4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Mądrości Woźniaka: Kombinacje z wyborami

Zamieszanie przy węglu, inflacji i wojnie na Ukrainie, skutecznie przykrywa jedną z najważniejszych decyzji ustrojowych, którą przegłosował ostatnio Sejm RP, a za chwilę będzie zajmował się tym Senat. Chodzi o wydłużenie kadencji samorządów o c.a. pół roku. W konsekwencji, będzie to najdłuższa kadencja organów samorządowych po 1989 r. W najnowszej historii tylko raz wydłużono kadencję samorządu, było to w drugiej kadencji (lata 1994 – 1998). Wybory miały odbyć się na wiosnę, z powodów, których już nie pamiętam, zdecydowano o przeniesieniu ich na jesień. Wówczas kadencja rad gmin skończyła się w terminie, przez pół roku dłużej pracowały zarządy gmin. W sumie 4,5 roku.

Kiedy poprzedni parlament decydował o wydłużeniu kadencji samorządów do 5 lat, podnosiły się głosy, że co jakiś czas wybory samorządowe będą pokrywały się z parlamentarnymi. Wówczas nie widziano problemu. Szczerze mówiąc ja do dziś go nie widzę. Bo uważam, że zorganizowanie i jednych, i drugich blisko siebie, czy nawet w tym samym dniu, nie byłoby żadnym problemem. Jedynym minusem, który dostrzegam, to „utopienie” kampanii samorządowej, w dużej mierze bezpartyjnej, w brutalnej, krwawej i bezwzględnej kampanii parlamentarnej. Ale byłaby szansa na to, że zmęczony partyjniactwem elektorat, w wyborach samorządowych postawiłby na kandydatów bezpartyjnych, koncyliacyjnych, nastawionych na sprawy lokalne. Z przekonania jestem przeciwny gmeraniu przy terminach wyborów. Pewnie nie tylko ja.

Oczywiście, przeniesienie wyborów na wiosnę ma swoje plusy. Po pierwsze, urzędujący wójt, burmistrz i prezydent będą pod presją, żeby rozliczyć się ze swojej pracy przed wyborami, co przy proponowanym rozwiązaniu i terminie, byłoby możliwe. Po drugie, nowy włodarz i nowa rada, na jesień pracowaliby nad swoim budżetem i swoimi uchwałami okołobudżetowymi (podatki lokalne). I to w spokoju, bo sezon i przerwy urlopowe służą spokojnej pracy.

Co ciekawe, przesunięcie terminu wyborów samorządowych było na rękę każdej (sic!) sile politycznej, mającej swoją reprezentację w Sejmie. Ale nikomu nie przeszło przez myśl powiedzieć otwartym tekstem dlaczego. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że organizowanie wyborów kaskadowo będzie obarczone dużymi problemami organizacyjnymi. Podobną linię przyjęła Państwowa Komisja Wyborcza. Opozycja gardłuje, że to cyniczna gra obozu władzy, który boi się porażki w jednych, jak i drugich wyborach. A prawda jest taka, że po cichu wszyscy cieszą się, że rękoma PiS osiągną to, czego oczekują wszyscy. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w kluczowym głosowaniu ustawy, na sali plenarnej zabrakło … kilkunastu posłów opozycji. I jak tu dać wiarę w głoszone hasła?

Otóż, nie da się kandydować do parlamentu i samorządu jednocześnie. Dlatego przesunięcie terminu wyborów jest na rękę wszystkim tym parlamentarzystom, którzy mogą nie zdobyć mandatu. Bo za kilka miesięcy wybory do sejmików, w których można przechować się do następnych wyborów parlamentarnych. Opozycja liczy, że wygra wybory parlamentarne, a potem siłą rozpędu dołożą sukces w samorządowych. Paradoksalnie obóz władzy myśli bardzo podobnie. Takie kalkulacje są politycznie logiczne. Dlatego nie powinniśmy się zbytnio emocjonować. Towarzystwo u góry, przy zielonym stoliku, co do tej sprawy, dogadało się już dawno temu.

Jacek Woźniak