Light rain

20 kwietnia 2024
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Okiem Zawadzkiego: O ochronie zwierząt w 2024 roku

Motto: "Nie mierzymy wielkości społeczeństwa po jego budynkach i pomnikach, ale po sposobie, w jaki traktuje swoje zwierzęta"
Mahatma Gandhi

Jutro, na sesji Rady Miasta Kołobrzeg prawdopodobnie zostanie uchwalony tegoroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Tego typu programy są przyjmowane corocznie. Jest to nasz obowiązek wynikający z ustawy. Wiem doskonale, że sprawy związane z życiem zwierząt jest bliskie sercu wielu kołobrzeżanom. Dlatego pragnę podzielić się kilkoma cennymi dla miłośników zwierząt informacjami.

Wspomniany miejski program ma głównie trzy ważne zadania:
- zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym,
- zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt,
- przeciwdziałanie bezdomności zwierząt.
Program zakłada też obowiązkowe zabiegi sterylizacji i kastracji  zwierząt przebywających w schronisku, czipowanie psów trafiających do schroniska. Program nakłada obowiązek sterylizacji i kastracji kotów wolnożyjących. To tak w telegraficznym skrócie.

Jak doskonale wiemy, główny ciężar tego zadania ponosi schronisko dla zwierząt, które mieści się przy ul. 6 Dywizji Piechoty. Schronisko to przez lata miało różnych administratorów, cieszyło się też różną opinią od momentu powstania. Na szczęście to już przeszłość. Na dzień dzisiejszy schroniskiem włada na podstawie zawartej umowy z miastem Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt w Kołobrzegu „REKS”. Jest to trudne zadanie, ale nie nie do wykonania. Przykładowo, w minionym roku wspólnymi siłami udało się dokonać nawet kilka drobnych inwestycji. Zbudowano cztery domki dla psów. Utwardzono na terenie schroniska wybiegi dla psów. Najważniejsze, że wreszcie wyłączono z użytkowania ten słynny blaszak. Mam nadzieję, że to wystarczy do czasu otwarcia nowego, profesjonalnego schroniska w Rościęcinie. Przypomnę przy okazji, że każde zgłoszenie w przypadku zwierząt, które są  zagubione, zabłąkane, porzucone, zwierzęta z wypadków drogowych należy zgłaszać pracownikowi schroniska pod nr telefonu (podany do publicznej wiadomości) 668 294 373.

Są jeszcze koty tzw. wolno żyjące na terenie całego miasta. Tu ważną rolę wg programu odgrywają organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, czy też po prostu wolontariusze. Konkretnie, miasto powołało na wzór Szczecina rejestr społecznych opiekunów kotów wolnożyjących. To są bardzo ważni ludzie, ponieważ dokarmiają koty karmą kupioną przez miasto. Jednocześnie wskazują gdzie za zgodą właściciela terenu można postawić domki dla kotów w mieście. Tym bardziej, że w ten sposób można spłacać też swoje długi mieszkaniowe. Konkretnie wygląda to tak, że osoba, która chce odpracować swoje zadłużenie, przychodzi do schroniska dla zwierząt do pracy. Tam po prostu pracuje i przykładowo buduje takie domki dla kotów. I w ten sposób spłaca swoje zadłużenie. Program ten wprowadzono w zeszłym roku i podobno cieszy się coraz większym powodzeniem. Jest to jakaś szansa na polubowne załatwienie sprawy ;)

Bardzo ważnym elementem jest też szeroko promowana akcja „Nie kupuj! - Adoptuj”. Sam tytuł mówi za siebie. Konkretnie chodzi o promowanie adopcji zwierząt ze schroniska. W roku 2023 adoptowano ze schroniska 102 psy i 43 koty. Nie będę oceniał, czy to dużo czy mało. Ale uważam, że każda adopcja, nawet pojedyncza, jest niezwykle ważna. Dodatkowo w celu prowadzenia działań zmierzających do zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt oraz zwiększenia adoptowanych zwierząt ze schroniska nasze miasto finansuje wykup voucherów w wybranym sklepie zoologicznym. Vouchery te zostaną sprezentowane przez pracownika schroniska osobie, która zaadoptują zwierzaka.

Nagminnie w mediach społecznościowych pojawia się pytanie co z całodobową opieką weterynaryjną w naszym mieście. Pragnę poinformować, że mamy takową. Mamy to! Miasto ma zawartą umowę na ten cel z Przychodnią Weterynaryjną dla Małych Zwierząt lek. wet. Adam Chodorowski z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Ewy Szelburg-Zarembiny 20. Konkretnie umowa jest zawarta na realizację usług całodobowej opieki lekarsko-weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt domowych oraz pomoc rannym dzikim ptakom. W ramach tej umowy wykonawca jest zobowiązany do całodobowej dyspozycyjności do odbierania zgłoszeń i udzielania pomocy weterynaryjnej.

Przypomnę dodatkowo, że wspomniany przeze mnie program opieki nad zwierzętami nadal podtrzymuje sterylizację i kastrację kotów właścicielskich dla mieszkańców po 60 roku życia! Warunek: trzeba posiadać Kołobrzeską Kartę Mieszkańca.

Na zakończenie już czysto informacyjnie podam, że cały ten program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt wyniesie nasz budżet 1,37 mln zł na cały rok. Wspólnymi siłami, mimo odgórnej polityki udało się stworzyć i opracować, lokalny program który zapewni  komfortowe warunki do życia dla naszych braci mniejszych.

Dariusz Zawadzki