Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

miechęcino kołobrzeg

Ziemia Kołobrzeska to nie tylko duże miejscowości i złożone historie. O dużej części z nich już pisałem, ale sporo miejscowości jeszcze przed nami. Cieszy fakt, że mieszkańcy interesują się historią miejsc, w których mieszkają, że ciekawi ich to, co było tam dawniej.

Miechęcino po raz pierwszy na kartach historii pojawia się w 1281 roku jako Mechentin i Mechenthin. W 1304 roku widnieje nazwa Mechentyn, zaś na mapie Eilharda Lubinusa pojawia się Mochentin. Po drugiej wojnie światowej odtworzono nazwę Mechęcino, a następnie, jak wskazuje doktor A. Chludziński, powrócono do wersji prawidłowej: Miechęcino, gdyż nazwa wsi wywodzi się jednak od miecha, a nie od mchu.

Wieś znajduje się ok. 16 kilometrów na południowy wschód od Kołobrzegu, w gminie Dygowo, pomiędzy Bardami a Jazami. Niedaleko przepływa Parsęta, do której wpływa płynący przez miejscowość potok Olszynka. Ta nazwa po raz pierwszy zafunkcjonowała w 1836 roku. W 1930 potok nazywany był również Swartebach. Nazwa Olszynka, nawiązująca do pierwowzoru, pojawia się w 1951 roku (w samym Miechęcinie używano również nazwy Rowek czy Strumyk Topielca, a w Dygowie: Smródka). Wieś znajduje się niedaleko drogi wojewódzkiej łączącej Kołobrzeg z Białogardem.

Miechęcino pojawia się na pergaminach Diecezji Kamieńskiej w 1281 roku podczas erekcji parafii w Czerninie. Mowa jest wówczas o zabezpieczeniu dochodów tamtejszego kościoła uposażeniem pochodzącym m.in. z tej wsi, przy czym biskup Hermann von Gleichen zdecydował, że Miechęcino pozostanie w granicach parafii w Dygowie (było tak aż do 1945 roku). Zmiana właściciela nastąpiła w 1314 roku. Biskup kamieński Heinrich von Wacholz sprzedał Miechęcino kapitule kołobrzeskiej. Kołobrzescy kanonicy zarządzali wsią aż do 1811 roku, kiedy to doszło do kasaty kapituły, a wieś stała się własnością Kołobrzegu. W okresie średniowiecza to wszystkie wzmianki, jakie mamy o tej miejscowości. Kolejne zapiski pojawiają się już po nastaniu reformacji na Pomorzu Zachodnim. W tym czasie, większa część terenów w Miechęcinie należała do rodu Paxlaffów. Jak podaje M. Vollack, kolejne zmiany własnościowe pojawiają się na początku XVIII wieku, gdy rodzina podzieliła tereny i powstało Miechęcino A i B. Po bankructwie właściciela tutejszych dóbr, trafiają one w 1775 roku we władanie radcy finansowego Friedricha Wilhelma von Gerlacha (żył w latach 1757-1813, działał jako urzędnik pruski w okresie po wojnie siedmioletniej i w okresie wojen napoleońskich, zasłużony dla Prus i odznaczony przez króla Fryderyka Wilhelma III Orderem Orła Czerwonej I klasy). Dobra te trafiają do kolejnych spadkobierców, a w końcu do syna von Gerlacha. W 1787 roku wymiera ród Paxlaffów, a dobra w Miechęcinie jeszcze kilka raz zmieniają właścicieli.

Kolejne zmiany następują w wyniku reform pruskich oraz Wiosny Ludów w pierwszej połowie XIX wieku. Następuje wyodrębnienie części szlacheckiej i chłopskiej dóbr miechęcińskich (347 do 83 hektarów). M. Vollack zaznacza, że istniała także część wsi, powstała na bazie terenów po skasowanej w 1811 roku kapitule kolegiackiej. Do ich połączenia z częścią chłopską doszło przed 1861 rokiem (część szlachecka połączyła się w jeden organizm terytorialny dopiero w 1929 roku).

Miechęcino od samego początku było niewielką wsią. W 1780 roku mieszkało tu 126 mieszkańców, a w 1816 liczba ta spadła do 113. W 1867 roku żyły tu 194 osoby, w 1905 182, w 1925 - 150, a w 1939 - 143. Istniała tu szkoła jednoklasowa. W 1939 roku uczęszczało do niej zaledwie 29 dzieci.

Robert Dziemba
Fot. Marek Kawęcki, www.gminadygowo.pl

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama