Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

felieton kolobrzeg

Leżąc w szpitalu zastanawiałem się, gdzie ci wszyscy geniusze, którzy mówią, że COVID’19 to przeziębienie i światowy spisek. Powinni być siłą doprowadzani na taki oddział jak ten w Kołobrzegu, przebierani w ciuchy ochronne i pomagać przy chorych, ciężko chorych ludziach ścigających się o każdy oddech, bo ich płuca są zniszczone, a choroba postępuje. Może to wyleczyłoby ich z facebookowej mądrości ekspertów.

Będąc tu widzę, jak niewiele brakuje do paraliżu służby zdrowia. Na oddziale covidowym kołobrzeskiego szpitala jest komplet pacjentów. Większość z nich, poza zarażeniem koronawirusem, ma poważne choroby współistniejące. Załoga zasuwa tu całą dobę, bez ograniczeń. Uganiają się jak mrówki w tych kombinezonach, biegnąć korytarzami, aż furczą te ich białe stroje supermenów. Wielki podziw dla nich, bo zastanawiam się skąd mają tyle siły. Szacun!

Tlen. Antybiotyki. Sterydy. Osocze ozdrowieńców. To tu podstawa. To ratuje życie. Bez tlenu, szeleściłyby tu tylko worki na ciała. Taka jest prawda i lepiej się z nią pogodzić. Sporo osób ma szansę tu trafić, więc lepiej wiedzieć, co tu się dzieje. Gdy nie będzie miejsc, czeka Koszalin, Gryfice. Czekanie jest coraz bardziej nieustające, bo chorych przybywa lawinowo. Bo COVID’19 to przerażająco zdradliwa choroba.

Jak mówiłem już w audycji „Wyjęci spod prawa”, u mnie objawy były banalne. Niewielka gorączka, ból gardła. Potem doszedł kaszel. I tak sobie leżałem i odliczałem czas do końca kwarantanny. 6 dnia gorączka doszła do niemal 40 stopni. Niczym nie można było jej zwalczyć. Saturacja poniżej 88. Wszystko to w ciągu jednej nocy. Niespodzianka – zabija mnie przeziębienie. Przyjazd pogotowia, transport na bombach do szpitala. Natychmiastowy tlen i kilkanaście godzin terapii.

31 marca minie rocznica pacjenta 0 w Kołobrzegu. Przez niemal rok udało mi się uniknąć zarażenia. Ja zaraziłem się, bo spotkałem się z „bohaterem”, który łaził przeziębiony i uważał, że wszystko jest w porządku. Przyszedł do mnie do domu, choć chciałem się spotkać na „Zoomie” i mnie zaraził. Wystarczyło 15 minut...

Jeśli nie zaczniemy stosować się do wyśrubowanych obostrzeń, polski system opieki zdrowotnej padnie szybciej, niż się nam wydaje. Nie pomoże ani chorym na COVID, ani innym chorym. Wtedy możecie sobie siedzieć w pracy poprzeziębiani, bo szkoda iść na pracę zdalną, bo szkoda wziąć zwolnienie, bo to tylko 80% zarobków. To czysty egoizm, ale taki jest świat. Co z tego, że kolega czy koleżanka może umrzeć, skoro ja muszę uzbierać na ratę na pralkę. Jakie to proste, jakie to polskie. Nie zarażają instytucje, zarażają ludzie. I tego nie chcemy przyjmować do wiadomości. Tacy już jesteśmy zakłamani, bo najważniejszy jest czubek naszego nosa. A gdy już na koniec trwoga, to do Boga. I jaki ten Bóg ma numer telefonu?

Pamiętajcie. Nie lekceważcie objawów. Nie czytajcie Facebooków, to śmietnik. Słuchajcie lekarzy, słuchajcie ratowników, gdy do was mówią i nie pouczajcie ich. Miałem okazję wymienić tu sporo opinii i czasami włos na głowie staje. Nie bierzcie leków, których nie przepisuje wam wasz lekarz. Nie słuchajcie znajomych, którzy leczyć was chcą amantadyną i innymi bzdurami, bo komuś pomogło. Wam może nie pomóc. A kolejki przed szpitalami będą tylko dłuższe. Oby to nie była kolejka po wasze zdrowie i życie.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama