Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Europejski szach mat...

Motto: „W naturze nie ma ani nagród, ani kar: są konsekwencje”
Robert Green Ingersoll

Europejskie. Brzmi dumnie. Wieje „Zachodem”, dobrobytem i nowoczesnym zrównoważonym rozwojem, prawda? Nic bardziej mylnego. Przynajmniej w Kołobrzegu. W zeszłym tygodniu, mieszkańcy Osiedla Europejskiego skontaktowali się ze mną w sprawie pewnego impasu... Przypomnę w telegraficznym skrócie. Otóż, historycznie sprawa wygląda w ten sposób, że wraz z budową osiedli mieszkalnych, na przestrzeni lat, wybudowano również ciąg ulic Helsińskiej, Paryskiej, a ostatnio Brukselskiej. W tym roku będzie wykonany odcinek pomiędzy ulicami Wiedeńską a Helsińską, dokładnie pod osiedlowym salonem fryzjerskim.

I właśnie w tym momencie dotykamy problemu, który co najmniej od 2009 roku (kiedy pojawiają się pierwsze artykuły na ten temat) nosi nazwę „remont ul. Wiedeńskiej”. O tym, jaka to jest ulica wie każdy, kto tam mieszka. Nie będę się zatem nad tym rozwodził. Wspomnę tylko, że to ulica tylko z nazwy, gdyż jej fatalny stan nie przypomina cywilizowanej drogi. Bardziej już przypomina krajobraz księżycowy niż równą jezdnię. Ten stan woła o pomstę do nieba, a już na pewno o natychmiastowy remont! I tu się zaczyna cały impas. Problem polega na tym, że miasto nie jest właścicielem tej drogi. Droga wraz z całym okolicznym, zielonym terenem, należy do Skarbu Państwa, a dokładniej do Agencji Mienia Wojskowego. Miasto chce przejąć i wyremontować ulicę Wiedeńska, ale wraz z przylegająca do niej działką. Ale do rzeczy.

Korespondencja między Urzędem Miasta Kołobrzeg a AMW, trwa od 2017 roku do dziś. Nie muszę dodawać, że z mizernym skutkiem. Osiedle Europejskie rozrasta się w zastraszającym tempie. Niestety brakuje tam w infrastruktury wypoczynkowej. Place zabaw wciśnięte na wolnych miejscach są filigranowe. Brak boiska, parku, nie wspomnę już tu o wyszukanym skateparku, siłowniach czy choćby skwerach wypoczynkowych. Jest za to po środku przepiękny teren. Miejsce, które można nazwać oazą zieleni w zatłoczonym Osiedlu Europejskim. Aby nie dopuścić tam budownictwa mieszkaniowego, Rada Miasta Kołobrzeg w roku 2019, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „5-Trzebiatowska” przyjęła zapisy ZP1 – teren publicznego parku – inwestycja celu publicznego. Natomiast dla działki nr 11/105 obręb 18 - tereny dróg publicznych. Wychodzimy z założenia, że jest to największy w mieście obszar zieleni i powinien pełnić funkcje rekreacyjno–sportowe. Idealnie nadaje się do utworzenia tam miejsc spacerowych, placów zabaw, boiska sportowego, parku i zieleni. Miejsce to jest oddalone od głównych ulic, będąc tym samym miejscem względnie bezpiecznym dla dzieci i młodzieży. O tym, jak ważna jest to sprawa dla mieszkańców, świadczy petycja, którą podpisało prawie 200 osób, w której wnioskowano o zagospodarowanie w powyższy sposób tego obszaru. Niestety również bezskutecznie.

W międzyczasie, Agencja Mienia Wojskowego ogłaszała przetargi na sprzedaż tego potężnego terenu. Jak dotąd nie było chętnych, bo po co komu kupować tereny za miliony złotych, skoro w planie zagospodarowania przestrzennego, jak już wspomniałem, większość terenu ma być rekreacyjnym parkiem? Dzisiaj prywatni inwestorzy chcą jak najszybciej zyskać, zabudowując maksymalnie swoje działki. Nie ma takich, którzy w ramach choćby odpowiedzialności społecznej czy zrównoważonego rozwoju, zainwestują swoje miliony dla dobra innych, a nie dla własnego zysku. Nie sądzę też, żeby znalazł się jakiś szalony samobójca z samorządowców i wbrew woli mieszkańców zgodził się na zmianie w planie na budownictwo mieszkaniowe. Uważam, że jest bardziej niż pewne, że w tym miejscu los ulicy Wschodniej tu nie grozi. Na dzień dzisiejszy.

W styczniu, będąc w Agencji Mienia Wojskowego, poruszyłem temat ul. Wiedeńskiej i pozostałych działek pomiędzy osiedlem Europejskim a Bajkowym i ul. Artyleryjską. Dowiedziałem się, że sprzedaż tych terenów na rzecz miasta za 10 % wartości po uwzględnieniu 90% bonifikaty, o co wnosiło miasto, w ogóle nie wchodzi w rachubę. Nie otrzymamy również tych terenów nieodpłatnie w formie darowizny. Agencja Mienia Wojskowego musi racjonalnie gospodarować nieruchomościami Skarbu Państwa - zawsze z jak największym zyskiem. Dlatego nie jest zainteresowana przekazaniem miastu prawie 3 hektarów terenów zielonych między osiedlami. To usłyszałam i to stanowisko jest niezmienne.

Moja ocena jest taka. Mamy tutaj typowy „szach-mat”. Jeśliby użyć literackiego przykładu, powiedziałbym za Onufrym Zagłobą: „Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”. AMW nie może sprzedać tego potężnego terenu pod budownictwo mieszkaniowe, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam zieleń rekreacyjno–sportową. Natomiast miasto nie może tam przeprowadzić żadnej inwestycji, bo nie jest właścicielem. Impas trwa.

Osobiście, znany mi jest jeden przypadek potencjalnych inwestorów, którzy byli w magistracie w sprawie potencjalnej inwestycji. Zostali grzecznie poinformowani, że nie ma opcji na zabudowę tego terenu. Odeszli z przysłowiowym kwitkiem. Ale nic nie trwa wiecznie. Nasi następcy mogą już mieć inną wizję na rozwój tego terenu. Dlatego uważam, że trzeba zmiękczyć swoje stanowisko. Jeszcze nie jest za późno! Mamy szansę na negocjacje i ewentualny wykup tego terenu. Możemy w tym samym czasie przejąć ul. Wiedeńską. Może warto dostrzec, że miasto Kołobrzeg to nie tylko Radzikowo i Podczele, ale też potężnie rozwijająca się południowa jego część. Tu też mieszkają podatnicy. Warto zainwestować w te okolice, bo doskonale wiemy, że te osiedla są w fazie rozwoju i to dynamicznego rozwoju. Tę sprawę przegapimy, mieszkańcy nam tego nie darują!

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama