Light rain

7°C

Kołobrzeg

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024    
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, komentarz, dziembaCo z siłą działania? Znamy już nieoficjalne wyniki wyborów. A jeśli idzie o siłę działania, to mamy jakby wyborcze przesilenie. Na długo?


Analiza wyników wyborczych wskazuje jasno na oczywistą prawidłowość w naszym mieście i okolicy. Największym beneficjentem głosów w stosunku do 2010 roku jest Prawo i Sprawiedliwość, które nie tylko wprowadziło swoich kandydatów do Rady Miasta, ale również do Rady Powiatu. Przez ostatnie cztery lata PiS miało w powiecie zero radnych. Co takiego stało się, że doszło do niespodziewanej zmiany? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, PiS schowało Macierewicza, a Kaczyński wypowiadał się na wybrane tematy. Po drugie, w przeciwieństwie do 2010 roku, nie ma szaleństwa katastrofy smoleńskiej. Temat ucichł, PiS wraca na scenę polityczną. Po trzecie, wyborcy, zwłaszcza młodzi, nie pamiętają zadym PiS, nie pamiętają IV RP, ale III RP jest dla nich porażką, bo pensje nie rosną, bo bezrobocie nie spada, bo mamy nadmierny fiskalizm, itd. Z drugiej strony, są zmęczeni nic nierobieniem Platformy, ciepłą wodą w kranach i gadaniem o pierdołach, aferami, arogancją, itd. Warto zauważyć, że w ten sposób PiS niemal przywrócił swój stan posiadania z 2006 roku. Na ten sukces złożyła się również niska frekwencja wyborcza.

Co stało się z SLD? Lewica zapłaciła karę za kampanię z Leszkiem Millerem, za stawianie na zgranych kandydatów, i choć na listach byli młodzi i ambitni, to zalała ich fala partyjnego betonu. To widać nie tylko w Kołobrzegu, to widać w wielu miejscach w kraju. Wielu ludzi, gdyby wystartowało z innych list, osiągnęłoby o wiele lepszy wynik. SLD zamieniło się więc rolami z PiS, a szyld lewicy ciążył – to widać.

Platforma Obywatelska wyszła chyba z założenia, że budowa mostów, dróg i mieszkań powoduje, że zyskuje się mandaty. 8 lat temu podobnie uważała ekipa Henryka Bieńkowskiego i teraz tego błędu nie powtórzyła. Platforma Obywatelska nie okazała się platformą dialogu, ale platformą siły. Z tej pozycji rozmawia się ciężko. Ludziom nie wyjaśniono wielu kwestii, a równie często po prostu nie było na to czasu. W efekcie, wyborcy często głosowali na kandydatów z innych komitetów, wyrażając swój sprzeciw wobec obecnej polityki, zmęczenia partią rządzącą.

Powyższe było widać także w kampanii Janusza Gromka. Obecny prezydent zamienił się w budowniczego, inżyniera, który realizuje epokowe zamierzenia. Wyborcy uznali jednak, że budowa jednej czy drugiej ulicy to nie jest nic szczególnego, tak po prostu powinno być. Sztab prezydenta skupił się na działaniu, często nie rozmawiając z wyborcami, nie wymieniając opinii. Nie było za specjalnie czasu na rozmowę z pracownikami spółek, którzy mają zastrzeżenia do zarządzania majątkiem komunalnym. Nie widziano potrzeby rozmowy z mieszkańcami na tematy spraw codziennych, warunków pracy w szkołach, jednostkach. Na tym właśnie oparł się sztab Wioletty Dymeckiej. Dymecka rozmawiała. Spotykała się z pracownikami spółek, nauczycielami, rodzicami i zwykłymi ludźmi. Czy kandydaci związani z Dymecką przekonali mieszkańców, że miasto jest źle zarządzane i można to zmienić, że kultura rządów może być inna? Na tak postawione pytanie odpowiedzieć nie można. Za to na pewno wyborcy PiS nie dali nabrać się na chrześcijańskiego kandydata i wybrali Wiolettę Dymecką. A co z wyborcami SLD? Tu głosy również skupiły się w jednym kierunku. Natomiast na Woźniaka, poza osobami, które głosowały na najlepiej wypadającego w debatach kandydata, oddawali tam głos przeciwko PO.

Czy większość w Radzie Miasta będzie stabilna? Radość wielkiego zwycięstwa można za kilka miesięcy kosztować określone napięcia. W Platformie też potrafili liczyć do 11, a jednak były z tym problemy. Jak zdyscyplinować tak naprawdę 11 ludzi, część z nich niezależnych, innych oddanych partiom politycznym? To pytanie, na które zapewne odpowiedź zna Wioletta Dymecka, ale powinien też znać Janusz Gromek, jeśli planuje sprawnie rządzić miastem, a zapewne zwycięzcy wyborów przypomną mu, że to nie on ma większość w radzie.

W Radzie Powiatu, są tacy, którzy powiedzą, że Tomasz Tamborski przeprowadził sprytny manewr, ale i tacy, którzy powiedzą, że to fart. Platforma, wspólnie z PSL, wyprzedziła o jeden głos radnych PiS i SLD. Było to możliwe dzięki Danucie Adamskiej-Czepczyńskiej, ale także dzięki zblokowaniu na „Ogrodach” lewicy przez Karolinę Szarłatę-Woźniak. KWW Jacka Woźniaka osiągnął tam lepszy wynik, niż PiS. Mandatu nie ma, gdyż nie przekroczył progu wyborczego, ale sukces osiągnęła PO.

Przed nami druga tura wyborów. Janusz Gromek ma przewagę w pierwszym podejściu, ale wszystko wskazuje na to, że faworytem jest Wioletta Dymecka. Kandydat Po ma 11 dni, aby to zmienić.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama