Overcast Clouds

20°C

Kołobrzeg

19 maja 2022    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2022    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


Sypialnia papieska trafi do KołobrzeguNabierające kształtów Muzeum Diecezjalne w Kołobrzegu, wzbogaci się wkrótce o wspaniały zabytek - wyposażenie pokoju, w którym podczas wizyty w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Seminarium Duchownym w Koszalinie, spał papież Jan Paweł II.


Jak mówi ksiądz Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu, jego roczne powstawanie, rozciągnięte w czasie, powoli dobiega końca. - Powołanie muzeum było głosem, którzy zabrzmiał na I synodzie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Biskup Edward Dajczak w 2015 roku taką instytucję powołał do życia, a ja otrzymałem dekret jako dyrektor tego dzieła - mówi ksiądz Piotr. Od tego czasu trwały przygotowania do zafunkcjonowania muzeum w kołobrzeskiej bazylice. Na ten cel przeznaczono pomieszczenia w bloku wieżowym. Obecnie dobiega finalizacja umowy w tej kwestii z Parafią Mariacką w Kołobrzegu.

Ten temat, ksiądz Piotr Zieliński poruszał również na niedawnej konferencji, zorganizowanej przez Civitas Christiana w małym kościele nad Parsętą. Nakreślił ramy najmłodszego kołobrzeskiego muzeum, zaprezentował logo. Wskazał, że będzie to muzeum opierające się o nowoczesne technologie, a więc nie zmaterializuje się z dnia na dzień, jak niektórzy mogliby oczekiwać. Jego tworzenie potrwa, ale aby spełnić cele muzeum, ukazujące historyczne korzenie diecezji sięgając roku 1000 i utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu, do czego zresztą nawiązuje logo muzeum, czy samo funkcjonowanie młodej przecież diecezji, już teraz trafiają do niego pamiątki i zabytki.

Takim ciekawym wyposażeniem, które zostanie przewiezione do Kołobrzegu, jest wyposażenie pokoju, w którym spał papież Jan Paweł II podczas swojej czwartej wizyty w Polsce. 1 czerwca 1991 roku rozpoczęła się pielgrzymka, która nie bez powodu miała swoją inaugurację w Koszalinie. Niestety, wiele zabiegów, aby papież przybył do miasta nad Parsętę, gdzie w roku 1000 akcję misyjną odbywał biskup Reinbern, pozostało bezskutecznych. Kwestie organizacyjne przeważyły za Koszalinem. - Teraz, meble wykonane w Słupsku, trafią do Kołobrzegu. Może uda się sprawić, że dowiemy się, o czym rozmyślał, odpoczywając w tym pokoju, ojciec święty Jan Paweł II - mówi ksiądz Piotr.

Sypialnia ma być częścią większego projektu multimedialnego, ukazującego związki Jana Pawła II z Diecezją Koszalińsko-Kołobrzeską.

Fot. Arch. Seminarium Duchownego w Koszalinie, Muzeum Diecezjalne w Kołobrzegu

Sypialnia papieska trafi do Kołobrzegu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama