Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

krawczy kołobrzeg

Dziś została przekazana niezwykle smutna wiadomość o śmierci legendy polskiej sceny muzycznej Krzysztofa Krawczyka (1946-2021). Niedawno wyszedł ze szpitala, gdzie walczył z zarażeniem COVID’19. Dziś rano zasłabł i trafił do szpitala, gdzie zmarł.

Krzysztof Krawczyk w latach 1963-1973 występował jako wokalista „Trubadurów”. W 1973 roku rozpoczął karierę solową, przerwaną w 1976 roku, gdy ponownie występował z „Trubadurami”. W tym czasie rozpędu nabierał Festiwal Piosenki Żołnierskiej, wielka artystyczna, ale i propagandowa impreza, która od 1968 roku odbywała się w Kołobrzegu. „My, pokolenie, które już otarło się o drugą wojnę światową nie tylko przez obcowanie z kartami historii legendy, lecz smakowało ognia, trudu i goryczy walki, znamy te śpiewki proste, jak hasła, niby zawołania żołnierskie, które wyrażają stokroć pełniej niż notatki nowoczesnych dziejopisów – prawdę owych, już wspomnianych, zmagań i wiktorii (…)” – czytamy w programie festiwalu z 1968 roku. I w tym czasie, przez pierwsze lata, taki też był festiwal – nieco pompatyczny i propagandowy, stojący na niskim poziomie muzycznym, choć robiono wiele, aby w telewizji transmisja wyglądała jak najlepiej. W latach 70-tych, wraz z nastaniem ekipy Edwarda Gierka, zdano sobie sprawę z kiczu, jakim w świecie artystów kojarzył się Kołobrzeg. Oczywiście, nie było wyjścia, muzycy musieli tu występować, jeśli nie chcieli podpaść władzy. Ale w latach 70-tych zaczęto do tego podchodzić bardziej wyrozumiale. W 1976 roku w programie festiwalu zapisano np. tak: „Zdajemy sobie sprawę, że przybyliście do amfiteatru, aby słuchać, podziwiać i oklaskiwać wspaniałych wykonawców, doznać wzruszeń artystycznych, współuczestniczyć w imprezie, która oprócz tego, że zawiera olbrzymi ładunek emocjonalny, jest także wielką szkołą patriotycznego i obywatelskiego wychowania”. W kolejnych latach już nie ukrywano się z komunistycznymi frazesami.

W 1975 roku była 30 rocznica zakończenia II wojny światowej, a w Kołobrzegu uroczyście świętowano 30 rocznicę walk o miasto nad Parsętą. Z tego tytułu, dziewiąty Festiwal Piosenki Żołnierskiej miał wyjątkowy charakter. W dniach 9-12 lipca odbyło się 9 koncertów. Dwa powtórzono na potrzeby Telewizji Polskiej: „Wojsko, nasze wojsko” oraz koncert galowy. Władza zdawała sobie sprawę, że aby ludzie chcieli identyfikować się z festiwalem, musi mieć on odpowiedni poziom artystyczny. I to w połowie lat 70-tych było widać. Koncerty prowadzili: Maria Wróblewska, Janusz Borowicz i Janusz Budzyński. Wystąpili m.in.: Anna Jantar, Halina Frąckowiak oraz właśnie Krzysztof Krawczyk. Był także koncert Zespołu Estradowego Wojsk Obrony Powietrznej Kraju Radar i inne. W konkursie głównym, Złoty Pierścień otrzymał m.in. Krzysztof Krawczyk, za wykonanie piosenki pt. „Czym dla wojska jest piosenka”. To wyróżnienie dla artysta otrzymał w kategorii „piosenka marszowa”. Utwór stał się hitem lat 70-tych i 80-tych.

Krzysztof Krawczyk wielokrotnie występował w kołobrzeskim amfiteatrze. Można go było również zobaczyć w Ustroniu Morskim (zdjęcie z archiwum Artura Semprucha). To jednak w kołobrzeskim amfiteatrze przez lata słuchały go tysiące fanów. Dziś to już historia.

Robert Dziemba
Fot. Fundacja Historia Kołobrzegu


krawczy kołobrzeg

krawczy kołobrzeg

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama