Broken Clouds

-1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


reklama

reklama

powiat

reklama

reklama

reklama

To był rok obfity w wydarzenia. Nie brakowało tragedii, ale także wydarzeń ważnych dla miasta. Jaki był? Jak minął? Mamy małe podsumowanie.


Minione 365 dni zdominowały tak de facto 3 tematy z akcentem na koniec. Pierwszy z nich to katastrofa smoleńska i śmierć wielu wspaniałych Polaków, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i posła Sebastiana Karpiniuka. Drugi, to zabójstwo młodej kobiety podczas Sunrisu. Temat trzeci, to zwycięstwo Janusza Gromka w wyborach samorządowych. A akcent na koniec: to walka z zimą. Po raz kolejny w tym roku...

STYCZEŃ

Związkowcy z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji złożyli votum separatum dla kandydatury Piotra Moździerza na wiceprezesa spółki. Władze miasta obiecały, że stanowisko drugiego członka zarządu Ne będzie obsadzone. I na obietnicach się skończyło.

Nastała prawdziwa zima. Miasto zostało niemal sparaliżowane. Pociąg z Krakowa do Kołobrzegu jechał 26 godzin.

Policjantom udało się zatrzymać młodych ludzi, którzy pobili i okradli mieszkankę Ustronia Morskiego. Kobietę katowano 4 godziny i chciano zabić.

35 mew rozjechał nieznany sprawca w kołobrzeskim porcie. Ptaki spały na nabrzeżu, gdy ktoś przejechał po nich samochodem.

W Szpitalu Regionalnym oddano po kapitalnym remoncie Oddział Neurologii i Psychiatrii. Całkowity koszt remontu to 1 milion 600 tysięcy złotych.

Prezydent Janusz Gromek wręczył „Koniki”. Przy okazji do Jarka Banasia przy włączonej kamerze nie omieszkał zwrócić się w stylu „Gnoju ty jeden!”.

Zamarzły parkomaty. Dzięki pogodzie mieszkańcy nie płacili za parkowanie, ale też i nie mieli gdzie parkować, bo strefy płatnego parkowania nie były odśnieżane. Coś za coś…


LUTY

Miasto dalej było sparaliżowane coraz większymi opadami śniegu. Było go tak dużo, że trzeba było go wywozić z miasta. Drogowcy może i nie zaspali, ale zima ich znokautowała.

Radni podczas posiedzenia Komisji Budżetowo-Finansowej odkryli, że prezydent ma zamiar wpisania do planu zagospodarowania przestrzennego hipermarket vis a vis „Kauflandu”.

Uroczyście otwarta została nowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka.

Spory o smród w Radzikowie nabierają kolorów. Władze miasta i gminy całkowicie lekceważą mieszkańców.

PiS zorganizował Społeczną Kontrolę Władzy. Skupiono się na temacie smrodu w Radzikowie i płomiennych przemowach posła Hoca.


MARZEC

Janusz Gromek trafił na „erkę” Oddziału Kardiologicznego kołobrzeskiego szpitala. W konsekwencji nie był na sesji nadzwyczajnej Rady Miasta, gdzie ponad 4 godziny dyskutowano o smrodzie w Radzikowie.

Dalsze napięcia na linii dyrektor szpitala Janusz Olszewski – związki zawodowe. Związkowcy oskarżają Olszewskiego o rozbijanie jedności przedstawicieli załogi.

To nie koniec kłopotów Olszewskiego. W Sądzie Rejonowym toczy się jego proces o mobbing.

Poseł Sebastian Karpiniuk został laureatem plebiscytu „Srebrne Usta” Programu 3 Polskiego Radia. Został doceniony za słowa "Prawda jest tylko jedna i leży zawsze tam, gdzie leży".

Muzeum Oręża Polskiego po raz kolejny zorganizowało widowisko pt. „Bój o Kołobrzeg”.

Mecz Kotwicy z Gryfem Wejherowo rozpoczął się od walk kibiców obu drużyn.

W bazylice zagościła kontrowersyjna wystawa aborcyjna, na której pokazywano usunięte płody ludzkie i działalność tę porównano do ideologii nazistowskiej.

Waldemar Trzciński zastąpił Mariusza Dekierta na stanowisku komendanta powiatowego policji. Nieoficjalnie mówiło się o poważnych tarciach w komendzie w związku z polityką komendanta. Stanowisko stracił również dotychczasowy zastępca komendanta.

Woda przerwała cienką wydmę w Ekoparku Wschodnim. W konsekwencji dochodzi do katastrofy ekologicznej. Ekopark umiera.

Ulicami miasta przechodzi symboliczna droga krzyżowa. Krzyż niosą czołowi kołobrzescy politycy: Sebastian Karpiniuk, Janusz Gromek i Czesław Hoc.

Odbywa się konwencja powiatowa Platformy Obywatelskiej. Nasz portal jako jedyny został z niej dosłownie wyrzucony.


KWIECIEŃ

Kołobrzeg jak i cała Polska w szoku po katastrofie smoleńskiej. Po godzinie od tragedii wiadomo już, że nie żyje prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także wszyscy pasażerowie samolotu. Zginął również poseł ziemi kołobrzeskiej Sebastian Karpiniuk. Miasto pogrąża się w żałobie.

Kwiecień niemal w całości był miesiącem poświęconym ofiarom tragedii Smoleńskiej. W Kołobrzegu odbył się uroczysty pogrzeb według ceremoniału wojskowego posła Sebastiana Karpiniuka. Żegnały go tłumy ludzi, w tym obok rodziny premier rządu Donald Tusk i p.o. prezydenta Bronisław Komorowski.

Kołobrzescy dziennikarze razem z prezydentem Januszem Gromkiem wnieśli o nadanie pośmiertnie Sebastianowi Karpiniukowi tytułu honorowego obywatela miasta.

Ukazał się pierwszy numer „Miasta Kołobrzeg”. Poświęcony został w dużej części osobie ś.p. Sebastiana Karpiniuka.


MAJ

Brak reakcji władz miasta i Urzędu Morskiego w Słupsku w sprawie załatania wyrwy w Ekoparku powoduje, że robią to mieszkańcy.

Marek Hok został szefem kołobrzeskiej Platformy. W odstawkę poszedł Artur Mackiewicz, który po śmierci Karpiniuka chwilowo szefował partii.

Na Radzikowie został otwarte boisko piłkarskie w ramach rządowych „Orlików”.

W Bogucinie Miejskie Wodociągi Kanalizacja otworzyły nowe laboratorium.

Na Bulwarze Szymańskiego nielegalny handel kwitnie w najlepsze. Pomimo obietnic prezydenta i wielu polityków nic w tej sprawie nie udało się zrobić.

Kolejną przygodę sympatycznych Świstaków można było zobaczyć na plaży przy molo podczas obchodów Partnerskich Dni Kołobrzegu. Dziennikarze wcieli się w rolę świszczących maluchów, ale także bociana, sowy i mewy.

Miasto Kołobrzeg zostało laureatem konkursu „Teraz Polska”. W IV edycji „Teraz Polska” dla gmin, w kategorii gmin miejskich wyróżnienie obok naszego miasta otrzymał Tarnów i Rzeszów.

Kołobrzeżanie społecznie angażują się w pomoc regionom naszego kraju objętym powodzią. Organizowane są m.in. pobyty dzieci powodzian w Kołobrzegu i zbiórki darów.

Lider kołobrzeskiej opozycji – Henryk Bieńkowski, publicznie poinformował, że wystartuje w wyborach na prezydenta Kołobrzegu.


CZERWIEC

Podczas remontu nawierzchni ulicy Armii Krajowej odkryto nowożytny wodociąg. Zbudowano go w 1666 roku.

Podpisano umowę na remont murów oporowych na Parsęcie. Na tę inwestycję miasto czekało od lat.

Trwają spory o granice uzdrowiska. Prezydent postuluje, aby centrum miasta było w strefie „C”, ale większość radnych go nie popiera.

Na podkołobrzeskie plaże dotarła fala parafiny. Niemieccy śledczy podejrzewali o zanieczyszczenie norweski tankowiec, który przepływał w rejonie Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Odbyło się wielkie sprzątanie plaż przed samym sezonem.

Rozstrzygnięto przetarg na budowę II etapu obwodnicy. Wygrało konsorcjum z liderem - firmą MTM S.A. z Gdyni z kwotą niemal 56 milionów złotych.

W porcie uruchomiono całodobowy monitoring. NA bezpieczeństwem majątku portowego czuwa 21 kamer.

Wielkie emocje wzbudzał remont drogi krajowej nr 11 w Podczelu. W środku sezonu najważniejszy dojazd do miasta został poważnie sparaliżowany.

Otwarto wyremontowany bindaż z fontanną. Niestety, zamiast alei grabowej stworzono stalową klatkę z drzewami.

W kołobrzeskiej bazylice rozpoczęła się dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Wydanie jubileuszowe, ale artystycznie i programowo – słabe.

Na kołobrzeskiej plaży wystąpiła zmierzchająca gwiazda Suzanne Vega. Miał być wielki koncert na otwarcie lata, ale na finał zabrakło prądu. Ludzie poszli sobie do domu.


LIPIEC

W Kołobrzegu wybucha afera z księdzem, który według pokrzywdzonych zagaszających się do prokuratury, lubił zabawiać się z chłopcami. Ksiądz jest poszukiwany przez Policję.

MSWiA zdecydowało, że w naszym powiecie będą dwa miasta. Obok Kołobrzegu, prawa miejskie będzie miało Gościno: od 1 stycznia 2011 roku.

Gąskowo i Rusowo zostały spustoszone przez huraganowe wiatry. Ich siła była tak duża, że wyrywała drzewa z korzeniami. W Skoczowie koło Wrzosowa pszczoły z uszkodzonych przez walące się drzewa uli zaatakowały ludzi.

Kilkanaście tysięcy osób bawi się na kolejnym Festiwalu Sunrise. Niestety, ideę imprezy całkowicie przyćmiewa morderstwo młodej kobiety, która samodzielnie opuściła teren festiwalu. Jej ciało odnalazł mąż na bagnisku. Miasto jest w szoku.

Marek Hok ogłasza to, na co czekało wielu. Janusz Gromek będzie kandydatem PO na prezydenta miasta w wyborach samorządowych.


SIERPIEŃ

Opóźnia się budowa mostu w Dźwirzynie. Wszystko przez jaskółki, która akurat gniazdowały pod metalowymi przęsłami.

Do kołobrzeskiej bazyliki zawitało Radio Maryja i TV Trwam. Z największej świątyni Pomorza Środkowego transmitowano uroczystą mszę św. i inne stałe elementy programu. Ojciec Tadeusz Rydzyk miał płomienne przemówienie przez telefon o katastrofie smoleńskiej.

Sąd Rejonowy nakazał kołobrzeskiej prokuraturze ponowne rozpatrzenie sprawy smrodu z instalacji spółki "Portka", na który skarżą się mieszkańcy.

Nieuleczalnie chory Paweł Gargul, dzięki Fundacji „mam marzenie”, naszemu portalowi i szczeremu wsparciu państwa Brączyk, spełnił swoje marzenie i został kapitanem statku.

Artur Mackiewicz, starosta i elitarny muszkieter, sam, honorowo złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Szef PO, Marek Hok, przyjął to z widoczną ulgą. Wszystko jest pokłosiem ujawnionej przez nasz portal afery z dzierżawą ośrodka „Gryf”.

Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu, uroczyście zawiesił w najwyższym miejscu stadionu wiechę. To dowód na to, że połowa inwestycji za nami.

Wandale znowu zaatakowali figurkę Matki Boskiej w Podczelu. W lipcu odstrzelili jej głowę. W sierpniu nałożyli jej worek foliowy z namalowaną twarzą.

Edward Stępień, znany adwokat, wydał książkę "Kołobrzeg - twierdza Solidarności". Opisał powstanie związku, jego działalność i działaczy.

Janusz Gromek stanął w obronie borowiny. Radni uchwalili uchwałę, która usuwa „Bastion” ze strefy ochronnej.

Rada Powiatu wybrała nowego starostę. Został nim zastępca prezydenta miasta Tomasz Tamborski. Wcześniej przyjęto rezygnację Artura Mackiewicza.

Do Bazyliki Mariackiej uroczyście wniesiono relikwie księdza Jerzego Popiełuszki. W ten sposób rozpoczęto uroczystości 30-lecia "Solidarności".


WRZESIEŃ

2 września po godzinie 9 nad miastem od strony Zieleniewa pojawiły się 2 trąby powietrzne. Pędzące wiry były nie lada atrakcją. Nic nikomu nie zrobiły. Znikły nad morzem.

Na Szańcu Kamiennym podpisano umowę na odbudowę 3-kilometrowego odcinka plaży. Ma być gotowy w I kwartale 2012 roku.

Jako pierwsi ujawniliśmy, że pracownicy MWiK mają zastrzeżenia do pracy wodomierza zainstalowanego w domu radnego Lecha Kozery. Z niewiadomych przyczyn był na nim zainstalowany ścisk stolarski.

Zwolniona dyscyplinarnie z funkcji naczelnika Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego - Elżbieta Lis, została przywrócona do pracy. Dostała również ponad 100 tysięcy odszkodowania. Zwolnił ją Artur Mackiewicz.

Na Cmentarzu Wojennym uroczyście, w Dzień Sybiraka, dokonano odsłonięcia Ściany Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Wręczono również medale i odznaczenia.

Fani Gwardii Koszalin, choć doskonale wiedzieli, że nie zostaną wpuszczeni na mecz z Kotwicą Kołobrzeg, postanowili jednak odwiedzić nasze miasto.

20-latka i 13-latka groziły w niedzielę wybuchem bomby w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu. Obie sprawczynie zostały ujęte na ulicy przez policję.


PAŹDZIERNIK

Kołobrzeżanie, zarówno ci, którzy urodzili się nad Parsętą i mieszkali w Kołobrzegu i okolicy przed 1945 rokiem, jak i ci, którzy są tu już od 65 lat, spotkali się w RCK. Budowali mosty do ojczyzny i Europy.

Przy skrzyżowaniu ulicy Jedności Narodowej z Żurawią i Solną, nastąpiło wkopanie pierwszej łopaty pod drugi etap kołobrzeskiej obwodnicy. Jej koszt to 56 milionów złotych.

Na budynku przy ul. Piastowskiej 4 odsłonięto uroczyście tablicę upamiętniającą 30 rocznicę powołania MKZ NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu.

Muzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o wagon z 1909 roku. Został on zabrany z dawnego dworca towarowego przy ulicy Solnej.

To nie jest historia z bajki. Ser naprawdę znikał z jednej z kołobrzeskich hurtowni. Nawet dużo sera. Zamiast myszy, kryminalni zatrzymali w zasadzce 20-latka.

13 października ksiądz prałat Tadeusz Wilk przestał być proboszczem Parafii Mariackiej przy bazylice. Zastąpił go ksiądz Jerzy Chęciński.

Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie z powództwa Gminy Miejskiej przeciwko Iwonie Różyckiej w sporze o "Adabar". Miasto znów przegrało.

Od 18 października zamknięta jest ulica Solna. Ale miasto nie zadbało o właściwą regulację ruchu. Wykonawca oznakował jedynie objazdy i zabrał się za ścinkę drzew. A kierowcy stali w gigantycznych korkach.

Szpital Regionalny w Kołobrzegu zajął 5 miejsce w rankingu dziennika "Rzeczpospolita". To spadek o 3 miejsca w stosunku do 2009 roku, ale nadal wysoko.

Popularna "Czwórka" obchodziła swój złoty jubileusz. "Tysiąclatka" została uroczyście otwarta 1 września 1960 roku.


LISTOPAD

Na konferencji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Oręża Polskiego radny Jacek Woźniak zapytał profesora Mariana Rębkowskiego o ewentualne ratunkowe wykopaliska archeologiczne w związku z remontem murów oporowych. Profesor wyraził zdziwienie, bo nic o żadnym remoncie nie wie. Wybuchła awantura o remont brzegów bez zgody konserwatora.

- To był błąd - tak w skrócie wyjaśnia swoją pomyłkę z wykształceniem Jerzy Kołakowski. W dokumentach napisał, że ma wyższe. Może udowodnić średnie.

Trwa kampania wyborcza. Trwają również spotkania prezydenta z mieszkańcami poszczególnych osiedli. Kandydaci, partie i stowarzyszenia organizują konwencje i namawiają mieszkańców do głosowania na siebie.

Podążając tropem tajemniczych przekształceń w Gminie Kołobrzeg, chcieliśmy dziś porozmawiać z radnymi. O dziwo, radni przed nami uciekali. Komedia. Zobacz video.

Sztab Jacka Woźniaka nieco rozpędził się w plakatowaniu miasta. Jego wizerunek jest już nie tylko przy ulicach, na słupach, mostach czy lampach ulicznych.

Strażnicy miejscy interweniowali w budynku przy ul. Bogusława X. Okazało się, że pijany mężczyzna wyżywał się na psie, a potem go wyrzucił.

W Telewizji Kablowej Kołobrzeg odbyła się debata kandydatów na prezydenta. I choć debatę przygotowały sztaby wyborcze, było ciekawie. Zdaniem wielu komentatorów, najlepszy był Bernard Mielcarek z PiS.

Wiesław Mróz zawiadomił policję o niszczeniu materiałów wyborczych Bieńkowskiego i Woźniaka. Sam został oskarżony o stosowanie gróźb karalnych.

W wieku 78 lat zmarł legendarny sołtys Budzistowa - Włodzimierz Hesse. Pogrzeb odbyłsię 20 listopada na cmentarzu w Kołobrzegu.

Na stronie Urzędu Miasta opublikowano filmik, na którym można zobaczyć jak nasze miasto promuje się w związku z Euro2012: wyrzucając piłki na ulicę... (zobacz)

Rządzący miastem Janusz Gromek jest zadowolony ze swojego wyniku. Zabrakło mu 3%, żeby zostać prezydentem w I turze. Do drugiej tury wszedł Henryk Bieńkowski. I turę przegrał Jacek Woźniak i Bernard Mielcarek.

Na stadionie miejskim im. Sebastiana Karpiniuka po raz pierwszy odpalono światła. To kolejny krok Kołobrzegu w kierunku Euro 2012.

Podczas prowadzonych prac przy odbudowie brzegu morskiego, pracownicy natrafili na kolejny niewybuch. Prace wstrzymano do czasu przyjazdu saperów. Ostatecznie trzeba rozminować całą plażę.


GRUDZIEŃ

Proces dyrektora kołobrzeskiego szpitala miał się zakończyć do końca tego roku. Już wiadomo, że nie ma na to szans. Sąd nie zamknął procesu.

Tomasz Tamborski jednogłośnie został wybrany starostą kołobrzeskim.

Do Portu Handlowego zawinął jeden z największych statków w historii kołobrzeskiego portu. Ma niemal 100 metrów długości i ponad 3 tysiące ton nośności. To "Carten Elina". Ma długość 95 i szerokość 14 metrów. Nośność to 3319 ton.

Czy to możliwe, żeby karty wyborcze zostały zabrane z komisji wyborczej? Możliwe. Nasz informator pokazał nam 12 kart do głosowania na radnych Rady Powiatu.

Janusz Gromek został wybrany ponownie na prezydenta Kołobrzegu. Z Henrykiem Bieńkowskim wygrał różnicą 3624 głosów. Natomiast w Ustroniu Morskim wójtem został Jerzy Kołakowski, pokonując wieloletniego szefa gminy – Stanisława Zielińskiego.

Na Rondzie Solidarności do niedawna stała iście amerykańska i ciepłolubna palma. Pokonały ją mrozy, a teraz na jej miejscu stanął ogromny bałwan made in Kołobrzeg.

Spółka Pro-Bud wygrała przetarg na przebudowę Portu Jachtowego. Inwestycja ma kosztować ponad 10 milionów złotych. To na razie I etap.

Zima paraliżuje nasz region. Kołobrzeg zostaje odcięty od świata. Wszystkie drogi wyjazdowe są zasypane. Policja wstrzymuje ruch pojazdów. Do akcji ruszają strażacy i wojsko.

Podczas meczu w Hali Milenium doszło do przykrego zdarzenia. W zamieszaniu pod koszem w III kwarcie uderzony został Darrell Harris. Trafił do szpitala. Święta spędził w Kołobrzegu.

Zatonął kuter KOŁ-31 zatonął. Dwóch rybaków podjął kuter KOŁ-17. Pomimo natychmiastowej akcji ratunkowej, szyper i mechanik nie mieli szans. Zginęli w lodowatym Bałtyku.

Wioletta Dymecka nie będzie prezesem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Zastąpi ją Paweł Hryciów, obecnie szef rady nadzorczej tej spółki.

Bałtyk zaczął zamarzać. Ujemne temperatury, padający śnieg i spływająca kra powodują, że plaża się "powiększa". Kiedyś można było dojść na Bornholm...

Członek zarządu województwa - Marek Hok, wręczył wieloletniemu skarbnikowi Urzędu Miasta - Urszuli Braun, honorową srebrną odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama