29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Łuna M rogowo

Do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie trafił taktyczny zestaw rakietowy 9K79 Łuna-M z rakietą szkolną 9M21F. W skład zestawu wchodzi:
- pojazd do transportowania rakiet 9T29 na podwoziu ZiŁ-135LM, zdolny do transportu 3 rakiet,
- rakieta szkolna 9M21F o zasięgu od 12 do 68 km, prędkość 4320 km/h, zdolna do przenoszenia ładunków atomowych (w Podborsku znajdowały się głowice dedykowane do tego nosiciela o mocy od 3 do 200 kiloton),
- jednopociskowa szynowa samobieżna wyrzutnia rakietowa 9P113 wraz z dźwigiem montażowym.

W skład zestawu wchodziły także żuraw samochodowy ŻSH-6M, radiolokacyjna stacja sondowania wiatru RWZ-1, karabin-wiatromierz WR-2, a także specjalistyczne pojazdy GAZ69 TMG i UAZ452 T. Wyrzutnię obsługiwało 5 osób. Bojowy czas przygotowania do strzału wynosił ok. 7 minut. Pojazd na tym podwoziu był niezwykle sprawny i posiadał fantastyczne właściwości trakcyjne w terenie. Zaletą tego zestawu była jego mobilność.

W Wojsku Polskim od 1966 roku było 49 wyrzutni. Był to ważny element uzbrojenia dywizjonów artylerii w dywizjach pancernych i zmechanizowanych. Ostatnich pojazdów pozbyto się w 2001 roku. Eksponat w formie zestawu: wyrzutnia plus transporter, jest unikatowy w skali Polski. Warto pamiętać, że w magazynach amunicji atomowej na terenie Polski, w tym także w Podborsku, przechowywano głowice do tego rodzaju rakiet. W przypadku konfliktu nuklearnego, można je było szybko przekazać zarówno wojskom radzieckim, jak i polskim. Łuna-M znajdowała się na wyposażeniu wojsk rakietowych ZSRR w Białogardzie, ale także Wojska Polskiego w Trzebiatowie. Zestaw 9K79 jest nadal używany w niektórych armiach świata.

W Rogowie pojawili się przedstawiciele Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego. Tomasz Tamborski i Jacek Kuś zapoznali się z nowymi eksponatami, ale także z postępem prac związanych z uruchomieniem w zabytkowym hangarze muzeum.

Robert Dziemba