Broken Clouds

18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

CZAS MEDIACJI - Mediacje w pytaniach i odpowiedziach, cz. I

Konflikty, spory a czasem niewyjaśnione nieporozumienia, które urastają do rangi konfliktów są rzeczą zwyczajną i naturalną. A skoro się nam przydarzają to na pewno można je rozwiązać. Czy przy ich rozwiązywaniu zawsze skazani jesteśmy na kosztowne i coraz bardziej długotrwałe procesy sądowe? Alternatywą dla sądów są MEDIACJE.

Szukając odpowiedzi na pytanie co to jest mediacja znajdziemy mało zrozumiałą dla laika definicję: Mediacja jest nową pozasądową (poza arbitrażem i negocjacjami) metodą rozwiązywania sporów. To dobrowolny, nieformalny i "łagodny" proces, w którym neutralny i bezstronny mediator pomaga stronom we właściwej komunikacji oraz osiągnięciu porozumienia i zawarciu ugody.

To co najbardziej interesujące, z punktu widzenia stron konfliktu, ów alternatywny sposób/proces rozwiązywania sporów to fakt, że to STRONY (nie sąd, mediator, negocjator czy arbiter) są odpowiedzialne za wynik procesu, w myśl zasady: nasz spór - nasze rozwiązanie.

Natomiast z punktu widzenia doświadczonych mediatorek mediacja jest:
1.    szybsza
2.    tańsza
3.    mniej inwazyjna
4.    bardziej satysfakcjonująca niż postępowanie sądowe
UGODA zawarta przed mediatorem ma moc ugody zwartej przed sądem i korzysta z ochrony - w ewentualny późniejszym sporze sądowym - powagi rzeczy ugodzonej. Jednym słowem zastępuje orzeczenie sądu w razie poddania sporu rozstrzygnięciu sądowemu. Taka ugoda - w razie jej niewykonania - podlega egzekucji (jak wyrok czy postanowienie sądu).

Mediacja koncentruje się na tym, jakie są interesy i POTRZEBY stron i co każda ze stron uważa za sprawiedliwe. W procesie mediacji respektowane są przekonania i wartości każdej ze stron z poszanowaniem ich godności. W mediacji wygrywają obie strony sporu, co pozwala na kontumację przyjaznych relacji i dalszej współpracy po zakończeniu tego procesu.

Skuteczność mediacji potwierdzają wszystkie statystyki z jej zastosowania m.in. w USA i Unii Europejskiej. Wskazują one, że przez mediację da się rozwiązać ok. 70%-80% sporów, a mediacje są udane w 60% do 80 % przypadków.

Mediacje mogą i są skutecznie prowadzone w każdym obszarze i mogą dotoczyć spraw cywilnych w tym spraw pracowniczych, konsumenckich czy sporów sąsiedzkich, spraw gospodarczych (konflikty i spory między przedsiębiorcami czy też spraw z obszaru praw rodzinnego i opiekuńczego (podziała majątku, władza rodzicielska, miejsce zamieszkania małoletnich, ustalenie kontaktów z dziećmi czy wysokości alimentów).
Zawsze jest czas na mediacje!

Zespół mediatorek Kołobrzeskiego Centrum Mediacji odpowie na każde Państwa pytanie z zakresu mediacji zadane na łamach Miastakołobrzeg.pl.

Teresa Maria Bleczyc, psycholożka, prawniczka, certyfikowana mediatorka

Natasza Eider, prawniczka, certyfikowana mediatorka