Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, komentarz, dziembaWoźniak zadziałał? Znamy już nieoficjalne wyniki w niedzielnych wyborach prezydenckich. Teraz przyjdzie czas na powyborcze podsumowania.


Analiza wyników wyborczych w ujęciu procentowym, zakładając, że liczba oddanych głosów się nie zmieni, wygląda tak: Janusz Gromek 51,91%, Wioletta Dymecka 48,08%. Niewiele zmieniło się to w stosunku do tego, co było w pierwszej turze, jeśli zliczyć wyłącznie głosy oddane tylko na tych dwóch kandydatów: Janusz Gromek 51,15%, Wioletta Dymecka 48,85%. Oczywiście, takie porównania nie przekładają się wprost na to, co myślą i robią wyborcy, ale z drugiej strony, patrząc statystycznie na wyniki wyborów prezydenckich w Kołobrzegu, nikt, kto miał przewagę w pierwszej turze, nie przegrywał nad Parsętą w drugiej.

Jednak te wybory różniły się od innych. Wynik Wioletty Dymeckiej z pierwszej tury był rewelacyjny. Sztab kandydatki nie spodziewał się takiego poparcia. Mało tego, gdy dodano wyniki trzech pozostałych kandydatów i uzyskaną większość w Radzie Miasta, dało to prostą konstatację: niemal 10 tysięcy osób chciało zmiany prezydenta. Ale to nie tak. Błędy popełnione przez PO w pierwszej turze, absencja Janusza Gromka w Kołobrzegu, bardzo dużo pracy, ba, wiara w to, że wybory rozstrzygną się w pierwszej turze, to wszystko spowodowało, że część wyborców do urn się nie pofatygowała. A to przełożyło się na wyniki.

Wioletta Dymecka kampanię przed drugą turą rozpoczęła wzorowo. Szybkie podziękowania, przedstawienie radnych Rady Miasta, projekcja, że ma większość, stabilizację w rządzeniu miastem - to przyciągało wyborców. Odsunięto na bok dyskusję o podziale władzy, co wydawałoby się naturalne po wyborach. Pokazano mieszkańcom fachowców, którzy nie są zachłanni władzy, lecz chcą pomóc mieszkańcom. O rozmowach z ludźmi, ich problemach i potrzebach, mówiliśmy przez cały tydzień. A z ludźmi rozmawiała Dymecka, nie Gromek. Prezydent musiał zacząć nadrabiać straty.

Wszystko zmieniło się we wtorek 25 listopada, chwilę po godzinie 9. Woźniak poparł Gromka. Sztab Dymeckiej, choć pewnie spodziewał się takiego manewru, to nie był na niego przygotowany. Zaczęto popełniać pierwsze błędy. Zamiast skupiać się na Gromku, skupiono się na Woźniaku. Jacek Woźniak przejął na siebie cały ciężar naporu politycznego. Problem polegał na tym, że komunikat ludzi Dymeckiej był niespójny. Najpierw, zanim Woźniak poparł Gromka, to był dobrym fachowcem z dużym poparciem. Gdy poparł Gromka, stał się koniunkturalistą, załatwiającym sobie stołek. I na tym skupiła się kampania: na stołkach. We wtorek Wioletta Dymecka atakuje Woźniaka, zdradzając szczegóły rozmowy dotyczącej udzielenia poparcia. W mediach wyjawia, że Woźniak nazwał swoich kandydatów do Rady Miasta "słupami". Woźniak atakowany jest ze wszystkich stron. W rozmowie w naszym studio Henryk Bieńkowski twierdzi, że zna go od 2002 roku. Woźniak wskazuje, że to nieprawda. Okazuje się, że niejedyna, ale atak narasta. Dymecka oświadczyła, że nie będzie czarnego PR, a z Woźniaka zrobiono polityczną prostytutkę, zaatakowano jego rodzinę. To prawda, to samo robili przeciwnicy Dymeckiej, o czym świadczy skala usuwanych komentarzy.

To wszystko stało się tłem dla debat prezydenckich, dla kampanii prowadzonej przez Wiolettę Dymecką. Ludzie nie widzieli już tego, co robią kandydaci, ale widzieli Woźniaka. Jedni widzieli pazernego młodego polityka, który zaklepał sobie stołek, mówiono, że się sprzedał za głosy. Ale duża część mieszkańców ceniła Woźniaka za szczerość. Warto pamiętać, że Woźniak był najaktywniejszym radnym poprzedniej kadencji, zajmującym się sprawami zwykłych ludzi. Nie ukrywajmy, Woźniak cieszy się sporą sympatią. Według wielu, wygrał wszystkie debaty przed I turą wyborów. Atak na niego, wielu odebrało jak zemstę za to, że nie poparł Wioletty Dymeckiej. Czy to przełożyło się na wynik wyborczy? Zapewne. Ale na wynik zapracował także sam Janusz Gromek. Wytrzymał ogromne napięcie, skupił się na przekonywaniu mieszkańców i uwierzył, że to on wygrał I turę wyborów. A to zapewne nie było proste. Zresztą, zwycięzcy nikt nie pyta o takie rzeczy, tylko czy cieszy się ze zwycięstwa.

Pamiętajmy jeszcze o jednym. Platforma Obywatelska, jakkolwiek tryumfuje w wyborach na wójtów, gdyż wygrała niemal we wszystkich gminach naszego powiatu, a w Radzie Powiatu obowiązuje koalicja PO-PSL, zobaczyła żółtą kartkę w postaci spadającego poparcia ze strony mieszkańców w stosunku do 2010 roku. Przełożenie na ten wynik ma zamieszanie na górze, słaba premier Kopacz, której efekt to tylko fakt medialny, afery, zegarkowa i inne, etc. Cenę za to zamieszanie zapłacił samorząd. Ale nie tylko za to. To także cena polityki patrzenia tylko na słupki budżetowe, skupiania się na inwestycjach, oszczędnościach, patrzenia tylko do przodu. Dobry dowódca powinien obejrzeć się za siebie i sprawdzić, czy ludzie za nim jeszcze nadążają, aby nie zaczęli się rozglądać za innym liderem.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama