pierwszy obiekt w powojennym Kołobrzegu i oddana do użytku 1 listopada 1945 roku. W literaturze podkreśla się, że inwestycję tę realizowali Sowieci przy użyciu Niemców, natomiast koordynowała ją polska administracja. Nowy obiekt powstał nie na miejscu starej latarni, wysadzonej przez Niemców 12 lub 13 marca 1945 roku, ale na szczycie Fortu Ujście. Zamiast światła nawigacyjnego miał na szczycie czerwoną gwiazdę.

Po ekshumowaniu ciał żołnierzy i przeniesieniu ich na Cmentarz Wojenny w latach 60-tych, latarnia dalej pełniła funkcję pomnika, ale miała już także funkcję nawigacyjną. Czerwona gwiazda okazała się niepraktyczna i ją usunięto, prawdopodobnie po 1956 roku. W okresie późniejszym, zabytek był remontowany, wraz z generalnym remontem pod koniec lat 70-tych. Oficjalnie oddano go do użytku 29 lipca 1981 roku. Po demokratyzacji życia, nie było środków finansowych na większe zmiany w tym zakresie, ponieważ obiekt był wpisany do rejestru zabytków, więc przerobiono go na pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej, usunięto część napisu na tablicy pamiątkowej. Pojawiła się tam data 1939-1945. Ten właśnie status spowodował, że zabytek nie podlegał zapisom tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Ponieważ latarnia morska jest miejscem historycznym, zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków, nie ma możliwości dowolnego zmieniania jej dekoracji. Należy to uznać za w pełni zrozumiałe. Patrząc na doraźne zmiany w minionych 30 latach, widać, jak było to niezasadne. Pozostał obecnie obiekt, którego przesłanie co do zasady nie jest zrozumiałe. Jeśli ma to ulec zmianie, powinniśmy to przeprowadzić systemowo. Za zasadne należy uznać zmianę metaloplastyki na wieży latarni morskiej poprzez usunięcie sierpa i młota wraz z pozostawieniem pozostałych elementów opartych na osi pistoletu maszynowego PPSz wzór 1941, albo wykonanie nowej metaloplastyki, w całości poświęconej pamięci bohaterstwa polskich żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Zmianie powinna ulec także tablica przy wejściu do wnętrza latarni morskiej. Inskrypcja na tablicy również powinna być poświęcona walkom o Kołobrzeg, na przykład o treści: „Bohaterskim żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego poległym w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Mieszkańcy Kołobrzegu”. Na latarni morskiej powinna także znaleźć się tablica upamiętniająca Zaślubiny Polski z Morzem i mszy św. odprawionej 18 marca 1945 roku właśnie na Forcie Ujście. Taka przebudowa formuły latarni morskiej spowoduje, że powstanie nowe miejsce pamięci związane z bohaterstwem żołnierzy 1 AWP, które będzie również zgodne z prawdą historyczną i polską racją stanu.

Robert Dziemba