Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

słomki żurowa

Dla historyka, człowiek wraz ze śmiercią staje się częścią historii, wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. I taką historią jest już życie księdza prałata Józefa Słomskiego. Jednakże, dla tych którzy żyją, którzy go pamiętają, którzy go znali, którym udzielał sakramentów, którego słuchali w kościele, dziekan, bo tak o nim powszechnie mówiono, jest nadal żywy. Dla historii, to honorowy obywatel Kołobrzegu, zasłużony dla naszego miasta poprzez swój ogromny wkład w odbudowę Bazyliki Mariackiej. Dla parafian, ksiądz, który pomagał im stawać się lepszymi w różnych czasach. Nasz Czytelnik nadesłał nam zdjęcie z Żurowej, gdzie został pochowany. Widać, że kołobrzeżanie odwiedzają swojego proboszcza.

Urodził się 10 lipca 1932 roku w Żurowej koło Jasła w województwie podkarpackim jako syn Stanisława i Emilii Mikrut. Okupację przeżył w południowej Polsce. Po zakończeniu wojny, we wrześniu 1945 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Bruczkowie. 3 lata później został przyjęty do nowicjatu Księży Werbistów w Pieniężnie. W Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W 1954 roku został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku.

Pierwszą swoją parafię świeżo wyświęcony ksiądz Józef Słomski objął w Świebodzinie w kościele pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Ostrobramskiej w Świebodzinie. Pracował tam przez 3 lata. Następnie posługiwał w Gorzowie jako wikariusz w parafii katedralnej, a od 1963 roku w Parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Biesowicach, przy czym mieszkał w Kępicach. Po erygowaniu tam w 1971 roku Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej, został jej administratorem. Praca w Kępicach była bardzo trudna, ale spotkał się z życzliwością wielu osób. Tam też wyrobił w sobie hart ducha, ale także okazał się świetnym organizatorem i budowniczym. 31 lipca 1972 roku zapadła decyzja o przeniesieniu księdza Józefa Słomskiego do Kołobrzegu. Został administratorem Parafii św. Marcina w Kołobrzegu, którą księża diecezjalni przejęli od ojców franciszkanów. Jednocześnie, został rządcą kościoła konkatedralnego, którym była ruina kolegiaty wraz z prezbiterium, ale bez wieży, bo ta była w zarządzie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przyszło więc księdzu Słomskiemu przeprowadzić się do Kołobrzegu. Zapewne nie przypuszczał, że zwiąże w ten sposób swoje życie z miastem nad Parsętą do końca swoich dni.

Ksiądz Józef Słomski przeszedł w stan spoczynku 1 sierpnia 2008 roku i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu. Tu odwiedzali go znajomi, rodzina i przyjaciele. Stąd chodził odprawiać msze w bazylice, ale przede wszystkim w małym kościele nad Parsętą, gdzie modlił się razem z innymi księżmi emerytami. Czas spędzony na emeryturze wspomina bardzo dobrze, jak również i samą instytucję domu księży emerytów, w którym upływała jesień jego życia. Zmarł w mieszkaniu nad Parsętą, z widokiem na bazylikę 14 marca 2018 roku.

Materiał z jego wspomnieniami zarejestrował w lutym 2018 roku Jacek Pechman, m.in. przy współudziale księdza Piotra Zielińskiego. Na tej podstawie powstał film dokumentalny zrealizowany przeze mnie i Zbyszka Lesiaka przy kooperacji Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, pt. "Nie jestem godzien". Jego premiera odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury podczas wieczoru pamięci pt. "Prałatowe Kamienie", zorganizowanego przez Katolicką Inicjatywę Kulturalną 14 marca 2019 roku. Mam nadzieję, że uda się go kiedyś zaprezentować szerszej publiczności. Poniżej, fragment filmu.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama