27 lutego 2024    |    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
27 lutego 2024
    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Mądrości Woźniaka: Zamiana z kontrowersjami

O zaniedbanych terenach pomiędzy Osiedlami Europejskim a Osiedlem Bajkowym i tym, w jaki sposób je zagospodarować, mówiło się już bardzo dużo. Jedno nie zmieniło się od lat – miasto ma na nie pomysł i bardzo chce je przejąć. Bez względu na układy polityczne w radzie miasta, dotychczas wszyscy w tej sprawie - od lat - mówimy jednym głosem. Co więcej, różnego rodzaju koncepcje osiągnięcia celu również spotykały się z przychylnością. Najbliżej jego osiągnięcia byliśmy w 2015 roku, gdy uzgodniono, że kupimy od Agencji Mienia Wojskowego nieruchomość drogową przy ul. Kujawskiej, a w pakiecie otrzymamy te 11 ha terenu między osiedlami. Wówczas na przeszkodzie stanęła zmiana władzy, a dokładnie objęcie Ministerstwa Obrony Narodowej przez Antoniego Macierewicza. Jego ludzie uznali, że wojsku ten „deal” się nie opłaca. W międzyczasie były podchody, żeby zmienić plan przestrzenny w taki sposób, żeby dopuścić tam inwestycje mieszkaniowe, ale daliśmy solidny odpór tym zakusom i nawet jak korygowaliśmy duży plan dla tej części miasta, to akurat w tym miejscu zachowaliśmy zieleń zorganizowaną. Równolegle trwały prace nad tzw. „lex deweloper”, które miały ułatwiać budownictwo mieszkaniowe, nawet wbrew zapisom planów miejscowych. Na szczęście do tych przepisów przemycono zapis, że i tak rada miasta musi tego typu odstępstwa zatwierdzać. W Kołobrzegu staliśmy twardo na stanowisku, że akurat w tym miejscu ma być park i basta.

Po zmianie władzy coś drgnęło. Prezydent Anna Mieczkowska udała się do Warszawy, żeby z nowym kierownictwem MON temat omówić. Wydaje się, że jest zielone światło i miasto już za chwilę może stać się gospodarzem tych terenów. Intuicja podpowiadała mi, że coś za dobrze idzie. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a szczegóły już takie różowe nie są, o czym za chwilę.

Poprzedni rząd zrobił coś dobrego dla Kołobrzegu. Doprowadził do przemianowania 8 Batalionu Remontowego w 12 Pułk Logistyczny. Decyzja ta nie tylko podniosła rangę garnizonu, ale też zwiększyła się jego obsada i specjalizacja. Zasadnym stało się więc pytanie, czy tereny jednostki przy ul. Koszalińskiej stanowią wystarczające zaplecze i czy dla swojego rozwoju potrzebuje ona dodatkowych terenów. Na moje oko wystarczy. Kiedyś było tam znacznie więcej wojska i też wystarczało. Zaskoczyła mnie Anna Mieczkowska, kiedy ogłosiła, że rozmowy idą w kierunku … zamiany nieruchomości. AMW oddałaby nam tereny między Europejskim a Bajkowym, a miasto przekazałoby 40 ha terenów przy ul. Koszalińskiej. Te 40 ha, to tereny dawnego „małpiego gaju”, od torów kolejowych, aż do złóż borowiny. O ile na tereny w centrum miasta mamy plan przestrzenny, który mówi, że tam ma być park (co wpływa wyraźnie na wartość tych nieruchomości in minus), to na tereny przy ul. Koszalińskiej planu miejscowego nie ma. W studium uwarunkowań część terenu jest pod zieleń, ale zdecydowana większość pod składy, usługi, tor MotoCross. Różnica w wartości tych nieruchomości jest kolosalna. Na korzyść tych miejskich. Co do zasady, tego typu zamiana, gdy następuje różnica w wartości nieruchomości, pociąga za sobą konieczność dokonania dopłaty. Przekonaliśmy się o tym, gdy prezydent negocjowała z KOWR zamianę nieruchomości pod schronisko dla zwierząt. Gdybyśmy faktycznie mieli przejąć 11 ha terenów od AMW, w zamian za 40 ha naszych, to obie nieruchomości należy wycenić i dokonać dopłaty na rzecz tego, kto w zamianie oddaje teren cenniejszy. Teren pomiędzy Europejskim a Bajkowym dziś jest wart jakieś 8 mln zł. Może trochę więcej. Za to nasze 40 ha przy ul. Koszalińskiej nawet 40 mln. Czy AMW będzie zainteresowane dopłatą 30 mln zł? Śmiem wątpić, chociaż dla AMW i tak byłby to interes godny uwagi.

Dlaczego tak myślę? Bo nie ma tam planu przestrzennego. A to oznacza, że zasady zagospodarowania tych terenów ustala się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie tej decyzji poprzedzone jest dokonaniem analizy urbanistycznej terenów sąsiednich, żeby zachować ład przestrzenny. A co jest w najbliższym sąsiedztwie tych 40 h przy ul. Koszalińskiej? Łąki i Stramniczka? Absolutnie nie! Jest to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, po drugiej stronie ulicy. Chrapka dla deweloperów, bo nie wierzę, że tam powstałyby koszary. Mam dla Anny Mieczkowskiej propozycję, zanim złoży jakąkolwiek deklarację w tej sprawie, niech to najpierw przedyskutuje z radnymi na Komisji Budżetowo – Gospodarczej. Dla dobra miasta i jego mieszkańców.

Jacek Woźniak

PS. Kiedyś Tomasz Tamborski rzucił pomysł, żeby tamte tereny, szczególnie te bliżej torów, przeznaczyć na przeniesienie bazy komunikacji miejskiej, a pozostałe przeznaczyć na budowę centrum piłkarskiego. Dziś wiemy, że komunikacja miejska ma być przeniesiona w to miejsce, gdzie dziś jest schronisko dla zwierząt przy Zieleni Miejskiej. Jak dla mnie, te kilkadziesiąt hektarów przy Koszalińskiej bardziej nadaje się na obiekty sportowe i parkingi, niż kolejne osiedle apartamentowców.