Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

leszczyn kołobrzeg

W pamięci szczególnie kołobrzeżan, Leszczyn kojarzy się jako niewielka wioska przy dawnej drodze krajowej nr 6, na którym to odcinku często dochodziło do wypadków drogowych. Tymczasem, jak wiele miejscowości Ziemi Kołobrzeskiej ma on ciekawe dzieje.

Lestzin – taka nazwa pojawia się w źródłach już w 1269 roku. W 1310 roku jest już Lestin i tak ta nazwa przetrwała do 1310 roku. Pochodzi ona od leszczyny. Przez miejscowość przepływa rzeka Dębosznica.

Niemieccy historycy wskazują na pradawną historię tej wsi. Znaleziono tu grób z epoki brązu. W pobliskiej Dębicy natrafiono na trzy krzemienie. Tereny te były słabo zaludnione i nawet w średniowieczu rozwój tej miejscowości przebiegał nieco inaczej, niż w innych częściach Ziemi Kołobrzeskiej. Leszczyn występuje jako „desertum, quod vocatu Riman”, a więc tereny w postaci nieużytków wokół Rymania. Książce pomorski Warcisław III przekazał je klasztorowi trzebiatowskiemu. Wkrótce na tych wrzosowiskach założono cztery wsie: Leszczyn Rymań, Rzesznikowo i Starnin. Leszczyn pojawia się w dokumencie z 1310 roku, kiedy to biskup kamieński Heinrich von Wacholz konsekruje nowy kościół w Kinowie, podporządkowując mu kościół w Rymaniu. I to wszystkie informacje jakie o tej wsi pochodzą z okresu średniowiecza.

Na początku epoki nowożytnej, Leszczyn znajduje się w dobrach rodu von Manteuffel. W 1655 wieś należy do parafii w Drozdowie, a to ze względu na to, że kościół w Kinowie już nie istniał. Od XVII wieku następują kolejne zmiany własnościowe. Jest ich dość dużo, choć dla współczesnego czytelnika nie niosą one żadnej wartości. W każdym razie, w 1804 roku wieś jest własnością 32-letniego Friedricha von Manteuffel. W drugiej połowie XIX wieku mają miejsce kolejne zmiany własnościowe. W 1862 roku dwór należał do spadkobierców Wilhelma von Manteuffel, Magnusa i Rudolfa von Manteuffel. W 1884 roku należy on do Alwina von Glasenapp – majora z Kołobrzegu. Pod koniec XIX wieku majątek trafia do Gustava Gaugerina Regenwalde. W XX wieku wieś zostaje podzielona i przeszła w ręce nowych właścicieli. W 1905 roku powstała tu gmina Leszczyn.

Swój rozwój, Leszczyn zawdzięcza położeniu przy dawnej drodze krajowej nr 6. To wzdłuż tej drogi budowano kolejne gospodarstwa. We wsi istniał dom szkolny dla trzech klas. W 1939 roku uczyło się tu 69 dzieci. Edukacja była tu potrzebna, gdyż w 1871 roku odnotowano tu aż 21,4% analfabetów, co stanowiło jeden z najgorszych wyników na Ziemi Kołobrzeskiej. W 1780 roku żyły tu 84 osoby w 12 gospodarstwach. W 1861 roku było to 151 osób, w 1871 roku 229, w 1919 roku 455, a w 1939 roku 458. Jak to już było wspomniane, w Leszczynie nie było kościoła. Większość mieszkańców była ewangelikami, ale byli też katolicy: 24. 9 z nich było Niemcami, ale aż 15 Polakami. Co ciekawe, M. Vollack nie wskazuje, kim byli ci Polacy i z jakiego zaboru pochodzili. Ponieważ jednak są zaliczani do wiernych Kościoła katolickiego, w dodatku należących do Parafii Św. Marina w Kołobrzegu, musieli być pracownikami rolnymi, którzy przyjechali tu szukać lepszego bytu…

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama