29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

informacje kołobrzeg, komentarz, dziemba, muzeum, rada muzeumCo POminęła PO?... Byłem wczoraj na konwencji Platformy Obywatelskiej. Albo ja czegoś nie zauważyłem, to się zdarza, albo faktycznie tego nie było...

Słusznie nasi Czytelnicy przypominają, jak w 2010 roku Platforma wyrzuciła mnie ze swojej konwencji (zobacz więcej: obejrzyj). Takich przygód się nie zapomina, zwłaszcza w pamięci pozostają odwracający głowę inni dziennikarze, jakby nie widzieli problemu. Natomiast o politykach pisać trzeba, bo czekają na to nasi Czytelnicy. Dlatego, niestety, trzeba chodzić na czasami nudne spotkania, żeby potem zdać relację na portalu. W tym roku po raz pierwszy nadaliśmy konwencję PO na żywo. I niestety, pomimo, że wcześniej się o to podpytywałem, nikt nie chciał mnie wyrzucić. No bo kto potem zrealizowałby transmisję?

Podsumowanie ma to do siebie, że zestawia się plany z wykonaniem. Niestety, nie poznaliśmy danych wyjściowych, choć jak widać, euforia posła Marka Hoka wskazuje na przekroczenie planu 2-letniego. Osobiście bym z tym dyskutował. Zaprezentowane dokonania PO w ciągu dwóch lat rządów, to zasadniczo inwestycje, kosztochłonne i powodujące wzrost kosztów stałych w przyszłości. Ponadto, niektóre inwestycje zostały wykonane wcześniej niż 2 lata temu (ul. Trzebiatowska, most w Dźwirzynie). Oczywiście, potrzebny jest pewnie stadion, tak samo jak korty, a w poprzednich kadencjach hala łucznicza czy basen. Opozycja zawsze zarzuca nadmierne wydatki i zadłużanie się, pomimo, że korzystamy z funduszy unijnych. Platforma buja się na tym samym koniu, co od 6 lat: inwestycje. Henryk Bieńkowski i jego ekipa nie potrafił promować siebie przez to, co dla miasta robili. Platforma jedzie na tym kolejny rok i jak na razie odnosi sukcesy. Czy zajedzie na tym w trzecią kadencję - czas pokaże.

Mam jednak poważne wątpliwości, czy dobrym rozwiązaniem na najbliższe 2 lata jest budowa I i III etapu obwodnicy, rewitalizacja molo i budowa basenu w Porcie Jachtowym, a przecież tylko te plany zaprezentował poseł Hok. Być może członkom i sympatykom PO to wystarcza, by scementować nieco rozluźnione ściany nośne partii, choć tu również mam spore wątpliwości. Rosnące bezrobocie, zastój płatności w gospodarce, likwidacja miejsc pracy, dalej rosnący fiskalizm państwa, nowe podatki, wzrost kosztów utrzymania, to moim zdaniem kwestie, na które konwencja partii rządzącej miastem odpowiada milczeniem. Brak reform w państwie, walka z przedsiębiorcami ze strony ministra finansów, musi wreszcie doprowadzić do kryzysu zaufania do rządu. Owszem, możemy sobie mówić, że jest dobrze, ale koń, jaki jest, każdy widzi. Ludzie oczekują od miasta budowy nowych mieszkań komunalnych i socjalnych, tworzenia bądź wspierania powstawania nowych miejsc pracy, inwestycji w szkoły i przedszkola (niekoniecznie w budynki), poprawę stanu służby zdrowia. Tu można wymieniać bez końca.

Słusznie zauważono na konwencji, że apetyt działaczy PO i ich ambicje rosną, powiedzmy  - w miarę jedzenia, na nowe funkcje i posady. Ale i w samej partii wiadomo nie od dziś, że ławka ekspertów i fachowców jest krótka. I choć, jak przywoływał moje słowa z wywiadu minister Stanisław Gawłowski, w Kołobrzegu nie ma opozycji, to nie należy zapominać, że rządzić w nieskończoność jest bardzo trudno. Bo wobec takiej formacji jak PO - również rosną wymagania ze strony wyborców. Z wyborów na wybory są coraz wyższe, bo nasi politycy są coraz lepsi i obiecują coraz więcej. Obiecywanie budowy obwodnicy już nam się znudziło. I owszem, pojawia się niewiążąca obietnica ściągnięcia inwestora, który pomiędzy ul. Mazowiecką i Żurawią zbuduje centrum handlowe z multipleksem, żebyśmy nie musieli jeździć do Koszalina, Szczecina czy Gdańska. Tylko, czy taki multipleks będzie konkurencyjny wobec dużego centrum w Koszalinie? Kto do nas przyjedzie? Mieszkańcy Białogardu czy Świdwina, gdzie bezrobocie aż piszczy? Będziemy tam podsyłali autobusy? Pamiętam, jak kilka lat temu podniecano się otwarciem galerii handlowej "Hosso". Dziś wielu podśmiewa się pod nosem. Obyśmy za kilka lat nie chichrali się z naszego centrum handlowego.

Gdy więc poseł Marek Hok znowu powie, że "panu redaktorowi znowu się nie podoba", to powiem czego mi brakuje w programie PO. Brakuje mi zintensyfikowania działań na rzecz integracji społecznej Kołobrzegu, wykorzystanie potencjału mieszkańców na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych i zwiększenia finansowania zadań publicznych przez trzeci sektor. Brakuje poważnego podejścia do polityki mieszkaniowej, nawet gdyby miało ono mieć charakter rewolucyjny i dążący do zmiany przepisów w takim zakresie, aby mieszkania komunalne nie były dziedziczne, żeby ludzie, którzy nie mają perspektyw na mieszkanie z przyczyn finansowych, mieli dach nad głową. Z drugiej strony potrzebne jest wsparcie dla tych, którzy pieniądze mają, nie mają za to zdolności kredytowej. Nie wszyscy chcą ruderę z trudnymi sąsiadami od miasta. Wielu oczekuje prostej pomocy. Brakuje mi większego wsparcia kultury nieprofesjonalnej i sportu nieprofesjonalnego. To wymaga nakładów finansowych. Jak wszystko, co chcemy zmieniać i rozwijać. Młodzież, która będzie co miała ze sobą robić, nie będzie stała po klatkach i nie będzie śmieciła słonecznikiem. Emeryci, którzy otrzymają możliwość większego zagospodarowania swojego czasu, staną się wsparciem dla społeczeństwa, a nie ciężarem.

Owszem, wielka polityka wymaga wielkich dzieł i obrazów, ale i wielkiej wyobraźni. Rozumiem polityków, że tylko tak są w stanie pobudzić wyborców do popierania określonych sił politycznych. Ale od partii rządzącej można i trzeba oczekiwać więcej. Bo gdy przyjdzie rok 2014 i trzeba będzie rozliczyć się z tego co się zrobiło, zastanawiam się, co do zrobienia zostanie na nową kadencję do 2018 roku. A coś zostać musi, bo inaczej nie będzie czego wyborcom obiecać.

Robert Dziemba