Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: Kombinacje z wyborami

Zamieszanie przy węglu, inflacji i wojnie na Ukrainie, skutecznie przykrywa jedną z najważniejszych decyzji ustrojowych, którą przegłosował ostatnio Sejm RP, a za chwilę będzie zajmował się tym Senat. Chodzi o wydłużenie kadencji samorządów o c.a. pół roku. W konsekwencji, będzie to najdłuższa kadencja organów samorządowych po 1989 r. W najnowszej historii tylko raz wydłużono kadencję samorządu, było to w drugiej kadencji (lata 1994 – 1998). Wybory miały odbyć się na wiosnę, z powodów, których już nie pamiętam, zdecydowano o przeniesieniu ich na jesień. Wówczas kadencja rad gmin skończyła się w terminie, przez pół roku dłużej pracowały zarządy gmin. W sumie 4,5 roku.

Kiedy poprzedni parlament decydował o wydłużeniu kadencji samorządów do 5 lat, podnosiły się głosy, że co jakiś czas wybory samorządowe będą pokrywały się z parlamentarnymi. Wówczas nie widziano problemu. Szczerze mówiąc ja do dziś go nie widzę. Bo uważam, że zorganizowanie i jednych, i drugich blisko siebie, czy nawet w tym samym dniu, nie byłoby żadnym problemem. Jedynym minusem, który dostrzegam, to „utopienie” kampanii samorządowej, w dużej mierze bezpartyjnej, w brutalnej, krwawej i bezwzględnej kampanii parlamentarnej. Ale byłaby szansa na to, że zmęczony partyjniactwem elektorat, w wyborach samorządowych postawiłby na kandydatów bezpartyjnych, koncyliacyjnych, nastawionych na sprawy lokalne. Z przekonania jestem przeciwny gmeraniu przy terminach wyborów. Pewnie nie tylko ja.

Oczywiście, przeniesienie wyborów na wiosnę ma swoje plusy. Po pierwsze, urzędujący wójt, burmistrz i prezydent będą pod presją, żeby rozliczyć się ze swojej pracy przed wyborami, co przy proponowanym rozwiązaniu i terminie, byłoby możliwe. Po drugie, nowy włodarz i nowa rada, na jesień pracowaliby nad swoim budżetem i swoimi uchwałami okołobudżetowymi (podatki lokalne). I to w spokoju, bo sezon i przerwy urlopowe służą spokojnej pracy.

Co ciekawe, przesunięcie terminu wyborów samorządowych było na rękę każdej (sic!) sile politycznej, mającej swoją reprezentację w Sejmie. Ale nikomu nie przeszło przez myśl powiedzieć otwartym tekstem dlaczego. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że organizowanie wyborów kaskadowo będzie obarczone dużymi problemami organizacyjnymi. Podobną linię przyjęła Państwowa Komisja Wyborcza. Opozycja gardłuje, że to cyniczna gra obozu władzy, który boi się porażki w jednych, jak i drugich wyborach. A prawda jest taka, że po cichu wszyscy cieszą się, że rękoma PiS osiągną to, czego oczekują wszyscy. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w kluczowym głosowaniu ustawy, na sali plenarnej zabrakło … kilkunastu posłów opozycji. I jak tu dać wiarę w głoszone hasła?

Otóż, nie da się kandydować do parlamentu i samorządu jednocześnie. Dlatego przesunięcie terminu wyborów jest na rękę wszystkim tym parlamentarzystom, którzy mogą nie zdobyć mandatu. Bo za kilka miesięcy wybory do sejmików, w których można przechować się do następnych wyborów parlamentarnych. Opozycja liczy, że wygra wybory parlamentarne, a potem siłą rozpędu dołożą sukces w samorządowych. Paradoksalnie obóz władzy myśli bardzo podobnie. Takie kalkulacje są politycznie logiczne. Dlatego nie powinniśmy się zbytnio emocjonować. Towarzystwo u góry, przy zielonym stoliku, co do tej sprawy, dogadało się już dawno temu.

Jacek Woźniak

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama