Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: O inwestycjach i ściekach

Podczas ostatniej, błyskawicznej sesji Rady Miasta Kołobrzeg poprawiliśmy plany inwestycyjne Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, obejmujące zadania na terenie naszego miasta. Trzeba wiedzieć, że ta uchwała jest preludium do zmian stawek taryfowych, które pewnie w bliżej nieokreślonym czasie nastąpią. Od lat stawki mamy na tym samym poziomie, wodociągi odnotowują stratę na poziomie ponad 6 mln zł. Nie wywrócą się, ale odbiorcy wody muszą liczyć się z tym, że za jakiś czas dostaniemy po kieszeni. Ile? Nie mam pojęcia. Jestem zwolennikiem praktyki, żeby podwyżki były częściej, ale niższe. W tym przypadku, po wieloletnim impasie na linii MWiK – Wody Polskie, różnie może być.

Kiedy ponad 20 lat temu ruszała na terenie naszego powiatu, a nawet i kawałek dalej, potężna inwestycja mająca na celu powiększenie zasięgu naszych wodociągów, przyłączenia maksymalnie dużej liczby odbiorców i podłączenia wszystkich gmin objętych projektem do naszej oczyszczalni, wszyscy mówili, że to skok cywilizacyjny, bo dzięki temu ochronimy Parsętę i kołobrzeskie plaże. Przypomnę, że jednym z elementów całego przedsięwzięcia była likwidacja małych gminnych oczyszczalni ścieków. Dziś, z perspektywy czasów, samorządowcy z terenu zagryzają zęby ze złości, bo przez tę operację wzrósł radykalnie koszt obsługi ścieków z terenów ich gmin, za co rozliczają ich mieszkańcy. Mówiło się, że stawki miały być uśrednione dla wszystkich, czyli takie same i dla mieszkańca Kołobrzegu i mieszkańca Gościna. Może ktoś komuś to obiecywał, samorządowcy uzbroili się w prawników i od lat toczą o to spory ze spółką wodociągową. Duże przy tym było zacietrzewienie, co mnie nieszczególnie dziwi, bo gdzieś po drodze ludziom uciekł dialog. Nowa kadencja, czas na nowo usiąść do stołu i zobaczyć, czy emocje osłabły i można się dogadać.

A jak już jest o dogadywaniu, to chyba czas najwyższy przemyśleć rewizję polityki sprzed 20 lat i zobaczyć, co dziś spółka mogłaby dla gmin zrobić, żeby obniżyć koszty taryfowe dla poszczególnych z nich. Pomysłem, który tli się w niektórych głowach jest odbudowa małych gminnych oczyszczalni ścieków. Są na to pieniądze w funduszu ochrony środowiska. W zależności od skali inwestycji będzie to narodowy lub wojewódzki. Ma to sens, bo pompowanie takiej masy wody (wiadomo z czym) do Bałtyku, via nasza oczyszczalnia, jest zwykłym marnotrawstwem, bo zakłóca małą retencję w terenie, co w obecnych suchych czasach jest sprawą ważną. Nie pamiętam, czy 20 lat temu też były takie susze.

Odrębnym zagadnieniem jest to, że tę masę wody (wiadomo z czym) pompuje się do naszej oczyszczalni poprzez infrastrukturę, która czasami zawodzi. Ostatnio, przeglądając fejsbuka natknąłem się na dowód na to, że system jest zawodny. Dziwi mnie, że sprawa nie wypłynęła, bo czegoś takiego trudno nie zauważyć, a to chyba była mała katastrofa ekologiczna. Przy ul. Krzywoustego przebiega kolektor uwieńczony studzienką. Zapewne jest w niej zawór bezpieczeństwa, który na wypadek zatoru, wzrostu ciśnienia, czy czego tam jeszcze, wyrzuci nadmiar cieczy na zewnątrz. I tak się stało. Ścieki płynęły wartkim strumieniem, na prywatną łąkę (właściciel pewnie zachwycony nie był), a rowami wprost do Stramniczki. Ze Stramniczki do Parsęty, a stamtąd na plaże. Do takich sytuacji nie można dopuszczać, skoro mamy być zdrowym, ekologicznym miastem.

Jacek Woźniak

P.S. Fotki, za zgodą właściciela profilu, pokazują o co i gdzie chodzi.reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama