Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

21 maja 2024    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
21 maja 2024    
    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

dziemba kołobrzeg

Zanim przejdę do meritum, zastanawiam się, po co tak hojny rząd zabierze mediom coś koło miliarda złotych, żeby zaledwie kilkaset milionów oddać do NFZ, który wydaje jakieś 100 miliardów rocznie na polskich pacjentów. Kogoś te 300 czy 400 milionów uzdrowi, że trzeba je zabrać mediom i to w okresie pandemii oraz zamrażania gospodarki? Te pieniądze trafią na podwyżki dla rezydentów, dla pracowników służby zdrowia? Spowodują skrócenie kolejek? Na każde z tych pytań odpowiedź jest negatywna. Ale poseł Hoc chwali nowy podatek, bo nowa opłata w żaden sposób nie wpłynie na niezależność mediów, czy swobodę ich funkcjonowania. To oczywiście bzdura.

Jeśli już porywać się na polską prasę i karać ją podatkiem od reklam, żeby nic nie zmienić, to może jednak ma rację „mediozawca” Hoc, że PiS idzie po Google i Facebooka? Podobno w Mountain View, jak przeczytali post Hoca, do tej pory nie mogą się przestać śmiać, bo polityk PiS zapowiedział, że idą po gigantów cyfrowych. Rok temu słyszałem, że Hoc szedł po Horst i Wertyńskiego, ale nigdzie nie doszedł. Ani Hoc, ani polska prokuratura, ani polski sąd nie mogły od Facebooka wydostać jednego prostego adresu IP! A chcą podatku od zarabianych przez nie miliardów! Dolarów! Trzeba mieć mocne problemy z osobowością, aby w to uwierzyć. A przykładów nie brakuje i to od kolegów PiS z Węgier, które swoje pomysły opodatkowania internetowych gigantów mogą sobie schować głęboko w buty, o czym zdecydowały niezależne sądy.

Skoro więc Hoc i jego koledzy z PiS mają takie dobre intencje, to dlaczego media tak bardzo się skarżą, dlaczego protestują właściciele i dziennikarze prasowi, telewizyjni? Dlaczego popiera ich wolny świat, jak za czasów stanu wojennego? Otóż problem obciążenia mediów dodatkową daniną w i tak coraz trudniejszych gospodarczo czasach, zacznie powodować, że ten interes stanie się nieopłacalny. Dojdzie do pauperyzacji mediów. Media to gospodarka oparta na ludziach, którzy pracują często całą dobę. To generuje ogromne koszty i wymaga ogromnych przychodów. Media dostarczają nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim informacji. Jeśli ten biznes przestanie się opłacać, jeśli będzie deficytowy, inwestorzy się wycofają, a właściciele albo upadną, albo sprzedadzą swoje udziały. Tak właśnie stało się na Węgrzech, gdzie nie ma już niezależnych mediów. Znikły jak dinozaury. Pozostały media zależne tylko od jednej partii, jak w nazistowskiej III Rzeszy. Przykładów systemów totalitarnych można szukać, choć przecież na Węgrzech jest jeszcze podobno „demokracja”...

Składka obciąży tylko największych graczy na rynku prasy tradycyjnej. Jesteśmy otwarci na dyskusję w sprawie wysokości składki”. A za rok czy dwa, podatki wzrosną, bo będzie trzecia fala epidemii, a potem do listy dorzuci się także media lokalne, bo okaże się, że nie może być wyjątków, nie może być świętych krów. I wtedy zostaną media partyjne typu TVPiS czy regionalne rozgłośnie Polskiego Radia, wsparte wkrótce przez dzienniki regionalne kupione przez „Orlen”: służalcze, bezkrytyczne, z alternatywną rzeczywistością. Poseł Hoc jest tak otwarty na dyskusję o tym, że nie ma odwagi jej prowadzić tam, gdzie padają trudne pytania w dyskusji. Na przykład, dlaczego od 2015 roku, gdy PiS przejął władzę, Polska spadła w rankingu wolności mediów prowadzonego przez organizację „Reporterzy bez Granic”. „Nowa opłata w żaden sposób nie wpłynie na niezależność mediów, czy swobodę ich funkcjonowania” – pisze „medioznawca” Hoc. To co spowodowało spadek w tym rankingu Polski o 40 pozycji? W 2015 roku zajmowaliśmy 18 miejsce. Przed rokiem było to już 59 miejsce! Co będzie teraz? Można by z Hocem o tym porozmawiać, ale tego nie przewiduje pisowski przekaz dnia. Zresztą, może się okazać, że niedługo nie będzie potrzebny, gdy zabraknie dziennikarzy, którzy zadadzą trudne pytania. Wtedy przestaną też być potrzebne wybory. Po co wydawać miliony na głosowanie, skoro PiS rządzi najlepiej i nie będzie nikogo, kto będzie go krytykował? A przepraszam, może i tacy ludzie będą, ale nie będzie już gdzie tej krytyki uprawiać...

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama