28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Okiem Zawadzkiego: Stary wstyd?

Dla wielu starość to wciąż temat tabu. W świecie, w którym liczy się kult ciała i młodości, naturalne procesy starzenia w kontekście nie tylko fizycznym, ale i emocjonalnym, są często pomijane, zamiatane pod dywan. Jednakże czas biegnie nieubłaganie i wszyscy możemy się spodziewać, że prędzej czy później starość stanie się naszym udziałem. Trend starzejącego się społeczeństwa w Polsce jest wyjątkowo wyraźny i niestety na tle Europy Zachodniej niezbyt dobrze rozwiązany. Statystyka jest nieubłagana. Rodzi się nas coraz mniej, a długość życia znacznie się wydłuża. Ale nie o tym będę pisał.

Jak Państwo wiecie, przez kilkanaście lat pracowałem w Domu Pomocy Społecznej. Niewielu pewnie pamięta, że zaczynałem pracę jako terapeuta, potem kierownik i w końcu zastępca dyrektora. Przez te 15 lat poznałem wielu podopiecznych, ich rodziny, problemy, a także motywy działania. Wielu z nich stało się moimi przyjaciółmi…

Starość. Nie chcemy o niej myśleć. Gdy jesteśmy młodzi, to zawsze sądzimy, że będziemy sprawni i zdrowi. Ale starość nieubłagalnie nadchodzi, a z nią wszystko co się z nią wiąże. Pierwszy raz poważnie tematem musimy się zająć w kontekście własnych rodziców. Nagle nasza mama lub tata zaczynają potrzebować pomocy, nie radzą już sobie ze wszystkim sami, czasami przychodzi choroba, czasami niepełnosprawność. W Polsce cały czas pokutuje przeświadczenie, że dobry syn, czy córka powinni zająć się osobiście swoim potrzebującym rodzicem. Brawo dla wszystkich, którzy podejmują się tego wyzwania! Doskonale wiem ile musicie poświęcić. Pytanie tylko, czy to wystarczy? Czy rzeczywiście robicie to, co jest najlepsze? „Dom Starców”, Dom Pomocy Społecznej – to często ma taki negatywny wydźwięk, ale proszę mi wierzyć, właśnie często to jest najlepsze rozwiązanie. Gdy rozmawiałem z rodzinami, które zmuszone były, z różnych przyczyn, oddać swojego seniora pod opiekę wykwalifikowanego domu pomocy społecznej, w rozmowie ze mną, nie kryły smutku, zażenowania, a nawet wstydu… Zupełnie niepotrzebne! W większości wypadków członkowie rodzin nie są opiekunami z doświadczeniem medycznym. Senior w DPS-ie jest bezpieczny i to jest chyba najważniejsze. Ma profesjonalną i wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską, opiekuńczą, lekarską, ma zapewnione zróżnicowane i smaczne wyżywienie, pomoc we wszystkich czynnościach życiowych, a także, a może i przede wszystkim, ma towarzystwo innych seniorów. Niestety piętą Achillesa są koszty utrzymania, które obecnie wynoszą kilka tysięcy złotych miesięcznie. Nie każdego na to stać, ale wówczas z pomocą finansowa przychodzi MOPS.

Tego rodzaju problemy oraz być może też brak odpowiedniej edukacji społeczeństwa i wsparcia rodzin seniorów w Polsce sprawia, że irracjonalnie do rosnących potrzeb takie placówki, jak kołobrzeski oddział DPS we Włościborzu są likwidowane. Pomału kołobrzescy pensjonariusze przewożeni są do Włościborza i do Gościna, pewien etap odchodzi w zapomnienie.
Kończy się też moja historia w DPS-ie ... i tu krótki komentarz. Mimo, że stanowisko zastępcy dyrektora DPS Włościbórz nie będzie likwidowane,  zamieszanie z tą placówką uświadomiło mi, że po 15 latach pracy, czas na zmiany. Nie mógłbym spokojnie piastować swojej funkcji po zlikwidowaniu kołobrzeskiej filii, znając ciężką sytuację Domu Pomocy Społecznej Włościbórz. Od dłuższego czasu rozglądałem się za nowym wyzwaniem. W drodze konkursu zostałem wybrany na stanowisko koordynatora w nowopowstającym projekcie. Wiem, że przede mną jeszcze dużo pracy organizacyjnej i programowej. Chciałbym sprostać oczekiwaniom i stworzyć dla mieszkańców nowe, ciekawe miejsce z atrakcyjną ofertą Urban Lab, Biblioteki, Świetlicy. Trzymajcie za mnie kciuki.

Niezależnie od moich osobistych wyborów zawodowych, będę zawsze gorącym orędownikiem i zwolennikiem instytucji wspierającej seniorów i osoby chore. Zachęcam wszystkich potrzebujących do zorientowania się w możliwościach, jaką oferuje państwo. Pamiętajcie, że nie jesteście sami, a starość nie jest tematem tabu, są ludzie i instytucje, które pomogą ją godnie przeżyć.

Dariusz Zawadzki