Broken Clouds

17°C

Kołobrzeg

22 maja 2024    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2024    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Nowy amfiteatr to jakieś 100 milionów

Motto: "Kultura jest tym, co pozostaje po tym, gdy zapomniałeś wszystkiego, czego się nauczyłeś”
Mark Twain

Ostatnie tygodnie przyniosły nam ostatnio prawdziwą eksplozję wydarzeń kulturalnych. Kilka tygodni temu w Podczelu świętowano 20-lecie Sunrise Festival. Ta impreza stała się stałym punktem w kalendarzu wydarzeń i co roku przyciąga rzesze niezłomnych fanów. Tydzień później, dla młodszych odbiorców, można by rzec: dla następnego pokolenia, zorganizowano Sun Festival w Nadmorskim Parku Kultury, który również cieszył się dużym powodzeniem. Kołobrzeski amfiteatr i Regionalne Centrum Kultury również nie zawiodły, prezentując szeroką paletę atrakcji.

Jednym z ogromnych wydarzeń dla koneserów, ale nie tylko, był weekendowy festiwal RCK Pro Jazz. Frekwencja była imponująca, a wirtuoz Nigel Kennedy podbił serca publiczności. W amfiteatrze z kolei można było cieszyć się koncertem Cleo, a następnie występem Ralpha Kamińskiego i innych wykonawców. To tylko niektóre z atrakcji tego sezonu.

Niestety, z przyczyn niezależnych, a mianowicie z powodu fatalnej pogody, został odwołany koncert Urszuli. Dobra pogoda jest niezwykle istotna podczas występów lub koncertów w amfiteatrze, ponieważ obiekt nie jest zadaszony, a o jego stanie technicznym przez litość nie wspomnę. Niestety.

Tak się składa, że również ja skorzystałem z niektórych atrakcji kulturalnych. Podczas luźnych rozmów przed koncertami, kilka osób zadało mi to samo pytanie, które można określić jednym: co z naszym amfiteatrem? Kiedy będzie jego remont? Nie ukrywam, że jest to pytanie z gatunku tzw. trudnych.

Chociaż pisałem o tym w minionym roku, postaram się teraz w skrócie przybliżyć problem. Już w 2019 roku koszt inwestycji, czyli tak naprawdę budowy nowego amfiteatru wraz z zadaszeniem, szacowano na 54,5 mln zł. Dlaczego tak dużo? Odpowiedź jest banalnie prosta: najdroższym elementem okazał się sam dach nad amfiteatrem. Mimo, że nawet wtedy wspomniana kwota wydawała się astronomiczna, postanowiono zrealizować tę inwestycję. Niestety, podczas podjętych działań konieczne było cięcie kosztów, więc zdecydowano się przeprowadzać ją etapami, ograniczając np. budowę zaplecza czy kawiarni. W pierwszym etapie postanowiono skupić się na scenie, widowni i zadaszeniu.

W międzyczasie rozpoczęto konieczną procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, która została zakończona dopiero w roku 2021. Jednak w międzyczasie ceny materiałów budowlanych i innych elementów wzrosły, co spowodowało gwałtowny wzrost kosztów inwestycji, do około 80 mln zł.

W międzyczasie jeszcze na szczeblu parlamentarnym zmieniono również prawo budowlane, dokładnie modyfikując treść oraz reguły sporządzania projektów budowlanych. Do niedawna projekt budowlany był jednolitym dokumentem, w skład którego wchodził projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany. Obecnie składa się on z trzech części: projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. W związku z tym konieczne jest ponowne uaktualnienie projektu, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Wczoraj, kiedy rozmawiałem na ten temat w urzędzie miasta, poinformowano mnie, że na dzień dzisiejszy koszt całego przedsięwzięcia wynosiłby powyżej 100 mln zł. I bądźmy szczerzy, aż do bólu: nikt przy zdrowych zmysłach nie podejmie decyzji o wydaniu 1/4 rocznego budżetu miasta na budowę nowego amfiteatru.

Jedyną nadzieją pozostają nam środki zewnętrzne, a jeśli mamy na myśli środki z Unii Europejskiej, to niestety to źródło odpada. Z informacji, jakie wczoraj uzyskałem, nie ma programu, z którego można byłoby pozyskać fundusze, zwłaszcza jeśli chodzi o kulturę. Jedyną nadzieją, jaka pozostaje, to pozyskanie środków z programów rządowych, a z tym jak wiemy bywa różnie. Może jesień przyniesie wiatr odnowy i zmian. Do sprawy będę powracał.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama