29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Z ławy obrońcy i kibica (79)

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że zmarł Erwin Jerzy Tafelski – osoba wybitna i zasłużona dla miasta Kołobrzeg. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 21 września 2019 r. o godzinie 11:20 w kaplicy na cmentarzu.

Znam Jurka od ponad 30 lat. Będę go wspominał jako osobę pracowitą, zaangażowaną w sprawy społeczne, a przede wszystkim jako patriotę. Jerzy Tafelski na początku lat 80 tych był kierownikiem kołobrzeskiego oddziału Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Koszalinie. Już we wrześniu 1980 roku był jednym z inicjatorów założenia Solidarności w swoim zakładzie pracy i został członkiem zarządu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność. W czerwcu 1981 roku był kołobrzeskim delegatem na I Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Regionu „Pobrzeże”. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej. Kiedy tylko w Kołobrzegu pojawiały się ulotki o wydźwięku antykomunistycznym, to SB typowało go zawsze do grona osób podejrzanych. Poddawany był ścisłej inwigilacji.

W marcu 1985 roku miał odwagę wystąpić w sposób jawny i podpisał wniosek o rejestrację Klubu Katolików Kołobrzegu, będąc jego członkiem założycielem. Klub ten działał przy Rzymsko-Katolickiej Parafii pw. Świętego Krzyża. W 1989 roku Jurek Tafelski aktywnie włączył się w działalność Komitetu Obywatelskiego w Kołobrzegu. Został wybrany radnym Rady Miasta. Wraz z utworzeniem Urzędu Rejonowego w Kołobrzegu, objął funkcję zastępcy kierownika tego urzędu. Erwin Jerzy Tafelski przez całe swoje zawodowe życie pracował jako geodeta. Zawsze z entuzjazmem włączał się w różne inicjatywy społeczne. Był członkiem założycielem Stowarzyszenia Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80”. Został wybrany do zarządu tego stowarzyszenia i przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa. Jego działalność patriotyczna została doceniona, gdyż został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Odszedł nasz dobry kolega, znakomity organizator i społecznik, który wiele lat swojego życia poświęcił idei odzyskania niepodległości. Rodzinie i bliskim składamy kondolencje i obiecujemy, że Jurek będzie zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Adwokat Edward Stępień