Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: 1 listopada

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił
Wisława Szymborska

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, powspominać, a kto woli - pomodlić się za zmarłych – najbliższych i przyjaciół. Zarówno dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), jak i Dzień Zaduszny (2 listopada) od wieków miały ogromne znaczenie. Był to czas szczególny, bo nastawiony nie tylko na wspominanie, ale wręcz na osobiste doświadczanie kontaktu ze światem zmarłych. Szczególnie Zaduszki mają w Polsce długo tradycję. Już poganie wierzyli, że dusze po śmierci wędrują do krainy wiecznej szczęśliwości – Nawii (staropolska kraina wiecznego spoczynku), jednak kilka razy w roku powracają do świata żywych, a wtedy należy je godnie przyjąć.

Tego dnia tradycja nakazywała odwiedziny na cmentarzu i przygotowanie tam uczty dla zmarłych. Do rytuału należało również palenie ognisk na rozstajach i na samych cmentarzach. Ogień był ważny dlatego, że miał w zaświatach wskazywać zmarłemu drogę. Dzisiaj zapalany znicz jest pozostałością tamtej tradycji. Tyle, że dzisiaj palimy go jako symbol pamięci, nikomu już nie wskazujemy drogi. Przygotowywanie jedzenia w Zaduszki miało niezwykle znaczenie. Na wsiach zostawiano specjalnie przygotowane dania i nawet napoje wyskokowe dla zmarłych przy uchylonych drzwiach na noc. Dary często znikały, zapewne za sprawą zwierząt, co wzmagało wiarę w kontakt ze światem zmarłych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieczono specjalny chleb zaduszny i wraz z innymi podatnymi potrawami zabierano go na cmentarz. Choć dziś ten zwyczaj budzi spore zdziwienie, normalną praktyką było wznoszenie zaduszkowych toastów na grobach bliskich.

Dobrze jest pamiętać o bliskich, ale dobrze też znać swoje tradycje, swoje korzenie. Dziś naszą polskość wypierają nowe święta i tradycje, jak choćby Halloween.
 
Dla mnie osobiście, jak dla większości z państwa, jest to czas odwiedzin bliskich, którzy odeszli. Jest to czas zadumy i refleksji o życiu, jego wartości i o przemijaniu. Tego dnia wszyscy spotykamy się w jednym miejscu. Chcemy coś zrobić dla naszych bliskich. I chociaż nie możemy cofnąć czasu, to możemy zrobić coś ważnego. Poza pamięcią o zmarłych i zapaleniu im świeczki, przy okazji wizyty na ich grobach, spacerując między alejkami możemy wrzucić grosik do puszki kwestujących wolontariuszy. Na kołobrzeskim cmentarzu po raz kolejny zbierane będą fundusze dla hospicjum. Może warto wziąć ze sobą symboliczny grosz, podzielić się nim  i wesprzeć to przedsięwzięcie. Niewątpliwie będzie to dobry uczynek.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama