25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Czas mediacji: Obszary, w których można prowadzić mediacje

Mediacja jest narzędziem rozwiązywania sporów WSZELKICH. Mediacja zawsze jest najlepszym pomysłem na rozwiązanie sporu/konfliktu/pojedynczych kwestii w każdym obszarze naszej aktywności życiowej. Mediacja to dobre i skuteczne narzędzie zarówno na etapie sporu sądowego ale także, a może przede wszystkim, na etapie przedsądowym.

ZAWSZE możemy podjąć próbę polubownego zakończenia KAŻDEGO konfliktu. Aby rozwiązać problem skonfliktowane strony mogą samodzielnie udać się do mediatora (mediacja prowadzona będzie w oparciu o umowę o przeprowadzenie mediacji).

W mediacji przedsądowej rozwiązujemy spory sąsiedzkie, konflikty w rodzinie, konflikty w szkole, problemy w pracy. Możemy samodzielnie ustalić wysokość alimentów, czy sposoby kontaktowania się z dzieckiem po rozwodzie/rozstaniu się rodziców. Możemy także dokonać podziału spadku lub majątku.  Jako przedsiębiorcy możemy podjąć rozmowy pojednawcze z partnerami biznesowymi.

Strony konfliktu samodzielnie - przy pomocy mediatora – spisują treść UGODY, którą zawierają. Oczywiście, jeśli ugoda nas nie satysfakcjonuje to jej nie zawieramy. Mamy natomiast gwarancję, że postanowienia ugody zależą tylko od nas i żadna osoba trzecia, czy instytucja, nie będzie ingerowała i narzucała nam sposobu rozwiązania. Ugoda mediacyjna nie zawiera – w przeciwieństwie do orzeczeń sądowych – elementu oceny winny/niewinny, wygrany/przegrany.

O mediację, na każdym etapie postępowania sądowego, możemy wnioskować także w niemal każdej dziedzinie prawa np. w prawie karnym,  cywilnym,  rodzinnym, czy w obszarze prawa gospodarczego (spory pomiędzy przedsiębiorcami). Ugody równie często zawierane są w sprawach pracowniczych w sądzie pracy.

Wieloletnie doświadczenie w obszarze mediacji (w tym dane statystyczne) dostarczają wiedzy, że stronom które przeszły proces rozwiązania sporu na drodze mediacji – nawet jeśli nie doszło do zwarcia ugody – pozwala inaczej spojrzeć na konflikt. Mediacja pomaga „usłyszeć” się nawzajem, „obniżyć” poziom emocji czego nie doświadczymy na sali sądowej.

Należy pamiętać, że każda zatwierdzona przez sąd ugoda mediacyjna ma moc orzeczenia sądowego i tak jak orzeczenia sądu może być egzekwowana na drodze postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.

Mediacja jest alternatywą ale zawsze jest najlepszym pomysłem na rozwiązanie sporu!

Zespół mediatorek Kołobrzeskiego Centrum Mediacji odpowie na każde Państwa pytanie z zakresu mediacji zadane na łamach Miastakolobrzeg.pl.

Teresa Maria Bleczyc, psycholożka, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 728895308, teresa.bleczyc@wp.pl