Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Andrzej Starzecki nie żyje... Zmarł Andrzej Starzecki – patriota, który swoją młodość spędził w stalinowskich więzieniach. Pogrzeb w środę 16 lipca.


W środę o godzinie 13.20 na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu odbędzie się uroczystość pogrzebowa.

Wiadomość o śmierci Andrzeja Starzeckiego jest dla mnie szczególnie przykra, bo znam go już ponad 30 lat. Początek tej znajomości wiązał się z jego zawodem geodety. Dopiero po kilku latach dowiedziałem się, że Andrzej zamiast przystąpić do matury trafił do stalinowskiego więzienia. Już jako jedenastoletni chłopak w 1941 roku złożył ślubowanie harcerskie i pełnił funkcję łącznika wspomagając partyzantów. Po wojnie trafił do Katowic i ściśle związał się z harcerstwem wstępując do XXII Drużyny im. Andrzeja Małkowskiego. Równolegle Andrzej działał w Konspiracyjnym Harcerstwie Polskim. Młodzi ludzie uczyli się prawdziwej historii i dziejów Narodu Polskiego bez komunistycznej propagandy, organizowali akcje ulotkowe, jak również czynili przygotowania do podjęcia prawdziwej walki zbrojnej. Organizowali wyprawy za miasto, gdzie wprawiali się w strzelaniu. Grupa przyjaciół ze szkoły i harcerstwa założyła nielegalną organizację Polskie Siły Demokratyczne. Młodzi spiskowcy nawiązali kontrakty z dorosłym podziemiem wspomagając jego akcje.  We wrześniu 1948 roku następuje fala aresztowań i Andrzej Starzecki razem ze swoimi kolegami trafiają do aresztu. W czasie przeszukania znaleziono u niego pistolet, który jest głównym dowodem świadczącym na jego niekorzyść. Śledztwo jest brutalne. Osiemnastoletni Andrzej jest bity i torturowany. Po krótkim procesie zostaje skazany na karę 10 lat więzienia. Trafia do wiezienia w Katowicach, a następnie do ciężkiego więzienia we Wronkach. Na powitanie więźniowie rozbierani są do naga, następuje szczegółowa rewizja, po czym strażnicy urządzają ścieżkę zdrowia, tj. ustawiają się w dwuszeregu i kopią oraz biją przechodzących nowicjuszy pękami ciężkich kluczy. Później są równie ciężkie więzienia w Jaworznie i w Rawiczu. Więzienna gehenna trwa przez 5 lat, 3 miesiąca i 15 dni, a śmierć Stalina pozwoliła na wcześniejsze opuszczenie zakładu karnego.

Andrzej Starzecki swoją młodość, której główną częścią był pobyt w różnych więzieniach opisał we wspomnieniach zatytułowanych „Migawki”. To cenne świadectwo naocznego świadka komunistycznego reżimu nie znalazło wydawcy i dlatego Andrzej zdecydował się na publikację w niewielkim nakładzie. Osobiście rozniosłem tę książkę do różnych kołobrzeskich bibliotek mając nadzieję, że młodzi harcerze sięgną po wspomnienia swojego starszego kolegi.

Oto ich krótki fragment:
Przewożą nas do wiezienia przy ulicy Mikołowskiej i osadzają w tak zwanym „damskim”. Jest to pojedynczo stojący na terenie wiezienia blok czterokondygnacyjny w pobliżu budynku sądu, którego nazwa pochodzi sprzed wojny, kiedy to w całości zajmowały go kobiety, zajmujące teraz tylko dwie najwyższe kondygnacje. Pozostałe cele zajmują więźniowie, których śledztwo zakończono i oczekują oni na rozprawę, oraz tacy, których śledztw trwa już wiele miesięcy. Ci ostatni są jeszcze nadal przesłuchiwani w kilku przeznaczonych do tego celach na drugiej kondygnacji. Wchodzę do celi typowej dla wszystkich budowanych jeszcze w zaborze niemieckich więzień. Jest tu czterech więźniów, ja będę piątym, dwóch siedzi za szeptankę, czyli za mówienie o władzach, ustroju, oraz o ZSRR w sposób krytyczny lub opowiadanie nieprawomyślnych kawałów. Trzeci spędził wojnę w polskim wojsku na zachodzie, więc zgodnie ze stosowaną przez UB zasadą jest oskarżony o szpiegostwo, czwarty zaś aptekarz z Wodzisławia Śląskiego jako były akowiec zgodnie z wymienioną zasadą ubecką odpowiada za współpracę z Niemcami. Są to równie bzdurne oskarżenia, jak moja przynależność do PTAWD. Zaprzyjaźniam się z aptekarzem. Skracamy sobie monotonię więziennego dnia rozmową na tematy obojętne, a więc o mojej szkole, o tym, że na pewno stracę rok. Nasz szpieg przehandlował buty u porządkowych więźniów, za papierosy, chyba nie po raz pierwszy. Wracam więc do palenia, w przeciwieństwie do spokojnych dni, noce bywają niespokojne. Kilka razy w tygodniu około północy przyjeżdżają do więzienia ubowcy i prowadzą dalej długotrwałe śledztwa. Budzą nas wtedy w środku nocy ryki bólu przesłuchiwanych często do rana. Działający tutaj śledczy są wyjątkowo brutalni, między innymi  torturami używają do bicia nogę od fortepianu”.

Powstałe w 2010 roku Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” od kilku lat honoruje ludzi zasłużonych swoimi medalami „Za Zasługi dla Wolnej Polski”. Andrzej Starzecki otrzymał ten medal 8 grudnia 2012 roku w czasie uroczystości upamiętniających ofiary stanu wojennego. W krótkim wystąpieniu Andrzej Starzecki stwierdził, że nie spodziewał się tego wyróżnienia, gdyż musiał ukrywać swoją przeszłość, a pobyt w więzieniu z powodu walki o Wolną Polskę zamykał mu wszystkie drzwi. Wykształcenie musiał zdobywać na wieczorowych kursach ciężko pracując w kopalni. Traumatyczne przeżycia nie pozbawiły go ogromnej życzliwości, jaką miał w stosunku do ludzi. Andrzej był urodzonym gawędziarzem, który potrafił z ogromną erudycją prowadzić niezwykle interesujące rozmowy.

Odszedł wspaniały Człowiek, znakomity kołobrzeżanin. Z uszanowaniem pochylę się nad jego mogiłą.

 

 

 

 

 Adwokat Edward Stępień
www.edwardstepien.plO ustawie tzw. „uzdrowiskowej”.
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama