Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czas mediacji: Mediacje rówieśnicze (cz. V)

Czas mediacji - część V

Powtórzmy to po raz kolejny: celem mediacji jest doprowadzenie do ugodowego i satysfakcjonującego  - wszystkie strony - rozwiązania konfliktu. Strony tego procesu uczestniczą w nim dobrowolnie. Spotkanie mediacyjne prowadzi  i organizuje neutralny mediator, który nie narzuca własnego sposobu rozwiązania konfliktu i nie ma żadnego "interesu" w tym, żeby stanąć po którejkolwiek stronie. Tylko do stron sporu należy decyzja o kształcie i treści ugody/porozumienia. W tym upatruje się skuteczność procesu mediacji i trwałości zawieranych ugód.
 
Obecnie do szkół różnego szczebla edukacji uczęszczają uczniowie z tzw. pokolenia "Z". Pokolenia, które całe swoje życie przeniosło do sieci a iPhone stał się przedłużeniem ich ręki. Czy zatem mediacja rówieśnicza może być skutecznym narzędziem do reagowania i próbą rozwiązania sporu bez przemocy w epoce cyberprzemocy i tyranii wszechobecnych mediów społecznościowych?

Zdaniem ekspertów i praktyków  mediacja rówieśnicza jest sposobem, który przeciwdziała agresji i przemocy. Uczniowie uczą się akceptacji, tolerancji, dostrzegania i rozumienia potrzeb drugiego człowieka oraz zdobywają zrozumienie dla inności społecznych, kulturowych i religijnych.

Wdrożenie w szkołach mediacji rówieśniczych sprzyja i wspiera budowanie poczucia bezpieczeństwa uczniów ponieważ proces mediacji daje niepowtarzalną możliwość naprawienia relacji międzyludzkich - mediacja odbywa się twarzą w twarz (przy udziale rówieśniczego, neutralnego mediatora); po drugiej stronie siedzi żywy człowiek a nie awatar. Z psychologicznego punktu widzenia taki bezpośredni kontakt skonfliktowanych stron zmienia wszystko (na lepsze).

Dlaczego warto mediować także (a może przede wszystkim) w szkole? Obecnie młodzi ludzie nie chcą i nie potrzebują być jedynie "przedmiotem" zabiegów wychowawczych. Sprawiedliwość naprawcza, którą jest mediacja, nie opiera się na strachu i poddaniu się decyzji nauczyciela/dyrektora/wychowawcy lecz szacunku dla odczuwania innych. Sprawia, że konflikt nie ulega wzmocnieniu, ale zmierza do rozwiązania. Uczniowie zasługują na to, aby ich konflikty były rozwiązywane sposobem zapewniającym im bezpieczeństwo, zrozumienie i sprawiedliwość.

Co zyskamy - my jako społeczeństwo - ucząc nasze dzieci takiego sposobu rozwiązywania sporów?
1. Ucząc rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy, rozwijamy umiejętności komunikacyjne potrzebne w dorosłym życiu ale też "ćwiczymy" inteligencję emocjonalną naszych dzieci: uczniowie uczą się rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi; rozwijają umiejętności związane z identyfikacją potrzeb, znajdują sposób na stres oraz potrafią wyrazić szacunek dla innych.
2. Dzięki procesowi mediacji - z udziałem rówieśniczego mediatora - pojawia się szansa na zatrzymanie rozwoju konfliktu już w jego początkowej fazie.
3. Spotkanie mediacyjne pozwala spojrzeć szerzej na konflikt, pozwala rozpoznać relacje klasowe co daje duże szanse zapobiegania                                      i wprowadzania "programów" naprawczych (praca z psychologiem czy pedagogiem szkolnym).
4. Uczniowie jako mediatorzy pomagają naprawiać nieprawidłowości w relacjach. Nauczyciel-mediator tylko ich wspiera i czuwa nad formalną stroną tego procesu. Jeśli pozwolimy uczniom samodzielnie rozwiązywać ich konflikty to nauczymy ich brania odpowiedzialności za własne decyzje (w dorosłym życiu bezcenne).
Podsumowując: mediacja rówieśnicza zastępuje karanie – pojednaniem, a zemstę na sprawcy – pomocą dla poszkodowanego. Umożliwia wyrażenie swoich uczuć i emocji. Pozwala opowiedzieć o przeżyciach, przeprosić za szkody, wybaczyć doznane krzywdy, przejąć odpowiedzialność za własne czyny, poznać punkt widzenia drugiej strony. Sprzyja utrzymaniu lub naprawie relacji oraz umożliwia rozwiązanie sporu.

Pytanie zatem dlaczego DOROŚLI odpowiedzialni za szkołę nie podejmują wysiłku wprowadzenie mediacji rówieśniczej do szkół?

Kołobrzeskie Centrum Mediacji poza doświadczonymi mediatorkami - prawniczkami dysponują doświadczonymi mediatorkami z zakresu mediacji rówieśniczych.

Zawsze jest czas na mediacje!

Zespół mediatorek Kołobrzeskiego Centrum Mediacji odpowie na każde Państwa pytanie z zakresu mediacji zadane na łamach Miastakołobrzeg.pl.

Teresa Maria Bleczyc, psycholożka, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 728895308

Natasza Eider, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 602717391

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama