Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

dziemba kołobrzeg

Opozycja to niezwykle cenna formuła każdej władzy. Sprawuje bowiem funkcję kontrolną, zwłaszcza tam, gdzie organy do tego powołane, zajmują się jej afirmacją. Jest łącznikiem władzy z tą części społeczeństwa, które ją wybrało, albo tą, które nie ma do kogo apelować. Powstaje pytanie, z jaką opozycją mamy do czynienia w Kołobrzegu, zwłaszcza po roku rządów Rady Miasta kolejnej już, ósmej kadencji.

To, po pierwsze, opozycja niezorganizowana, która nie ma jakiegokolwiek zaplecza i w życiu społecznym nikogo nie reprezentuje. Nawet jeśli jest to Prawo i Sprawiedliwość, i ktoś chciałby się powoływać na tę partię, to jej struktury w Kołobrzegu są iluzoryczne. Co to oznacza? Brak forum wymiany opinii, brak korzeni społecznych, pozbawienie idei. Czym jest Obywatelski Kołobrzeg poza nazwą? Niczym. Gdzie są liderzy PiS wobec tego, co dzieje się w Kołobrzegu? Nie wiadomo. Proszę zobaczyć, że w momencie, gdy radni Woźniaka i PiS stracili większość w Radzie Miasta, znikły ich konferencje, znikła poniekąd ich zewnętrzna aktywność, która ogranicza się do mediów i do Facebooka. W ten sposób opozycja sama się izoluje. Na jej apel ludzie nie przyjdą na sesję. Bo opozycja przestaje reprezentować kołobrzeżan, a reprezentuje głosy lobbystów, pojedynczych mieszkańców, albo prywatne opinie samych radnych.

Po drugie, to krytykanctwo. Z sesji na sesję rośnie irytacja opozycji tym, jak jest traktowana tam, gdzie sama się zapędziła. Gdy stoi się pod płotem, czasami można dostać sztachetą w głowę. Radni opozycyjni są ekspertami od wszystkiego. Wykorzystują sesje Rady Miasta, żeby pokazać ludziom nudnymi, a bywa, że i agresywnymi wystąpieniami, że istnieją, że jeszcze po roku im się nie znudziło. Nie wiem po co pyta ciągle o coś Izabela Zielińska, skoro odpowiedzi nie zmieniają jej stanowiska. Po co Jacek Woźniak najpierw krytykuje Annę Mieczkowską, że nie znajduje dochodów do budżetu, a gdy je znajduje, podwyższając na przykład opłaty w strefach płatnego parkowania, to dalej ją krytykuje? Podobnie radni PiS. Można za wiele spraw krytykować prezydenta, ale czepianie się spraw nieistotnych, jest nastawione na wyprowadzenie A. Mieczkowskiej z równowagi. W pewnym momencie, ludzi takie zachowanie męczy, zużywa uwagę, gdy odrywa się od rzeczywistości.

Po trzecie, brak rozwiązań alternatywnych. Jeśli ktoś krytykuje podwyżkę podatków, powinien wskazać, skąd te pieniądze brać. Opozycja powie zgodnie, że przecież wskazywała. Tyle, że Anna Mieczkowska na ostatniej sesji też, i to również wyszło źle. Z drugiej strony, opozycja nie jest władzą, ale to nie znaczy, że nie musi jej sprawować na przykład w systemie gabinetu cieni. Wreszcie, kakofonia i wielogłos na sesji, powtarzanie tych samych argumentów, ciągnięcie obrad w nieskończoność, prowadzi do roztrwonienia uwagi wyborców.

Jeśli idzie o kwestie personalne, u mnie najwyższą notę otrzymuje Maciej Bejnarowicz i Jacek Kalinowski, choć może nie są to radni idealni, to jednak ich kultura w połączeniu z merytoryką, zasługuje na docenienie. Rozpad Klubu OK Jacka Woźniaka, połączony z jego odwołaniem z funkcji przewodniczącego Rady Miasta, wydaje się, że spotęgował roszczeniowość i ustawienie się na pozycji opornika, a nie opozycji. Jacek Woźniak chciałby być pancernikiem kołobrzeskiej polityki, ale po ostatnich ostrzałach próbuje dozbrajać się, wykorzystując gałęzie i deski z piaskownicy, konstruując łuki i strzały, oraz zabijając dziury. Ani tym nic się nie ustrzeli, ani daleko nie dopłynie. Opozycja nie musi brać tego pod uwagę. Podziękuje, gdy zobaczy, że jedyne co jej wyszło, to polowanie na czarownice i grzanie się przy stosie.

Robert Dziemba

P.S. Analiza większości rządzącej już niedługo...

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama