menu

Reklama

Reklama

telewizja kołobrzegINTERFOLK 2019 PRZESZEDŁ DO HISTORII

Imprezy

sobota, 24 sierpnia 2019
START 11:00
sobota, 24 sierpnia 2019
START 17:00
sobota, 24 sierpnia 2019
START 17:00
sobota, 24 sierpnia 2019
START 18:00

Facebook

Reklama

Informacje

Trybunał m.in. o lotnisku w Bagiczu

lotnisko,bagiczTrybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Wnioskowało o to m.in. Ustronie.


Wnioski do Trybunału złożył samorząd Szczecina, Poznania i Ustronia Morskiego. Gminy kwestionowały legalność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Trybunał podzielił ich wątpliwości i stwierdził, że art. 1 ust. 1 i ust. 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości poprzez nadanie prawa do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego osobom fizycznym i prawnym, które nie miały takiego uprawnienia w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 28 lipca 2011 roku jest niezgodny z konstytucją. Chodziło o to, że gminy w momencie gdy podmiot występował o przekształcenie jego prawa w dowolnie wybranym przez siebie momencie, ograniczał prawo gmin do dysponowania nieruchomością, ale również powodował on straty w jej gospodarce. Najczęściej tego rodzaju nieruchomości były kupowane taniej, niż wynosiła ich faktyczna wartość rynkowa. Po wyroku trybunału, przedsiębiorcy nie tracą prawa nabywania nieruchomości, ale gminy nie muszą się zgodzić na ich sprzedaż.

W przypadku Ustronia, sprawa dotyczy wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego lotniska we własność przez jedną ze spółek. Powierzchnia spornej działki to 44 hektary. Za atrakcyjną działkę nad morzem, użytkownik wieczysty zapłaciłby ok. 6 mln zł. Na wolnym rynku za ten teren od ręki można dostać kilka razy więcej, a gdyby gmina podzieliła działki, uzyskałaby nawet 100 mln zł. Gminę Ustronie Morskie przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentowała mecenas Agnieszka Jakierowicz.

lotnisko,bagicz
Fot. P. Dawid

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Powiat Kołobrzeg

Pajor

Najnowsze komentarze

 • Strażacy znaleźli węża na jednej z posesji
  Można powiedzieć że teraz to jest Wąż Strażacki ;-)

  Czytaj...

   
 • Strażacy znaleźli węża na jednej z posesji
  Tak tak, taki boa zaskroniec to nawet yorka albo kota może zjeść. Strażacy go zabrali...ale gdzie ...

  Czytaj...

   
 • Radni obawiają się, że zabudowa Mirocic zaszkodzi borowinie
  Zosia nie bądż " psem ogrodnika " , jak umiesz to weż i buduj , teraz każdy może , Polacy potrzebują ...

  Czytaj...

   
 • Woźniak zawiadamia wojewodę w sprawie zastępstw sekretarza
  admin: do wszystkich, którzy zaczynają pisać durne teksty kto ma czyje poparcie itd., dajcie sobie ...

  Czytaj...

   
 • Radni obawiają się, że zabudowa Mirocic zaszkodzi borowinie
  Wszyscy wiedzieli po co startuje Pani Agnieszka i Pan Adam. ZDZIWIENI??

  Czytaj...

   
 • Dąbkowski w komisji alkoholowej
  Chyba już głupota w tym mieście zbliża się do osiągnięcia dna. Czas zacząć myśleć. Zastanówmy się kto ...

  Czytaj...

   
 • Strażacy wyważyli drzwi
  Po to, że napewno było to na jednym z pięter budynku i jakby drzwi okazały się antywłamaniowe to ...

  Czytaj...

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.