Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Kotwica i marzenia o I lidze...

Motto: „Ja nie pochwalam ani nie potępiam, ja tylko opowiadam
Charles-Maurice de Talleyrand

Zgodnie z zapowiedzią, powracam dzisiaj do rozmów w sprawie piłkarskiego klubu Kotwica Kołobrzeg. Konkretnie chodzi o wsparcie finansowe i dofinansowanie tego klubu ze środków budżetowych. Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Dlatego też, wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom, w miniony piątek z inicjatywy prezydenta miasta odbyło się spotkanie radnych Rady Miasta Kołobrzeg z przedstawicielami piłkarskiej Kotwicy. Z ramienia Klubu obecny był prezes Adam Dzik oraz Łukasz Bednarek - dyrektor ds. komunikacji w klubie. Ze strony radnych zasiadali przedstawiciele ze wszystkich klubów Rady Miasta Kołobrzeg. Z przyczyn losowo-rodzinnych nie dotarł przedstawiciel klubu PiS.

Na początku zapoznaliśmy się z osiągnięciami Kotwicy. A te są niemałe. Czyny i wyniki mówią za siebie. W związku z tym, aby nie zanudzać, nie będę już wyszczególniał osiągnięć piłkarskiej Kotwicy w minionym okresie. Klub idzie jak burza. Jesteśmy w II lidze i podobno jest duże prawdopodobieństwo na wejście do I ligi. Niestety, jak to w życiu bywa, do pełni szczęścia potrzebne są pieniądze. Pieniądze, których na dzień dzisiejszy zaczyna brakować.

Aby unaocznić sytuację, poinformuję, że przykładowo, w przyszłym sezonie 2022/2023 cały budżet mieści się w kwocie ok. 5 mln zł. Oczywiście, w skład budżetu wchodzi miejska dotacja, sponsorzy, transfery, sprzedaż biletów, no i osoba samego prezesa jako sponsora generalnego.

Tymczasem, MKP Kotwica podczas przedstawiania swoich planów na przyszłość zaczęła od górnego „C”. Priorytetem jest wspomniany wcześniej awans do I ligi. Kiedy to nastąpi, swoistą konsekwencją będzie zmiana statusu prawnego klubu, który ze stowarzyszenia przekształci się w spółkę prawa handlowego. Następnym celem, zdaniem prezesa Adama Dzika, będzie rozbudowa i dostosowanie stadionu im. Sebastiana Karpiniuka do rozgrywek pierwszoligowych. Dość ważną obietnicą, choć moim skromnym zdaniem ciężką do zrealizowania, jest stworzenie miejskiego ośrodka szkoleniowego dla dzieci i młodzieży. Cel niezwykle istotny, mający z założenia inwestować i szkolić kołobrzeski narybek, a w dalszej kolejności uzupełniać drużynę kołobrzeżanami. Tyle teoria. W praktyce, od 20 lat słyszę o takich zamierzeniach głoszonych przez wielu przedstawicieli różnych klubów sportowych. Jak to wygląda w rzeczywistości - każdy widzi. Ale nie zapeszajmy.

I liga to nie tylko przedstawiane nam plany i zamierzenia. To także większy budżet i wyższy poziom prowadzenia działalności. Z informacji wynika, że w takim przypadku będąc pierwszoligowym klubem łatwiej jest, mówiąc wprost, sklecić budżet, niż będąc w II lidze.

Po pierwsze, klub otrzymuje ponad 1 mln zł z Polskiego Związku Piłki Nożnej za sam awans. Otrzymuje też wsparcie od sponsorów pierwszej ligi (główny sponsor Fortuna Zakłady Bukmacherskie). Do tego oczywiście dochodzą opłaty za transmisje telewizyjne, premie za start w rozgrywkach krajowych oraz wsparcie od innych mniejszych sponsorów. Tyle w telegraficznym skrócie.

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, planami i zamierzeniami, powróciliśmy do roku obecnego – 2022. Pomijam już medialne spekulacje, czy inne wypowiedzi w sprawie rzekomej dotacji w wysokości 1 mln zł. Nikt z Kotwicy nie wspominał o takiej kwocie. Z kolei nikt z nas obecnych na spotkaniu nie zadeklarował dofinansowania w takiej czy innej wysokości. Jako radni, zdajemy sobie sprawę, że nie ma leżących „luzem” środków finansowych w budżecie. Aby komuś dać, należy komuś zabrać. Choć jeśli podejmiemy taką decyzję, to będzie to typowe, ekwilibrystyczne, zadanie dla naszej miejskiej skarbnik, aby poszukać w jakiś paragrafowych zakamarkach niewykorzystanych środków.

Na spotkaniu widać było jak na dłoni, że większość przedstawicieli klubów była jednak za wsparciem klubu. Kwestia tylko: ile? Mamy kryzys, ciężkie czasy. Czy jednak powinniśmy marnować szansę wejścia do I ligi?

Obecna na spotkaniu prezydent Anna Mieczkowska zaproponowała, że jeżeli już, to możemy postarać się wygenerować kwotę w podobnej wysokości jakiej zamierza dać powiat. Spekuluje się o kwocie około 100 000 zł. Jeśli taka jest prawda, miasto może rozważyć wsparcie podobną kwotą. Ale temat należy przeanalizować i podjąć konkretną decyzję. Póki co, rozmowy trwają i sądzę, że decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie oraz przegłosowana na najbliższej sesji Rady Miasta Kołobrzeg.

Na sam koniec chciałbym przypomnieć, że od początku tego roku sponsorzy otrzymują nowe ulgi podatkowe. Jedna z nich, to tzw. „ulga na sport”, dzięki której kwota przeznaczona jako darowizna dla klubu sportowego (np. dla Kotwicy), nie tylko będzie mogła być wliczona w koszty podatkowe, ale też otrzymamy możliwość dodatkowych odliczeń. Po wprowadzeniu ulgi przedsiębiorcy zyskają możliwość odliczenia dodatkowych 50 proc.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama