Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

bazylika kołobrzeg

31 maja obchodzony jest Dzień Pioniera Kołobrzegu. Ściśle wiąże się to z przekazanie władzy polskiej administracji. Powstaje wszakże pytanie, czy Polacy zarządzali Kołobrzegiem od 31 maja, czy od 1 czerwca.

25 kwietnia, polska ekipa administracyjna przybyła do Karlina, gdzie rozpoczęto działania związane z zagospodarowaniem ludności polskiej. Funkcję burmistrza Karlina pełnił Jan Kufel. Namiastka polskiej administracji w granicach przedwojennego Powiatu Kołobrzesko-Karlińskiego miała jednak utrudnione zadanie. Podczas spotkań ze stroną radziecką, zaznaczano, że Kołobrzeg jak najszybciej musi być przekazany stronie polskiej, ale nie mieli oni żadnego wpływu na to, co działo się w mieście i kiedy będą mogli tam wjechać polscy urzędnicy i pełnić swoje funkcje. Sytuacja do zmian zaczęła dojrzewać pod koniec maja. Jak wspomina Stefan Lipicki, pełnomocnik rządu Władysław Ciesielski zakomunikował mu, że armia radziecka jest skłonna przekazać Kołobrzeg władzom polskim, a jego wyznacza na pierwszego polskiego burmistrza miasta.

30 maja Ciesielski podjął decyzję o składzie władz miasta. Wskazał do nich następujących obywateli: Stefana Lipickiego, Mariana Wegnera, Seweryna Ślusarka, Mariana Grobysa, Marię Łazarewicz, Rowskiego. 31 maja polska delegacja udała się do Radzieckiej Komendy Wojennej w Kołobrzegu przy skrzyżowaniu obecnej ul. Wolności i 1 Maja. Po odbyciu narady z pułkownikiem Bobirenko, zapadła decyzja o zebraniu obecnej w mieście grupki Polaków, a także wszystkich Niemców. Spotkanie odbyło się w kościele staroluterańskim przy obecnej ul. Jedności Narodowej. Władze polskie reprezentował pełnomocnik rządu, radzieckie – komendant wojenny. To, co się działo, tłumaczono na język polski i niemiecki. Tak wspomina to Stefan Lipicki: „Płk Bobirenko stojąc powitał Władze Polskie i oświadczył, że z dniem 1 czerwca 1945 r. miasto Kołobrzeg przekazuje władzom polskim, i że z dniem 1 czerwca Władze Radzieckie nie będą załatwiały już spraw dotyczących miasta, i że we wszelkich sprawach należy się zwracać do władz Polskich, życząc jednocześnie owocnych prac w zagospodarowaniu i odbudowie zniszczonego miasta oraz przyrzekając swoją pomoc i współpracę w granicach swoich możliwości. Pełnomocnik podziękował płk. Babirence za Jego stanowisko. Po oficjalnej części przekazania miasta płk. Bobirenko zaprosił ekipę polską na małe przyjęcie do swojej kwatery prywatnej, która mieściła się przy ul. jedności Narodowej nr 3/4. Na przyjęciu wygłoszono przemówienie wznosząc toasty na cześć Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pełnomocnik Rządu wraz ze swoją asystą wyjechał do Karlina – zostaliśmy sami, ale niezupełnie, mieliśmy obok swoich sojuszników radzieckich i ich obiecaną pomoc, z której wywiązali się ponad nasze przypuszczenia służąc nam radą i udzielając wszelkiej pomocy o jaką prosiliśmy, a było tego niemało” .

Powyższe oznacza w sposób niebudzący wątpliwości, że czas polskiej administracji nie zaczął się 31 maja, ale 1 czerwca 1945 roku.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama