Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

23 maja 2022    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2022    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


nieżyn kołobrzeg

Miejscowość znajduje się na drodze łączącej Kołobrzeg z Siemyślem przez Charzyno. Znajduje się tu skrzyżowanie, łączące Nieżyn z Gościnem przez Unieradz. Była to mała wieś na terenie Ziemi Kołobrzeskiej. 67,1% powierzchni stanowiły grunty orne, 12,4% łąki. Uprawiano tu głównie ziemniaki, żyto i rośliny pastewne.

Nazwa Nieżyn w źródłach pojawia się w 1269 roku jako Nesin (Nessin). W 1276 roku widnieje Niesino, w 1294 Nesinn. W 1329 roku występuje Nessene. Nieżyn to polska nazwa obowiązująca od 1946 roku. Według A. Chludzińskiego, pierwotną nazwę można rozumieć jako „Nieszyn” lub „Nieżyn”, od nazwy osobowej Niesz lub Niega, będące skrótem od Niegosław lub Niegowoj.

Dzieje Nieżyna sięgają okresu prehistorycznego. Dokonane znalezisko w tym zakresie zostało opisane w „Kolberger-Körliner Heimatkalender” z 1935 roku. Otóż 19 listopada 1928 roku podczas orki na polu rolnika Ducherowa znaleziono trzy urny. O znalezisku poinformowano dwóch miejscowych nauczycieli, którzy dokonali zabezpieczenia tego, co pozostało. 26 listopada znaleziono kolejne urny, uszkodzone przez pług. Zdjęcia tego znaleziska znajdują się w dolnej części artykułu. W 1269 roku biskup kamieński sprzedał wieś klasztorowi meklemburskiemu w Dargun. Później, na gruncie tej transakcji powstał spór majątkowy z kapitułą kołobrzeską, którego rozwiązanie zajęło kilka lat. Następnie, prawdopodobnie w XV wieku, Nieżyn należał do dóbr rodu Manteufflów. Informacja o tym pochodzi już z czasów protestanckich, bo z 1564 roku. Dalsze losy własnościowe wsi były tak samo złożone, jak na samym początku – wieś przechodziła na własność kolejnych rodów.

Szkoła w Nieżynie powstała w 1897 roku i miała trzy klasy. W 1939 roku uczyło się tu 69 dzieci. Ciekawostką jest fakt, że poziom analfabetyzmu w tej wsi wynosił zero w 1871 roku.

Nie ma żadnych informacji o losach Nieżyna w czasie oblężeń kołobrzeskiej twierdzy. Podobnie, niewiele danych zachowało się o nieżyńskim kościele. W niektórych pracach jego dzieje datuje się aż na XIII wiek, ale to jedynie hipoteza. Wiadomo, że świątynia w Nieżynie istniała w 1560 roku, gdy pastor Martin Haberland rozpoczął pracę w kościele w Siemyślu, a kościół w Nieżynie był jego kościołem filialnym. Drugą świątynią był kościół w Unieradzu. Kościół w Nieżynie był restaurowany około 1600 roku oraz w XIX wieku. Niektórzy twierdzą, że kościół stanowi kopię kościoła w Unieradzu (a może odwrotnie?), tyle, że jest otynkowany i ma murowaną wieżę. Świątynia jest orientowana, z półkoliście zakończonym prezbiterium. Część nawowa jest murowana z kamienia, natomiast wieża w dolnej części jest kamienna, w górnej ryglowa.

Według danych z 1780 roku, Nieżyn zamieszkiwało 105 osób. W 1816 roku było to już 141 osób, w 1855 roku 158. W kolejnych latach liczba mieszkańców nadal rosła i w 1910 roku wyniosła 365, a w 1925 roku 438. W 1939 roku Nieżyn zamieszkiwało 411 osób.

Robert Dziemba
Fot. Zentyg45, Wikipedia


Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama