Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

mariacka kołobrzeg

Centrum miasta trzeba zamknąć. Pełna zgoda. Brak zgody dotyczy tego, jak to centrum zamknąć, żeby nie uczynić ludziom z życia piekła. Prezydent Anna Mieczkowska zrobiła konsultacje, aby dowiedzieć się, co mieszkańcy sądzą o jej pomyśle „uspokojenia ruchu w centrum miasta”. Praktycznie nikt nie przyszedł. Był za to kołobrzeski przedsiębiorca, Andrzej Mielnik. Co o tym sądzi? – Niech najpierw powstaną parkingi, a potem zamykajmy centrum – uważa. Podobnie pisali internauci na Facebooku prezydenta, bo to tam przeniesiono konsultacje. Jednej z mieszkanek prezydent odpowiedziała, że budowa parkingów poza centrum będzie realizowana później. Później czyli kiedy? We wrześniu czy październiku 2021 roku? Bo może Anna Mieczkowska nie wie, ale piastuje urząd prezydenta, który te parkingi nieudolnie buduje od 30 lat. Efekt to zero parkingów buforowych czy wielopoziomowych zbudowanych przez gminę. One fajnie wyglądają na ulotkach wyborczych czy we wpisie: później. Brzmi to jak w dawnym stylu przyjmowania petentów. Przychodzi Kowalski do urzędu, a tam mu mówią, żeby przyszedł jutro. Przychodzi następnego dnia i mówi, że dziś mu kazali się stawić, ale w odpowiedzi słyszy, że nie, że przecież miał przyjść jutro, a nie dziś. Może stare, ale w przypadku parkingów jare.

Sama nazwa uspokojenia ruchu w centrum, jest nieprawdziwa. Biorąc pod uwagę całokształt ruchu wprowadzanego do centrum, zmieni się tylko jego przebieg: równolegle z ulicy Armii Krajowej wyrzucimy go na Rzeczną. Ta zmiana nawet nie wprowadzi ograniczenia ilości spalin, wręcz przeciwnie, zwiększy ich emisję. Bo zamiast jechać najkrótszą trasą, mieszkańcy trzech kwartałów starówki będą musieli wjechać w magistralę ulicy Mariackiej, która jest wąskim przesmykiem, potem skrzyżują się z korkiem na Katedralnej, następnie z tym samym korkiem na Rzecznej, żeby postać w korku na prawoskręcie z Kamienną. Kto będzie chciał jechać do północnej lub wschodniej części miasta, pojedzie zawrócić na Rondzie Kardynała Jeża i tak dopiero pojedzie tam, gdzie chce. Bo przecież najpierw uspokoimy ruch w centrum, a potem jakoś to będzie. To może koleżanka pani prezydent, Anna Bańkowska powie, kiedy znajdzie kasę na budowę ronda na Rzecznej i Kamiennej, żeby tam też uspokoić ruch?

Na Facebooku, z propozycji pani prezydent zadowolone były szczególnie urzędniczki, w tym osoby biorące udział w kampanii wyborczej Anny Mieczkowskiej. Przy okazji, Anna Mieczkowska zderzyła się z rzeczniczką starosty, która nie zostawiła na jej propozycji suchej nitki. Prezydent odpisała, że uwagi Marleny Wachowskiej zostaną wzięte pod uwagę. To ciekawe, bo jeśli wziąć je pod uwagę, to pomysł pani prezydent właśnie wylądował w koszu... Mieszkańcy w konsultacjach wskazywali, że skoro ruch w centrum ma być uspokojony, powinno się szczególnie zlikwidować parking przy urzędzie dla urzędników. Swoje trzy grosze wrzuciły także osoby zajmujące się sprawami niepełnosprawnych. Zaczęło się robić gorąco. Argumentacja pani prezydent słabła, więc włączały się urzędniczki, żeby nie było monologu w stylu „prezydent kontra obywatele”. „Dajmy szansę temu projektowi” – pisała Joanna Pawlak. W odpowiedzi usłyszała, że likwidacja 6 miejsc parkingowych w pomyśle pani prezydent to zmniejszenie szansy na zaparkowanie w centrum, gdy i tak nie ma gdzie parkować. Wystarczyło mieć w zanadrzu pomysł parkingu buforowego, ale go nie ma. Było także kilka opinii osób, które chciały kompletnego zamknięcia centrum dla ruchu.

Mi osobiście najbardziej podobały się wypowiedzi ogrodnika miejskiego w temacie okrągłych wanienek z wodą. Jak wiadomo, zapewne tam latem będą chłodzić się ratuszowe gołębie. Natomiast jak przeczytałem, tam będą mogły bawić się dzieci. Chciałbym to zobaczyć, bo przecież w miejskich fontannach jest zakaz kąpieli, ale czemu nie, zapewne w tym zamkniętym obiegu bakterie zutylizują się same.

Generalnie, pomysł zamknięcia centrum jest dobry pod warunkiem, że będzie gdzie zaparkować pojazd, żeby do centrum sobie dojść. I gdyby o czymś takim porozmawiać, to miałoby to sens. Natomiast można odnieść wrażenie, że urzędnicy są lekko krótkowzroczni w temacie proponowanych zmian. Nie wspomnę już, że temat zmian architektonicznych do tej pory nie stanął na Zespole ds. zabytków. Ciekawe, po co więc on funkcjonuje? To dziwne, że najpierw takie rzeczy konsultuje się z mieszkańcami, zamiast porozmawiać o tym w gronie fachowym. No chyba, że pani konserwator już wydała pozytywne decyzje w tym zakresie i cała reszta może spokojnie siedzieć w domu i czytać komunikaty na Facebooku Anny Mieczkowskiej. Natomiast organizujemy w tym tygodniu Zlot Zimnowojenny i z muzeum zaplanowany był wyjazd eksponatów. Jedyna ulica, którą można to zrobić, to Narutowicza. Okazało się, że bez jakiejkolwiek informacji dla instytucji funkcjonującej w centrum, ulicę Armii Krajowej i Ratuszową zamknięto. Przejazd ulicą Mariacką jest niemożliwy, bo nie ma tam miejsca. I to tak w rzeczywistości wyglądają takie wizje…

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama