Broken Clouds

9°C

Kołobrzeg

15 kwietnia 2024    |    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc
15 kwietnia 2024    
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czas mediacji: Mediacje okołorozwodowe - cz. IV

Jak już wielokrotnie podkreślałyśmy strony sporu/konfliktu mogą zawrzeć ugodę przed mediatorem we wszystkich sprawach, w których zawarcie ugody jest prawnie dopuszczalne bez konieczności kierowania sprawy do sądu (mediacje przedsądowe). Dodatkowa "atrakcyjność" dla stron takiego właśnie rozwiązania sporu/konfliktu polega również na tym, że ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
 
Nieco inna sytuacja ma miejsce w sprawach związanych z rozwodem. W polskim porządku prawnym - póki co - nie ma możliwości przeprowadzenia rozwodu na drodze administracyjnej (to co często widzimy w amerykańskich filmach: małżonkowie podpisują tzw. "papiery rozwodowe" bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu).
W Polsce rozwód uzyskuje się poprzez wydanie przez sąd wyroku, a zatem konieczne jest wniesienie  przez jednego z małżonków do sądu pozwu rozwodowego przeciwko drugiemu małżonkowi.

Nie oznacza to jednak barku możliwości MEDIOWANIA zarówno na etapie przesądowym, jak też sądowym. Małżonkowie zdecydowani na rozwód zawierają wówczas przed mediatorem ugodę/porozumienie, którego zakres dotyczy tych wszystkich elementów, które następnie staną się treścią wyroku rozwodowego.

To małżonkowie - a nie sąd -  w zawartym porozumieniu zdecydują np. co do winy                    w rozpadzie małżeństwa, sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie. W przypadku małżeństw, które mają małoletnie dzieci rozwodzący się zdecydują o zakresie władzy rodzicielskiej każdego z rodziców, o miejscu zamieszkania dzieci po rozwodzie, o sposobie kontaktów z małoletnimi dziećmi tego z rodziców, który po rozwodzie nie będzie mieszkał z dziećmi, a o wysokości alimentów. W przedmiotowym porozumieniu małżonkowie mogą również zdecydować, że jeden z małżonków po rozwodzie będzie alimentował drugiego małżonka. W takim porozumieniu małżonkowie mogą ustalić sposób podziału majątku dorobkowego - co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza "porozwodowe" decyzje dotyczące majątku wspólnego byłych małżonków.

Ze powodów przedstawionych powyżej jest oczywistym, że takiej ugody/porozumienia sąd rozwodowy nie zatwierdza (jak ma to miejsce w przypadku każdej innej ugody mediacyjnej). Jednakże ugodę/porozumienie okołorozwodowe (które zostanie załączone do pozwu) sąd - przy wyrokowaniu - bierze pod uwagę. Jeśli dojdzie do przekonania, że porozumienie nie zmierza do obejścia prawa, nie "łamie" zasad współżycia społecznego, ma na celu dobro małoletnich dzieci i nie jest sprzeczne z przepisami prawa to uwzględnia je w treści wyroku.  
 
Zarówno badania z obszaru psychologii społecznej jak też dane statystyczne dowodzą, że rozwód jest jednym z najbardziej  STRESOGENNYCH wydarzeń w życiu człowieka. Jeśli małżonkowie zdecydowani na rozwód sami zdecydują, jak chcą się rozwieść to stres związany z rozwodem może być znacznie obniżony. Nie będzie potrzeby "prania" na sali sądowej przysłowiowych brudów i eskalacji konfliktu między małżonkami, co znacznie utrudnia a czasami wręcz uniemożliwia dobre funkcjonowanie po rozwodzie. Jeśli rozwodzące się małżeństwo ma dzieci to zachowanie dobrych relacji rodziców po rozwodzie jest dla dzieci bezcenne.

Pamiętajmy też o tym, że kiedyś postanowiliśmy być razem z miłości, z szacunku, przyjaźni i że rozwód nie musi tego przekreślać. Szansę na DOBRE rozstanie dają nam właśnie MEDIACJE.

Kołobrzeskie Centrum Mediacji poza doświadczonymi mediatorkami - prawniczkami dysponują doświadczonymi mediatorkami - psycholożkami. Daje to mediującym stronom szansę na wypracowanie nie tylko satysfakcjonujących rozwiązań prawnych ale daje przestrzeń na wzajemne usłyszenie i zrozumienie swoich potrzeb. A to zawsze łagodzi konflikty.

Zawsze jest czas na mediacje!

Zespół mediatorek Kołobrzeskiego Centrum Mediacji odpowie na każde Państwa pytanie z zakresu mediacji zadane na łamach Miastakołobrzeg.pl.

Teresa Maria Bleczyc, psycholożka, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 728895308

Natasza Eider, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 602717391

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama