23 maja 2022    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2022
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

gotfryd kołobrzeg

Z jego postacią wiąże się najstarszy zachowany zabytek kościoła Mariackiego, jakim jest świecznik siedmioramienny. Był najważniejszym człowiekiem w ówczesnych strukturach Kościoła kołobrzeskiego. Kim był Gotfryd de Wide?

Niestety, choć pozostawił po sobie tak wielką spuściznę i sporo z tego przetrwało siedem wieków, wiemy o nim niezwykle mało. Według pastora Wachsena, pochodził ze starej kołobrzeskiej rodziny szlacheckiej. Jeśli więc w początku XIV wieku miała to być stara rodzina, to jej korzenie musiały sięgać starego Kołobrzegu, dzisiejszego Budzistowa. Rzekomo, jej protoplaści mieli mieszkać w Italii, a zanim przenieśli się do Kołobrzegu – na Rugii, aczkolwiek nie ma na to dowodów. Jego nazwisko po łacinie to „de Salice”, a w oryginalne von der Weide, przekształcone później na de Wide lub de Wida. Godofredus był najstarszym z siedmiu braci, który już w 1308 roku został dziekanem kapituły kolegiackiej, stając się najważniejszym jej przedstawicielem. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że był człowiekiem nie tylko świetnie wykształconym, ale również bardzo majętnym, co nie było bez znaczenia w owym okresie.

Próbując opisać postać dziekana kapituły, który zresztą przez Wachsena jest wymieniany jako pierwszy dziekan w opisie historii kościoła kołobrzeskiego, możemy zwrócić uwagę, że okres, w którym objął on swoje rządy, przypada na czas budowy kościoła Mariackiego. Jeśli więc, co należy uznać za bardzo prawdopodobne, Gotfryd był już wcześniej zwykłym kanonikiem (podaje się, że było to w 1302 roku), znał ten temat dość dobrze. Rozpoczęcie budowy kolegiaty należy bowiem datować na dziewiątą dekadę XIII wieku (ok. 1282 rok). Inwestycja ta musiała przebiegać dość wolno, a później wytraciła impet, bo jak wiemy, zabrakło pieniędzy. To dlatego w 1316 roku niezbędne było wezwanie trzech biskupów oraz biskupa kamieńskiego do udzielania datków na ten cel, w zamian za odpust 40-dniowy dla donatorów. Warto zauważyć, że odpust musiał być skuteczny, gdyż już na początku trzeciej dekady mamy informację, że w kolegiacie odprawiono mszę. Czy był to rok 1321? Niewykluczone, ale nie ma co do tego źródła. Na pewno w tym czasie w jakiś sposób świątynia była ukończona. Przystępowano również do budowy prezbiterium, albo było ono już w czasie realizacji. Dla datowania tej inwestycji przydatny jest m.in. testament Gotfryda de Wide. „W imię Pana amen. Chociaż mądry człowiek zawsze winien podejrzewać niepewną godzinę śmierci, jednak – gdy zagraża cielesna niemoc – korzystniej jest obawiać się jej wyniku. Dlatego ja Gotfryd, dziekan Kościoła Kołobrzeskiego, z łaski Chrystusa zdrowy na umyśle, chociaż chory pod względem ciała, wszystkie moje rzeczy i dobra na drodze niniejszego testamentu rozdzieliłem w ten sposób” – czytamy w dokumencie sporządzonym 26 lipca 1323 roku. A dalej mowa jest o wielu dziełach w Kołobrzegu i poza miastem, o datach na Dom Ducha Świętego, Dom Świętego Jerzego, wosk do kolegiaty na wieczne światło, co by płonęło dzień i noc, a także na fundację świecznika siedmioramiennego. W testamencie pojawia się także fundacja dla franciszkanów z Gryfic. Również ważna, jak fundacja świecznika, jest także fundacja w postaci 50 marek na sklepienie w prezbiterium. Nie wiadomo tylko, czy było on już budowane, czy miało dopiero powstać, gdyż środki na tę inwestycję – 700 marek, pojawiają się także w testamencie brata Gotfryda – Ludwika, ale ma to już miejsce na początku czwartej dekady XIV wieku.

Według Marii Przewoźniej, Gotfryd de Wide zmarł pomiędzy 2 lutego a 30 marca 1324 roku. Został pochowany w kościele Mariackim w Kołobrzegu. Ród de Wide funkcjonował do XVI wieku, kiedy to wymarła lokalna jego gałąź.

Więcej na temat historii kołobrzeskiej Bazyliki Mariackiej już dziś (sobota 11 grudnia) podczas spotkania autorskiego w katedrze o godz. 20.00. Po spotkaniu będzie rozdawana bezpłatnie książka pt. „Bazylika Mariacka w Kołobrzegu. Świadek ośmiu wieków historii miasta”. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.

Robert Dziemba