Light rain

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Czas na historię polskiego KołobrzeguOd połowy lat 90-tych trwa popularyzacja niemieckiej historii miasta. Fascynowała nas Twierdza Kołobrzeg i budowa uzdrowiska, wojny, ale także szkolnictwo i kultura. Czy polska historia ma być gorsza?

Niestrudzonym promotorem powojennej historii Kołobrzegu był ś.p. Jerzy Patan. Gdy rok temu zakładaliśmy Fundację Historia Kołobrzegu, jej celem było m.in. promocja historii i edukacja. Gdy rozmawialiśmy z panem Jerzym o tym projekcie, zapewniał, że gdy będzie gotowy, na pewno przekaże nam najważniejsze zdjęcia dokumentujące miasto. Projekt wraz ze stroną internetową został opracowany, niestety, Jerzy Patan zmarł. Będzie to również hołd oddany dla jego bezinteresownej pracy na rzecz opisywania dziejów Kołobrzegu.

Celem postawionego przed nami zadania jest opisywanie historii Kołobrzegu, szczególnie w okresie PRL, ale także w ostatnich latach. Obecnie, posiadamy zbiór kilkudziesięciu materiałów gotowych do publikacji. Fundacja chce zbierać również zdjęcia, ilustracje i inne materiały, a także ich kopie, celem bezpłatnego udostępnienia w internecie wszystkim zainteresowanym. Obecnie, w naszych zbiorach znajduje się ponad 3 tysiące takich materiałów, a ich liczba rośnie. W ubiegłym roku udało nam się zabezpieczyć zdjęcia jednej z kołobrzeskich rodzin, które trafiły na śmietnik. Okazało się, że mieszkanka Kołobrzegu zmarła, a jej wnuki nie widziały potrzeby przechowywania niektórych materiałów. Są bardzo cenne, jak każdy materiał z historią. Zdjęcia posiadają nie tylko widoki miasta, ale ilustrują również życie i wkład pracy mieszkańców w odbudowę i funkcjonowanie Kołobrzegu. Nie pozwólmy, aby te rzeczy zbierały kurz w szufladach, albo wylądowały na wysypisku. Kolejny przykład - kilka dni temu udało nam się zabezpieczyć album z ponad setką zdjęć żołnierzy Garnizonu Kołobrzeg z lat 50-tych. Na zdjęciu tytułowym widzimy żołnierzy na pomniku w Parku 18 Marca.

Projekt właśnie się zaczyna, trwa powstawanie strony internetowej. Rozpoczynamy także digitalizację naszych zbiorów, którą prowadzimy w siedzibie Fundacji w ratuszu. Zachęcamy do współpracy, pomocy i przekazywania rodzinnych zbiorów, celem dokonania ich digitalizacji. Pełen zbiór ilustracji zostanie przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, powiększając zbiory o historii naszego miasta. Dostęp, na podstawie ustawy o muzeach, będzie miał do nich każdy zainteresowany. Więcej informacji już wkrótce.

Nasz projekt otrzymał wsparcie ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.

Robert Dziemba
Fundacja Historia Kołobrzegu