Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: O kwiatach i mewach

Kołobrzeg od zawsze kwiatami stał. Już w XIX wieku ówczesny ogrodnik miejski, niejaki Martens, projektował skwery i parki. Na starych pocztówkach w muzeum, czy w sieci, można podziwiać te dzieła. Za czasów komuny też nie brakowało kwiatów, zarówno ogrodów różanych, czy klombów tulipanowych. Nawet w Szkole Podstawowej nr 4, na samym środku dziedzińca stał klomb obsiany bratkami. Graliśmy na nim w kapsle. Kto chodził do „Czwórki”, ten będzie pamiętał.

Po upadku poprzedniego systemu, coś jakby zieleni zorganizowanej było mniej. Być może miało to związek ze zmianami ustrojowymi i ograniczonymi dochodami samorządów. W latach późniejszych coś drgnęło, ale w dalszym ciągu czuć było niedosyt. Dziś też można palcem wskazać tereny, gdzie ingerencja ogrodnika jest wskazana, np. Park III Dywizji Piechoty, Park Fredry, czy park kieszonkowy przy Giełdzie (Pomorska, Zwycięzców). Stąd w poprzedniej kadencji z ulgą odebrałem informację, że miasto zatrudniło ogrodnika. Panią Monikę znam od dziecka, jej projekty mogą zachwycać. Już wiem, że park przy Pomorskiej doczekał się koncepcji. Warto zapoznać się z nią na Komisji Uzdrowiskowej. I zastanowić się nad organizacją mikroparków w całym mieście. Przed wyborami panowie z Zieleni Miejskiej utworzyli taki jeden przy ul. Szafirowej. Trochę przez przypadek i upór jednej z mieszkanek.

Kiedy donice pojawiły się na barierkach mostów, byłem nastawiony sceptycznie. Podzielałem opinie internautów, że długo tam nie pobędą, bo znajdzie się jakiś cymbał, który będzie chciał zniszczyć lub ukraść. I tak faktycznie było. I szlag człowieka trafiał, bo to przecież nasze podatki. Rosła złość na bezmyślność wandali. Nie rozumiem kradzieży. Kwiaty nie są aż tak drogie, żeby ryzykować wstyd, jak jedna pani, która podprowadziła trochę sadzonek w al. Jana Pawła II kilka lat temu.

W tym roku donice pojawiły się kilka dni temu. Ponadto, magistrat zapowiedział, że zainstalowane będą fotopułapki, żeby potencjalnych delikwentów namierzać, a potem przykładnie karać. To dobry pomysł, koszt praktycznie żaden, bo urząd ma tych kamer trochę na stanie i wykorzystywał dotychczas, żeby namierzać śmieciarzy. Komentatorzy śmieją się, że ich skuteczność będzie żadna, bo co sprytniejsi będą się maskować. Niektóre kamery mają wysoką rozdzielczość, nawet w nocy. Ale nie o rozdzielczość w tym przypadku chodzi. Kamera łapie sylwetkę, szczegóły ubrania, a przez to ułatwia namierzenie wandala w innych częściach miasta, bo Kołobrzeg jest nawet nieźle zmonitorowany, zarówno przez system publiczny, jak i prywatny. Przekonało się o tym dwóch zawodników, którzy jakieś dziesięć lat temu wyrwali torebkę w strefie nadmorskiej pracownicy Biura Rady Miasta. Zapamiętała, że jeden z nich miał brązową kurtkę, byli zamaskowani, więc twarzy widać nie było. Panów namierzył monitoring Miejskiej Energetyki Cieplnej, jakiś kilometr dalej. Zadowolonych, wyluzowanych, bez masek, uśmiechniętych. Do przyjazdu „Załogi G.”. Dlatego, zanim ktoś zniszczy lub ukradnie, musi wiedzieć, że może zostać namierzony.

Ruszy remont dachu Hali Milenium. Nowy ma być odporny na mewy. A dokładnie na ich dzioby. To brzmi zabawnie, ale faktycznie mewy srebrzyste „wydziobały” poszycie dachu. Nie sądzę, żeby ten plastik jadły, ale dziury zniszczyły szczelność dachu na całej powierzchni. Są pod ochroną gatunkową. Nie wolno na nie polować. Niektórzy żałują. Betonowa zabudowa miasta jest dla nich wymarzonym gniazdowiskiem. Niestety. Taki mamy krajobraz. Stały się symbolem miasta.

Jacek Woźniak

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama