28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Dobiegły końca poszukiwania PolakówZ końcem grudnia zakończy się projekt realizowany przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Fundację Strażnicy Historii oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Kołobrzegu, zatytułowany "Śladami 1 Polskiego Pułku Piechoty".

Był to pierwszy grupowy projekt związany z poszukiwaniami historycznymi w naszym mieście. Obejmował on swoim zasięgiem teren Parku Fredry za amfiteatrem. Celem, było znalezienie śladów Polaków walczących o Fort Wilczy w 1807 roku w Kołobrzegu. Niestety, takich śladów odnaleźć się nie udało, za to znaleziono całe mnóstwo różnych artefaktów.

O walkach Polaków z 1 pp księcia Antoniego Sułkowskiego pisaliśmy już dość dawno (przeczytaj). Z naszego punktu widzenia, to ważne wydarzenia, związane m.in. z pierwszym świętowaniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja niemal w Kołobrzegu. Niestety, śladów po polskich żołnierzach nie udało się znaleźć. Natrafiliśmy za to na wiele pamiątek z początku XIX wieku w postaci kul armatnich różnego wagomiaru i kul muszkietowych. Z XIX wieku natrafiliśmy na wiele monet, w tym kilkadziesiąt feningów i innych monet, a także pieczęci z tego stulecia.

Bardzo dużo zabytków pochodzi z wieku dwudziestego. Za amfiteatrem znajdował się popularny park, odwiedzany przez mieszkańców i kuracjuszy, którzy gubili wiele przedmiotów, jak zegarki, różnego rodzaju precjoza, nawet złotą obrączkę! Natrafiliśmy również na wiele opakowań po przedwojennych prezerwatywach. Duży jest też walor zabytków drugowojennych. Są to elementy amunicji, wyposażenia broni i osobistego wyposażenia żołnierzy. Udało się również natrafić, przy wydatnym zaangażowaniu ekipy z "Pomorza 1945", na szczątki żołnierza niemieckiego, który spoczywał w dość płytkim grobie na terenie parku (przeczytaj).

Projekt dobiegł końca, zabytki przechowywane są w Muzeum Oręża Polskiego. Część z nich można oglądać w gablotach. Jednak to nie koniec historycznych poszukiwań. Na duży projekt badawczy zasługuje Ekopark Wschodni, jednakże w myśl prawa wymaga to dużej liczby pozwoleń i ograniczonego zakresu badań. Tereny obozowiska polskiego, znane od lat, zostały przetrzebione przez wielu poszukiwaczy. Na pewno jednak jest miejsce na eksplorację chociażby Polskiej Grobli, prowadzącej z obozu w kierunku północnym. Ekopark to także miejsce działań drugowojennych i awaryjnego lądowania jednego z samolotów lotniska w Bagiczu - szerzej na ten temat napiszemy już wkrótce.

Na koniec prac, uwagę zwrócił nam dr Hieronim Kroczyński w zakresie umundurowania 1 Polskiego Pułku Piechoty. Wskazał, że w latach 90-tych w Kołobrzegu odbyło się małe seminarium, w którym uczestniczyli eksperci w zakresie barwy i broni. Efektem ich dyskusji i rozważań jest znajdujący się w muzeum rysunek S. Pajączkowskiego, przedstawiający żołnierzy pułku, tak, jak wysoce prawdopodobnie, mogli być oni umundurowani.

Robert Dziemba
Fot. Radosław Horanin