29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Komunistyczne nazwy ulic i inneZgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną, Instytutu Pamięci Narodowej zaopiniował nazwy ulic, które w Kołobrzegu powinny zostać zmienione. Komisja przy prezydencie miasta ma swoje zdanie. Obie instytucje poważnie mijają się z prawdą.

Instytut Pamięci Narodowej wskazał gminie Miasto Kołobrzeg, że nowe nazwy powinny uzyskać ulice: Kniewskiego, Zbowidowców, Walki Młodych, Jedności Narodowej, Park Jedności Narodowej oraz Plac 18 Marca. Komisja przy prezydencie zgodziła się zmienić nazwę ulicy Kniewskiego i Zbowidowców. Czy reszty nazw ulic bronić będzie Rada Miasta, to się okaże. Ale warto przyjrzeć się bliżej niektórym nazwom i samej polityce nadawania nazw ulicom na przestrzeni kilkudziesięciu lat PRL.

Początkowo, nazwy ulic pionierzy nadawali spontanicznie. Tak było na przykład z ulicą Długą, dziś Łopuskiego, której nazwa odnosiła się do tego, że była to bardzo długa ulica. Część nazw odnosiła się do pochodzenia grupy osób, itd. Bardzo szybko, pojawiły się takie nazwy jak Marszałka Stalina, Lenina (fragment ul. Budowlanej, nie Armii Krajowej), Bieruta, Cyrankiewicza. Następnie, nazewnictwo wzbogacano o bohaterów komunistycznych, jak Fornalska, czy dat, jak 22 lipca (zobacz poniżej, mapa sprzed 50 lat). Kolejna ewolucja, następowała w dalszych latach, gdy na przykład Park Fredry był Parkiem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Losy nazw ulic były różne. W kolejnych latach przeprowadzono działania porządkujące tę tematykę. I tak dodano bohaterów poległych w walkach o Kołobrzeg czy żołnierzy wojsk polskich wałczących o Twierdzę Kołobrzeg w 1807 roku. Co ciekawe, w tym właśnie czasie, a był to w latach 60-tych,park ze stawkiem przy obecnej ulicy Bogusława X, stal się Parkiem Jana Henryka Dąbrowskiego. Następnie, Miejska Rada Narodowa dokonała ulepszenia i Jana zamieniła na Jarosława, naczelnego dowódcy wojsk Komuny Paryskiej. W latach 90-tych, zmieniono nazwy tylko części ulic, niektóre pozostawiono, najczęściej ze względu na koszty, inne ze względu na urzędnicze niechlujstwo, które, niestety, spowodowało, że część komunistycznych bohaterów pozostała. Dlatego inicjatywę obecnego rządu należy uznać za słuszną. Jest jednak pewne ale.

Problem polega na tym, że norma ustawowa nie reguluje, które nazwy należałoby zmienić. Nie wiadomo dlaczego, jedynym organem, który miałby to opiniować, jest Instytut Pamięci Narodowej, która kieruje się własną ideologią, nie zawsze zgodną ze standardami uznanymi powszechnie za naukowe. To powoduje, że historia staje się narzędziem politycznym, a nie nauką jako taką. I teraz, co widać na przykładzie Kołobrzegu, IPN samodzielnie wybrał sobie nazwy, które nie pasują do wyznawanej przez jego naukowców ideologii, ale niekoniecznie związane są z prawdziwą historią Polski.

Sprawa ulicy i Parku Jedności Narodowej. Nie budzi wątpliwości, choć próbują ją niektórzy poddawać w wątpliwość, że nazwa ta odnosi się do Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Rząd tworzony przez Bolesława Bieruta, był kwintesencją ładu jałtańskiego. Przeciwko niemu protestował rząd na uchodźstwie, wskazując, że nie można uznawać rządu tworzonego pod sowiecką okupacją. Najważniejsze państwa uznały ten rząd, więc kwestionowanie jego legalności jest kwestionowaniem historii. To ten rząd wprowadził Polskę do ONZ, brał udział w konferencji poczdamskiej. Jednakże, to także ten rząd brał udział w oddawaniu Polski sowietom, ale zanim to nastąpiło, zgodziły się na to Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Wątpliwości nie budzi ani Władysław Kniewski, ani Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Natomiast legalizowanie Związku Walki Młodych, a do tego odnosi się nazwa ulicy Walki Młodych, jest niezrozumiałe. Związek ten był komunistyczną organizacją młodzieżową o charakterze zbrojnym. I choć jej członkowie walczyli z okupantem, choć mają złote litery, chociażby w walkach powstańczych w Warszawie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno formuła podstawowa działania organizacji, jak i jej powojenna historia, wyraźnie dowodzą tego, że takiej organizacji upamiętniać się nie powinno.

Zupełną bzdurą jest jednak fakt, że swoją nazwę musi zmienić Plac 18 Marca. Data 18 marca jednoznacznie wiąże się w przypadku Kołobrzegu z dniem 18 marca 1945 roku. To dzień jedynego samodzielnego zwycięstwa oddziałów I Armii Wojska Polskiego na tym froncie. Możemy dyskutować nad jakością tego zwycięstwa, nad stratami i popełnionymi błędami, ale dla Kołobrzegu to dzień upadku nazistowskich obrońców miasta, którzy uciekli, wcześniej starając się ewakuować w jakimś stopniu ludność cywilną, a także Zaślubin Polski z Morzem. Co w tym komunistycznego? Gdyby chcieć stosować standardy IPN, trzeba jeszcze zlikwidować Aleję Wojska Polskiego. Bo choć nie ma tego w nazwie, chodzi o Ludowe Wojsko Polskie. A to przecież niepoprawne, przynajmniej politycznie...

Robert Dziemba
Mapa pochodzi z książki "Ziemia Kołobrzeska", 1965 r.