29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Portal o historii KołobrzeguDobiega końca projekt realizowany przez Fundację Historia Kołobrzegu, którego celem było stworzenie internetowej platformy opisującej powojenne dzieje naszego miasta. Projekt uzyskał finansowe wsparcie z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg.

Historiakolobrzegu.pl - pod takim adresem znajduje się portal, na którym możemy znaleźć artykuły oraz bogate zbiory zdjęć, obrazujące dzieję miasta nad Parsętą po 1945 roku, a więc historię Polski na tych terenach. Od lat 90-tych możemy zaobserwować bardzo duże zainteresowanie przedwojenną historią Kołobrzegu. Powstało wiele książek i publikacji poświęconej tym czasom, zarówno po lokacji miasta, jak i dziejów słowiańskich. Jednak dopiero od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie życiem mieszkańców po 1945 roku. Jeszcze nie tak dawno, było to wczoraj. Dziś, to już historia.

Celem projektu była digitalizacja zbiorów rozproszonych, znajdujących się w archiwach, jak i będących własnością prywatną. Dzięki współpracy z Radiem Kołobrzeg, do Fundacji zgłosiło się wielu mieszkańców, którzy przekazali swoje zdjęcia z lat młodości, opowiadając swoją historię związaną z odbudową Kołobrzegu. Fundacja uzyskała w ten sposób ogromny materiał, który należało w pierwszym etapie zdigitalizować. Te zbiory nadal są opisywane, bowiem zdjęcie, na którym nie wiadomo kto i co się znajduje, ma dla wszystkich tych, którzy interesują się dziejami miasta, znaczenie o wiele mniejsze. Każdego dnia, na stronie pojawiają się dziesiątki opisanych zdjęć. I tak będzie jeszcze bardzo długo. Na digitalizację i udostępnienie czekają jeszcze inne archiwa, ale o tym będziemy informować.

Dzięki audycji radiowej, można było usłyszeć wypowiedzi archiwalne pionierów, czy posłuchać wspomnień i głosu pierwszego prezydenta Stefana Lipickiego. Wszystkie materiały, obok emisji środowej audycji "Kwadrans z Historią", są dostępne na portalu Historiakolobrzegu.pl. Artykułów poświęconych powojennej historii będzie jeszcze więcej.

Ważna informacja. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Fundacja Historia Kołobrzegu publikuje zdjęcia i ilustracje ze zbiorów własnych lub zbiorów udostępnionych, zabezpieczonych odrębnymi umowami. Zdjęcia zaopatrzone są w godło, znak wodny lub wszystkimi tymi formami, ale nie dlatego, aby utrudniać oglądanie ilustracji, ale aby chronić prawa autorskie. Nasze doświadczenia z portalem Twierdzakolobrzeg.pl pokazują, jak łatwo potem namierzyć osoby, które kradną cudzą pracę, a takie przypadki są niestety częste, zwłaszcza w internecie.

Robert Dziemba

Portal o historii Kołobrzegu