19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

rocznik kołobrzeg

Zgodnie z zapowiedziami, drukarnię opuścił już drugi numer "Rocznika Kołobrzeskiego" na 2021 rok. To czasopismo o charakterze historycznym, ale także kulturalnym, omawiające wydarzenia na Ziemi Kołobrzeskiej oraz w regionie zachodniopomorskim. Patronat nad publikacją objął starosta Tomasz Tamborski, a zadanie wykonane przez Fundację Historia Kołobrzegu zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego. Rocznik składał Darek Jakubowski (na zdjęciu), a edycję przeprowadziło "Wydawnictwo Kamera".

We wnętrzu znajdują się następujące artykuły:
1. Andrzej Kuczkowski: Średniowieczne zamki na terenie obecnego powiatu kołobrzeskiego
2. Edward Wiśniewski: 45 lat Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu
3. Robert Dziemba: Zaraza w dziejach Kołobrzegu
4. Edward Wiśniewski: Szkolnictwo wyższe w Kołobrzegu w latach 1990–2015
5. Edward Stępień: Bunt na ORP „Żuraw” i procesy jego marynarzy
6. Tomasz Łowkiewicz: O historii stacji radarowej „Kondor” w Ustroniu Morskim
7. Robert Dziemba: Kamień pokutny z drogi pomiędzy Rusowem a Strachominem
8. Andrzej Puławski: Zbroje płytowe Zyberta (Siwerta) Grantzina i Paulusa von Damitza z przekazów ikonograficznych zlokalizowanych w Bazylice Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu
9. Robert Dziemba: Ecce Homo – trzy pomorskie kopie dzieła Rembrandta
10. Robert Dziemba: Pomiędzy misją a ekonomią. Muzeum w Polsce jako jednostka organizacyjna na początku XXI wieku
11. Mariusz Miedziński: Rozwój zasobów mieszkaniowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie oraz szacowanie łącznej pojemności mieszkaniowej i turystycznej strefy podmiejskiej Kołobrzegu
12. Marlena Wachowska: Raport o stanie Powiatu Kołobrzeskiego (2020)

Rocznik będzie dostępny podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się w czwartek 28 października o godz. 18.00 w sali plafonowej Pałacu Braunschweigów przy ul. A. Krajowej 13 w Muzeum Oręża Polskiego. Obowiązują rygory sanitarne. Liczba egzemplarzy ograniczona.

Rocznik jest dostępny w wersji elektronicznej (pobierz).