Rozpoczął się projekt związany z przebudową oddziału "Dzieje Kołobrzegu". Do nowego oddziału Muzeum Miasta Kołobrzeg trafią m.in. nowożytne armaty forteczne.
Dwie armaty 3-funtowe o masie 550 kilogramów i wysadzona armata 4-funtowa o masie 650 kilogramów, były częścią Pomnika Gneisenaua i Nettelbecka, odsłoniętego przed kolegiatą w 1903 roku. Sam pomnik wojny nie przetrwał, ale zachowały się trzy armaty i moździerz. Ten ostatni, dwa lata temu, dzięki staraniom Fundacji Historia Kołobrzegu, został odrestaurowany i uzyskał nowe łoże (przeczytaj).
Teraz, wszystkie armaty trafią do Muzeum Miasta Kołobrzeg. To oddział muzeum tworzony w Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej. W piwnicach jest obecnie wystawa poświęcona historii miasta, zasadniczo z czasów średniowiecznych. Powstanie tam ekspozycja poświęcona dziejom Kołobrzegu do 1945 roku, a w ramach drugiego etapu projektu w przyszłym roku, także omawiająca powojenne dzieje miasta. Będzie to muzeum posiadające największą liczbę eksponatów z okresu 1000 lat, związanych z Kołobrzegiem o okolicami. Dwie armaty zostaną ustawione przed pałacem, a trzecia i moździerz trafią na wystawę w maju lub czerwcu b.r. Otwarcie nowej wystawy odbędzie się już 2 lipca.
Armaty będą czyszczone w ramach wiosennej akcji na wystawie plenerowej już w sobotę 8 kwietnia w godz. 11-14. Wstęp wolny, zapraszamy!
Komentarze
nazwę miasta podaje się w mianowniku liczby pojedynczej, tak jak jest to napisane wyżej, a nie jak często słychać w wypowiedziach lokalnych polityków "miasta Kołobrzegu" Piszmy i mówmy: "miasta Kołobrzeg" lub Kołobrzegu