Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy Kołobrzeg będzie miał swojego posła?

Motto: „Demokracja nie jest ustrojem idealnym, ale najlepszym, jaki dotychczas istnieje”
Winston Churchill

Kampania wyborcza zbliża się ku końcowi. Już za tydzień banery i bilbordy zaczną pomału znikać z kołobrzeskiego krajobrazu. Czy najbliższe wybory zmienią obecną rzeczywistość? Czas pokaże. Dotychczasowe rządy Prawa i Sprawiedliwości brutalnie uświadomiły osobom, które nigdy nie interesowały się polityką, że polityka zainteresowała się nimi - zwłaszcza w ciężkich czasach pandemii COVID-19. To były okresy lockdownu, zamykania przedsiębiorstw, upadku różnych podmiotów gospodarczych i wzrostu bezrobocia. Dziś wszyscy mierzymy się z wyższymi rachunkami za media i wysoką inflacją. Decyzje rządzących przez ostatnie lata brutalnie odbiły się na jakości życia kołobrzeżan i na kondycji kołobrzeskiego budżetu.

To wszystko pokazuje, że nie można pozostawać obojętnym wobec polityki, przynajmniej, jeśli chodzi o nasze prawo pójścia na wybory. Każdy, kto uważa, że może zmieniać kraj na lepsze, próbuje swoich sił, staje się kandydatem i kandyduje do sejmu lub senatu. Inni natomiast w lokalu wyborczym stawiają znak "x" przy nazwisku swojego faworyta. W Kołobrzegu, mamy aż pięciu kandydatów do parlamentu, reprezentujących dwie, największe opcje polityczne. To ludzie, którzy chcą coś zrobić dla Kołobrzegu. Nie wyobrażam sobie tego, żeby było inaczej. Jednak istnieje ryzyko, że jedna osoba może odebrać głosy drugiemu kandydatowi, zwłaszcza jeśli kandydują z jednej listy wyborczej. To może prowadzić do sytuacji, w której jeden komitet wyborczy może nie mieć posła z Kołobrzegu. Może, niestety tak się stać. Przynajmniej ja mam taką obawę.

Teraz, kiedy sondaże pokazują lekkie spadki poparcia dla rządzącej opcji Zjednoczonej Prawicy, istnieje realna szansa na zmianę władzy w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby Kołobrzeg miał swojego posła, który będzie otwierał drzwi w ministerstwach nowego rządu. W przeciwnym razie możemy wypaść z politycznego obiegu na co najmniej cztery lata, bo tyle trwa kadencja sejmu.

Przypomnę, że instytucje takie jak Wody Polskie, z którymi ponad pięć lat „boksujemy” się o likwidację łachy na Parsęcie, czy Agencja Mienia Wojskowego, która wbrew naszej woli chce sprzedać teren między Osiedlem Europejskim a Bajkowym deweloperom, czy wreszcie Polskie Koleje Państwowe, które chcą po swojemu w Kołobrzegu przeprowadzać inwestycje, niekoniecznie licząc się z naszymi propozycjami i wnioskami, to wszystko, szanowni państwo są organy rządowe. Organy te, i nie jest to tylko moja opinia, traktują nas z obsesyjną arogancją, wręcz jako "per noga". Dlatego po ewentualnej zmianie władzy, ktoś musi reprezentować nasze kołobrzeskie interesy i najzwyklej na świecie, tak po ludzku, dogadać się z tymi instytucjami. Zwłaszcza, a taką mam nadzieję, gdy nastąpią tam zmiany personalne. Dlatego apeluję zarówno do sympatyków Koalicji Obywatelskiej jak i do osób niezdecydowanych, o oddanie głosu na Marka Hoka do sejmu i Janusza Gromka do senatu. Można ich lubić lub nie, ale są to osoby bardzo doświadczone, z bogatą wiedzą praktyczną i rozległymi kontaktami w Warszawie. To jest ogromny atut, który może służyć naszemu miastu.

Wreszcie, niezależnie od tego, kogo wybieracie, apeluję, abyście poszli na te wybory. Z mojej perspektywy, jeśli nic się nie zmieni, to wybory 15.10.2023 roku mogą być ostatnimi przed potencjalną dyktaturą. Jeśli jednak dojdzie do zmiany, rozpocznie się długi proces naprawy państwa i praworządności.

Zachowajmy naszą demokrację i nasze prawo do wyboru, bo to właśnie one sprawiają, że możemy wpływać na kształt naszej rzeczywistości.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama