menu

Reklama

POPULARNE

Reklama

paka kołobrzeg

telewizja kołobrzegSESJA RADY MIASTAImprezy

sobota, 20 lutego 2021
START 18:00
niedziela, 21 lutego 2021
START 18:00
niedziela, 28 lutego 2021
START 12:00
środa, 03 marca 2021
START 19:00

Facebook

Reklama

Informacje

Ogłoszenia ***  Sprzedawca New Balance  (Dam Pracę)  ***  Sprzedam naszyjnik Swarovskiego  (Sprzedam)  ***  Remont  (Usługi)  *** 

Trybunał m.in. o lotnisku w Bagiczu

lotnisko,bagiczTrybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Wnioskowało o to m.in. Ustronie.


Wnioski do Trybunału złożył samorząd Szczecina, Poznania i Ustronia Morskiego. Gminy kwestionowały legalność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Trybunał podzielił ich wątpliwości i stwierdził, że art. 1 ust. 1 i ust. 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości poprzez nadanie prawa do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego osobom fizycznym i prawnym, które nie miały takiego uprawnienia w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 28 lipca 2011 roku jest niezgodny z konstytucją. Chodziło o to, że gminy w momencie gdy podmiot występował o przekształcenie jego prawa w dowolnie wybranym przez siebie momencie, ograniczał prawo gmin do dysponowania nieruchomością, ale również powodował on straty w jej gospodarce. Najczęściej tego rodzaju nieruchomości były kupowane taniej, niż wynosiła ich faktyczna wartość rynkowa. Po wyroku trybunału, przedsiębiorcy nie tracą prawa nabywania nieruchomości, ale gminy nie muszą się zgodzić na ich sprzedaż.

W przypadku Ustronia, sprawa dotyczy wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego lotniska we własność przez jedną ze spółek. Powierzchnia spornej działki to 44 hektary. Za atrakcyjną działkę nad morzem, użytkownik wieczysty zapłaciłby ok. 6 mln zł. Na wolnym rynku za ten teren od ręki można dostać kilka razy więcej, a gdyby gmina podzieliła działki, uzyskałaby nawet 100 mln zł. Gminę Ustronie Morskie przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentowała mecenas Agnieszka Jakierowicz.

lotnisko,bagicz
Fot. P. Dawid

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Powiat Kołobrzeg

Pajor

Najnowsze komentarze

 • O prezesie PŻB: "Wypieprzaj mi z tej firmy". Hoc wychodzi [wideo]
  Jestem już emerytką , ale może mi się uda jeszcze 500+ "przygarnąć" :-D ...

  Czytaj...

   
 • Jolanta Chmara nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5
  też z PCK

  Czytaj...

   
 • W BMW rozjechała stację w Rymaniu, była pod wpływem narkotyków
  Po takim koktajlu to i tak daleko zajechała nie zabijając nikogo po drodze

  Czytaj...

   
 • Drzewo uszkodziło stoiska handlowe
  Dwa lata temu na moją bratową spadł konar drzewa w Parku Praskim w Warszawie powodując śmieć rocznej ...

  Czytaj...

   
 • O prezesie PŻB: "Wypieprzaj mi z tej firmy". Hoc wychodzi [wideo]
  Nie musi się tłumaczyć!!! on ma władzę i tyle na temat!!Dajcie mu spokój, czego się go czepiacie to ...

  Czytaj...

   
 • Uszkodziła stację w Rymaniu, usłyszała zarzuty [wideo]
  na dołek i gumą

  Czytaj...

   
 • Jolanta Chmara nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5
  Ta szkoła ma raczej nie wiele wspólnego z pozytywną energią.

  Czytaj...

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.