Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

kołobrzeg, miastokolobrzeg.pl, Felieton: z ławy obrońcy i kibica, opowieści wigilijne, edward stepieńKrajobraz wyborczy... Jako szary obywatel przyglądam się wyborom i stwierdzam kompletny brak merytorycznej dyskusji - pisze mecenas Edward Stępień.Z jednej strony całe miasto zalały plakaty z głupkowatymi hasłami, a z drugiej brak jest próby zajęcia się istotnymi problemami naszego miasta. Nie doczekałem się dotychczas, aby kandydaci na prezydenta odpowiedzieli na moje (i nie tylko moje) wątpliwości:

1. Jaki jest stan zadłużenia miasta? Ile długu przypada na jednego dorosłego mieszkańca, jak długo będziemy go spłacać i czy nie grozi miastu faktyczne bankructwo (prawne jest niemożliwe)?
2. Jaki w ostatnich ośmiu latach był przyrost zatrudniania, nie tylko w Urzędzie Miasta, ale we wszystkich instytucjach powiązanych z Ratuszem i powiatem oraz spółkach miejskich? Ile kosztują nas urzędnicy i pracownicy spółek miejskich?
3. Czy nadal będzie wzrastać koszt biurokracji, a wraz z nim rosnąć będą podatki?
4. Ile faktycznie kosztował pobyt reprezentacji Danii w Kołobrzegu i czy istotnie oddano im stadion i obiekty sportowe na pół roku za 10.000,00 euro, gdy jego koszt utrzymania wynosił ponad 500.000,00 zł?
5. Komu należy przypisać „zasługę” bądź winę za wybudowanie obok katedry koszmarnej budowy?
6. W jakim celu wykonano pierwszy etap tzw. obwodnicy, skoro port dokonuje przeładunków w bardzo nieznacznym zakresie? Policzono, że dla obsługi portu średnio przejeżdża jeden TIR dziennie. Czy dla tego jednego TIR-a warto było budować nowy most? Dlaczego nie wybudowano trzeciego etapu obwodnicy znacznie bardziej potrzebnego miastu?

Pytania padły. Czekam na rzetelne odpowiedzi.

W czasie kampanii wyborczej najbardziej dominującym widokiem były dziesiątki a nawet setki ogromnych bilbordów oraz plakatów, na których dominowały twarze kandydatów. Zalew tych buziek jest przygnębiający i po kilku tygodniach rozpaczliwie szukałem przestrzeni, gdzie ich nie ma. Niestety do dzisiaj są wszędzie. Współczesna technika czyni cuda i kaprawe oczy patrzą przyjemnie, znikają wory pod oczami, a czerwone nosy tracą swoją truskawkową barwę. Sami przyjemni faceci i cudnej urody babeczki za kilkoma wyjątkami. Tym nawet „fotoshop” nie pomoże pozbyć się buty bijącej z obliczy. Po co więc rozwieszają bilbordy ze swoimi podobiznami? Nie spotkałam kandydata, który by zawołał: „Szanowni Państwo – to nie są wybory Miss ani Mister Kołobrzegu. Nie kierujcie się wyglądem głowy, ale tym co jest w czerepie”. Dokończeniem tej części jest podsłuchana rozmowa dwóch pań sprzedawczyń ze sklepu z głównej ulicy Kołobrzegu w poniedziałek powyborczy. „Baśka, czy już można zedrzeć te mordy z witryny?”.

Znaczna cześć buziek wyzierających z bilbordów i plakatów oprócz przekazu wizualnego postanowiła przemówić do wyborców słowami. Jako „przedmiot” sztabów wyborczych jestem traktowany jako głupek i omułek, który nie jest w stanie przyswoić pełnego zdania. Spin doktorzy uznali więc, że mogę zrozumieć dwa, trzy, najwięcej cztery wyrazy ułożone w zgrabne hasło. Po co głupcom tłumaczyć zawiłości programu (którego nie mamy) skoro może wystarczą hasła „cała naprzód”, „siła działania”, „ lepsza przyszłość”, „czas rozwoju”.

Co te wszystkie hasła znaczą, pytam znajomego, który wyjaśnia, że można je dokończyć w różny sposób. Na przykład: „cała naprzód po konfitury unijnych pieniędzy, a plebsowi wara”, „siła działania moich bicepsów zastępuje myślenie”, „lepsza przyszłość dla mnie i moich kolesi”, „czas rozwoju pogardy dla rozumu”. Oczywiście mogą być dziesiątki innych dopełnień, a kandydaci pozostawiają rozwinięcie ich haseł nieszczęsnym obywatelom grodu nad Parsętą.

Ponad dwadzieścia lat temu kandydat na Prezydenta Polski występował pod hasłem „siła spokoju” i jest ono przedmiotem kpin do dzisiaj. Jak się okazuje, szkodliwy jest brak znajomości historii najnowszej.


Adwokat Edward Stępień
www.edwardstepien.plO ustawie tzw. „uzdrowiskowej”.
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama