Scattered Clouds

14°C

Kołobrzeg

3 października 2022    |    Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad
3 października 2022    
    Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

morowo kołobrzeg

Morowo to kolejna niewielka wieś w Powiecie Kołobrzeskim. W 2013 roku zamieszkiwało ją zaledwie 99 osób. Miejscowość jest położona 3,5 km na północny zachód od Siemyśla i 18 km na południowy zachód od Kołobrzegu. Najwyższy punkt wznosi się na 36,5 m nad poziom morza.

Nazwa wsi według dr A. Chludzińskiego ma rodowód słowiański. Biorąc pod uwagę, że miejscowość powstała w XIX wieku, musiała ona w jakimś okresie zniknąć z mapy Ziemi Kołobrzeskiej, najpewniej jeszcze przed zorganizowaną akcją lokacyjną za czasów księcia Warcisława III. To jednak tylko hipoteza. Morowo wywodzi się od słowa Mor – Malec, bądź też może upamiętniać jakieś wydarzenie, jak mór, czyli zarazę. Chludziński wskazuje również na możliwą wersję podaną przez Schlemmera, że wieś powstała od nazwy stawu o nazwie Mor. W 1780 roku pojawia się nazwa Mehro, a w 1784 roku Mohrow. Tak też pozostało do 1945 roku.

Na tych terenach w latach 30-stych XX wieku odsłonięto trzy groby z wczesnej epoki żelaza (bardziej zainteresowanych opisem tego znaleziska odsyłam do art. Otto Dibbelta pt. „Steinkistengräber bei Mohrow”, który został opublikowany w „Kolberger-Körliner Heimatkalender für das Jahr 1935). Jak wskazuje M. Vollack, jeszcze w 1780 roku tereny obecnego Morowa należały administracyjnie do Byszewa. Pojawia się jednak nazwa źródłowa, a wraz z nią informacja, że tu w okolicy znajdował się dom leśnika, który był wynajmowany. W niemieckich opracowaniach wskazuje się, że mieszkało tu 7 osób. W 1816 roku żyło tu już 15 mieszkańców (w tamtejszych tartakach było 6 osób, a 9 mieszkało w gospodarstwie rolnym). Po oblężeniu napoleońskim Kołobrzegu zaczęły następować zmiany. Właściciel Byszewa dokonał wykarczowania lasu i założyć osadę. Nastąpiło to w 1822 roku (w przyszłym roku Morowo będzie więc obchodzić swoje 200-lecie). Wraz ze zmianami administracyjnymi, zaczęli tu osiedlać się nowi mieszkańcy. W 1855 roku żyło tu 257 osób w 1864 – 273. W kolejnych latach liczba mieszkańców ulegała regularnemu zmniejszeniu, aby w 1939 roku osiągnąć poziom 151 osób. Zajmowano się tutaj głównie hodowlą zwierząt. Były konie, krowy, owce i kozy. Dane z ok. 1860 roku mówią na przykład o 14 koniach, 115 jałówkach, 133 owcach i 18 kozach. Nie hodowano tu natomiast trzody chlewnej. Uprawiano tu natomiast żyto, ziemniaki i rośliny pastewne.

Szkoła w Morowie powstała przed I wojną światową. Była tu jedna klasa. W 1939 roku uczyło się tu 32 dzieci. W Morowie nie było kościoła. Tutejsza ludność, podobnie jak mieszkańcy Byszewa, należeli do parafii w Niemierzu.

Robert Dziemba
Fot. Wikipedia - Zentyg45

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama