19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Wakacyjne zwiedzanie: Szlakiem najstarszych dębów w Polsce

Na koniec pierwszego miesiąca wakacji, mamy dla was propozycję powrotu do Podczela. Top nie dlatego, że odbywa się tam Sun Festival, ale dlatego, że to najlepszy szlak prowadzący do najstarszych dębów w Polsce.

Ruszamy spod "Arki" w Kołobrzegu. Ekoparkiem Wschodnim kierujemy się do Podczela, a następnie lotniskiem zmierzamy na wschód do drogi prowadzącej na południe w kierunku drogi krajowej nr 11 w miejscowości Bagicz. To już tereny gminy Ustronie Morskie. Jadąc rowerem, niedługo przed skrzyżowaniem, będziecie mijać dawny cmentarz niemiecki w Bagiczu. Warto tam chwilę zatrzymać się i poddać zadumie. Są tam pozostałości nagrobków, a także zieleń i architektura cmentarna. Przechodząc drogę nr 11, kierujemy się dalej na południe. Po lewej stronie będziemy mieli nieczynną dziś stację Bagicz. To szlak kolejowy z Kołobrzegu do Koszalina. Dalej idziemy prosto, a do celu prowadzić nas będzie oznakowany już szlak, wykonany przez Nadleśnictwo Gościno.

Pierwszy na naszej trasie będzie Dąb Bolesław. Ma ponad 800 lat i został zasadzony około 1200 roku. Imię Bolesław nadano najstarszemu dębowi w Polsce 19 sierpnia 2000 roku na cześć pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego, który przyczynił się do powstania biskupstwa w Kołobrzegu w roku 1000. Obwód Bolesława mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 691 cm, wysoki był na 32 m, a średnica jego korony miała 20 m. Niestety, drzewo to runęło podczas wichury, prawdopodobnie 31 maja 2016 roku.

Nieco dalej znajduje się Dąb Warcisław, nazwany na część księcia pomorskiego Warcisława III, który lokował Kołobrzeg w 1255 roku. Wiek drzewa szacuje się na 640 lat. Obwód to 720 cm, a wysokość wynosi 37 metrów.

Wycieczki do Lasu Kołobrzeskiego, w którym znajdują się te wspaniałe pomniki przyrody, odbywają się od ponad stu lat. Jeszcze przed II wojną światową była to atrakcja wypraw pieszych i rowerowych. Jeśli ktoś nie chce jechać rowerem, samochód można zostawić przy stacji w Bagiczu. Kiedyś, w tej okolicy znajdowała się nawet lokalna restauracja, czekająca na turystów. Dziś nie ma tam nic. Więcej o historii Bagicza: przeczytaj. Długość trasy w jedną stronę: 12 km.